Rozvodová epidemie: Proč tak snadno opouštíme ty, které milujeme? „Není to jen dobou,“ vysvětluje lektorka vědomé sexuality

Žijeme snad v době, kdy už nemá smysl nic opravovat?
Opravdu je lepší zahodit, než se pokusit o nápravu?

Těmito otázkami nemířím jen na spotřební zboží. Většina lidí se naučila rozbité věci vyhodit a netrápit se jejich opravou. Bohužel podobným způsobem přistupují nejen k věcem, ale také k lidem. Někdy skutečně přistupujeme k milovaným lidem jako ke spotřebnímu zboží. Platí to nejen pro vztahy partnerské, ale také rodinné, přátelské, či mezi kolegy v práci. Opravdu je lepší opustit, než se snažit o nápravu?

Kam se vytrácí láska?

Než se pustíme do zbytečných soudů, pojďme si nejprve uvědomit, že způsob života, kvalita myšlení, ale také vzorce chování získané v dětství se podepisují na kvalitě mezilidských vztahů. Ostatně i proto v FC Kurzu Jak ochránit dítě před neštěstím ukazujeme, kolik zbytečného trápení si odnášíme z dětství do našich vztahů a proč se nám tato trápení mnohdy opakují po celý život. O tom, jak moc nám chybí zdravé vzorce z dětství nebo jak se současná konzumní doba podepisuje na mezilidských vztazích, jsem si povídal s uznávanou lektorkou lidské sexuality, intimity a partnerských vztahů Denisou Říha Palečkovou. Přední česká lektorka a koučka se nejen „opravováním“ rozbitých vztahů zabývá již přes dvacet let a pomohla již stovkám manželských párů. Ptáte se, jaký je recept na rozvodovou prevenci? Denisa to v rozhovoru vysvětluje takto:

„Základem naplněných a zdravých vztahů s partnerem je mít takový vztah sami k sobě. Když získáme zdravý vztah k sobě, přestáváme si brát věci osobně a vytrácí se náš vnitřní pocit, že nejsme dost…“

Fakta o množství rozvodů mluví zcela jasně. Téměř polovina manželství končí do pěti let podpisem rozvodových papírů. A přitom se většina párů o záchranu ani nepokusí. Kam se vytratila vášeň a jiskra, kterou jsme prožívali na začátku? Proč se manželé cítí po letech víc jako kamarádi než milující partneři? Kam se vytratila láska? Jak pečovat o vztah i po letech a nesklouznout jen do řešení technických záležitostí, logistiky dětí nebo rodinné administrativy? A je to vůbec možné? Jak poznat vztah, který ještě stojí za záchranu? Odpovědi na tyto otázky získáte v dnešním podcastu Myšlením na vrchol. Celý rozhovor můžete zhlédnout zdarma ve videu níže nebo si jej poslechněte v každé podcastové aplikaci.

Co se dozvíte v rozhovoru s Denisou Říha Palečkovou:

 • Jak se současný způsob života podepisuje na kvalitě našich vztahů?
 • Jakou roli hraje vztah, který máme sami se sebou?
 • Proč je snazší opustit a odejít, než se snažit o nápravu?
 • Proč s jinými lidmi prožíváme podobná trápení?
 • Jakou roli v tom hrají vzory z dětství?
 • Proč druhé tak snadno soudíme a odsoudíme?
 • Jaké je tajemství vědomého milování?
 • Jak prožívat vášeň v sexu i po letech manželství?
 • Co si odnášejí partneři z jejích kurzů?
 • Jak v sobě probudit sexuální energii?
 • Jak tato energie souvisí s dosahováním úspěchů a zlepšováním života?
 • Proč si mnohdy zbytečně bereme některé věci osobně?
 • Jak si nebrat osobně to, co se nás netýká?

Užitečné odkazy na závěr

 • Stojí každé partnerství za záchranu? Jak zaznělo v rozhovoru s Denisou Palečkovou, jakmile se nacházíme v toxickém vztahu, neměli bychom na nic čekat a co nejdříve vzít nohy na ramena. Jenže ne vždy je snadné takový vztah rozeznat a opustit jej. Pokud hledáte návod, jak na to, získáte jej v FC Kurzu Jak jednat s toxickými lidmi. Toto vydání je k dispozici do vyprodání zásob pouze zde.
 • Kde jsou hranice zdravého vztahu? Problém mnoha lidí je, že chování jednoho člověka je pro jednoho toxické, ale pro druhého je naopak v pořádku. Jaké jsou Vaše hranice? Co v pořádku je, a co už není? Máte je definované? Umíte si své hranice nejen vytyčit, ale také o ně pečovat? Jak můžeme chtít po druhých lidech, aby respektovali naše potřeby a hranice, když je sami neznáme? Proto jsem zpracovali FC Workshop Jak si nastavit osobní hranice v praxi. Unikátní pracovní nástroj, který Vám pomůže nastavit a udržet zdravé hranice, získáte jen zde.
 • Máte nějaký dotaz na hosta dnešního podcastu? Pokud máte nějaký dotaz na Denisu Říha Palečkovou, kontakt získáte zde.

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart