
Martin Seligman: Nejlepší knihy, biografie a recenze
Rodné jméno | Martin Elias Peter Seligman |
---|---|
Narození | 12.08.1942 |
Povolání | psycholog a spisovatel |
Alma mater | Princetonská univerzita, Pensylvánská univerzita |
Kdo je Martin E. P. Seligman?
Martin E. P. Seligman (* 12. srpna 1942) je americký psycholog, profesor psychologie na Pensylvánské univerzitě a patří k nejcitovanějším psychologům 20. století. Proslul jako průkopník oboru pozitivní psychologie a svými výzkumy teorie naučené bezmocnosti, jimiž přispěl k pochopení deprese a dalších negativních stavů. Seligman je často označován za „otce“ pozitivní psychologie, neboť jako prezident Americké psychologické asociace v roce 1998 zvolil tento směr za hlavní téma a podpořil jeho rozvoj.
Vzdělání a tvorba
Vystudoval filozofii na Princetonské univerzitě (AB, 1964) a následně získal doktorát z psychologie na Pensylvánské univerzitě (Ph.D., 1967). Akademickou kariéru spojil s Univerzitou v Pensylvánii, kde vede Centrum pozitivní psychologie a působí jako profesor. V roce 1996 byl zvolen prezidentem Americké psychologické asociace, během čehož prosazoval zaměření na pozitivní psychologii. Za své vědecké přínosy obdržel řadu ocenění – například v roce 2009 převzal inaugurační Wileyho cenu Britské akademie za celoživotní přínos psychologii. Seligman rozvinul koncept osobní pohody známý jako model PERMA, který popisuje pět pilířů trvale spokojeného života (pozitivní emoce, zaujetí, vztahy, smysluplnost a úspěšný výkon). Kromě stovek odborných článků je autorem či spoluautorem desítek knih, v nichž popularizuje vědecké poznatky o optimismu, štěstí a duševní pohodě.
Nejlepší knihy
Mezi nejznámější knihy Martina Seligmana patří Naučený optimismus: Jak změnit své myšlení a život, Opravdové štěstí: Pozitivní psychologie v praxi a Vzkvétání: Nové poznatky o podstatě štěstí a duševní pohody, které vyšly i v českém překladu. Naučený optimismus (originál Learned Optimism) představuje způsob, jak změnou myšlení přejít od pesimismu k optimističtějšímu přístupu k životním výzvám. V knize Opravdové štěstí (Authentic Happiness) Seligman shrnuje poznatky pozitivní psychologie o tom, co činí život naplněným a smysluplným. Vzkvétání (Flourish) rozvíjí téma duševní pohody – představuje model PERMA v praxi a ukazuje strategie, jak naplno rozvinout lidský potenciál a prosperovat v různých oblastech života.
Seznam dalších knih Martin Seligman
- Naučený optimismus: Jak změnit své myšlení a život1990
- Opravdové štěstí: Pozitivní psychologie v praxi2002
- Vzkvétání: Nové poznatky o podstatě štěstí a duševní pohody2011
- Homo Prospectus2016
FAQ
Které knihy Martina Seligmana vyšly v češtině?
Do češtiny byly oficiálně přeloženy tři Seligmanovy knihy: Naučený optimismus: Jak změnit své myšlení a život, Opravdové štěstí: Pozitivní psychologie v praxi a Vzkvétání: Nové poznatky o podstatě štěstí a duševní pohody. Tyto tituly patří k jeho nejpopulárnějším dílům a zpřístupnily českým čtenářům klíčové myšlenky pozitivní psychologie.
Proč je Martin Seligman považován za otce pozitivní psychologie?
Martin Seligman inicioval rozvoj pozitivní psychologie koncem 90. let, když jako prezident Americké psychologické asociace vyzval k vědeckému studiu lidských silných stránek a štěstí. Díky jeho vizionářství se pozitivní psychologie etablovala jako samostatný obor – Seligman je proto často označován za jejího průkopníka či “otce”.
Co je teorie naučené bezmocnosti?
Teorie naučené bezmocnosti vysvětluje, proč se jedinec může přestat snažit zlepšit nepříznivou situaci, pokud má opakovanou zkušenost, že jeho snahy nevedou k výsledku. Seligman to objevil v experimentech, kdy zvířata vystavená nevyhnutelným nepříjemným podnětům postupně rezignovala a upadla do apatie. Tato naučená pasivita pak může přecházet i na jiné situace a souvisí s rozvojem deprese.
Co znamená pojem "naučený optimismus"?
„Naučený optimismus“ je koncept, který Martin Seligman představil, aby pomohl lidem rozvinout pozitivnější přístup k životu. Ukazuje, že optimisté vnímají nepříznivé události jako dočasné a překonatelné, zatímco pesimisté je považují za trvalé a vlastní vinou způsobené. Seligman ve svých knihách radí, jak změnou myšlenkových návyků přejít od pesimismu k optimističtějšímu stylu vysvětlování událostí, což vede k větší životní spokojenosti.
Jakých úspěchů dosáhl Martin Seligman ve své kariéře?
Martin Seligman patří k nejuznávanějším psychologům své generace – odborný průzkum ho zařadil mezi nejcitovanější psychology 20. století (obsadil 31. místo). V roce 1996 byl zvolen prezidentem Americké psychologické asociace a během své kariéry získal řadu ocenění, včetně Wileyho ceny Britské akademie v roce 2009 za celoživotní přínos psychologii.