3 mocné vlastnosti, které všichni nosíme v sobě a zažehnou touhu po úspěchu

Když jsme byli malé děti, rodiče nás většinou ukládali do dětské postýlky s ohrádkou.

To abychom nevypadli a neublížili si. Když jsme povyrostli a mohli ohrádku přelézt, dávali nás do postýlky s větší ohrádkou.

Když jsme začali běhat, všude v domě vyrostly ohrádky. Například na schodech a podobně. Pamatuji si, když jsem před lety vycestoval do Číny a procházel chudou oblastí, viděl jsem malého klučinu, který si hrál jen malý kousek od otevřeného ohniště. Takové nebezpečí měl na dosah ruky a nechránila jej žádná zábrana. Přesto se ten kluk nezranil a nepotřeboval kolem sebe žádnou ohrádku. Jak takové ohrádky ovlivňují naše životy a co si odnášíme do dospělosti?

Děkuji…

Nad touto otázkou se ve své pravidelné rubrice Sobělídrem zamýšlel ambasador nadace Napoleona Hilla Petr Štěpánek v FC Workshopu Jak si nastavit osobní hranice v praxi. Petr ve svém příspěvku mluví o tzv. továrním nastavení a vysvětluje, jak každému z nás pomáhá dosahovat životního úspěchu a štěstí. Než se však dostanu k výběru několika myšlenek z Petrova článku, dovolte mi nejprve poděkovat jednomu z posluchačů tohoto podcastu. 

Posluchač Pavel mi napsal: „Je to tak 14 dní, kdy jsem někam jel a řekl si, že si místo hudby pustím nějaký rozvojový podcast. Na appce České podcasty, co jsem měl v telefonu, jsem narazil na ty Vaše… A od té doby je hltám jeden za druhým, pěkně odshora, a postupně se prokousávám níže a níže… Naštěstí tam toho máte hodně 🙂 Skvěle jste skloubil osobní rozvoj a podnikání, máte suprově vyvážené to, že tam máte jednou hosta, jindy nějaké rozvojové téma. Takto natěšený, že si přečtu nebo uslyším něco nového, jsem byl snad jen, když jsem začínal podnikat před mnoha lety. Od té doby je to dost let a já nyní tak 10 let skoro nic nečetl ani neposlouchal, vyjma občas nějakých článků v časopisech, jako je ten Váš, a to jsem na ně vždy narazil náhodou…“

Podobné zprávy jsou důvodem, pro který jsem před třemi lety začal s tvorbou podcastu Myšlením na vrchol, a následně jsem tuto tvorbu rozšířil o publikaci tištěných FC Workshopů. Ovšem Pavel mi ve své zprávě vyrazil dech. Nabídl mi finanční odměnu jako poděkování za tvorbu podcastu. Já jsem však s díky odmítl. Pavel na odměně trval a sám navrhl, že peníze pošle na dobročinné účely. Doporučil jsem mu nadaci Dejme dětem šanci, která pomáhá dětem z dětských domovů osamostatnit se a zapojit se ve společnosti. Mnoho dětí už díky této nadaci našlo uplatnění v životě a zachránilo se tak před životem na ulici a drogami. Proto vnímám činnost této nadace jako velmi prospěšnou a ještě jednou děkuji Pavlovi Martínkovi za jeho finanční dar pro nadaci Dejme dětem šanci ve výši třicet tisíc korun. Jsem opravdu vděčný, že mezi posluchači mého podcastu jsou takoví lidé. Pavel je sám podnikatel a samozřejmě dostal mé pozvání mezi hosty tohoto podcastu. Věřím, že se brzy najde vhodná příležitost a potkáme se. Více se o jeho podnikatelském příběhu můžete dozvědět na linkedInu zde. A nyní se pojďme podívat na tři mocné vlastnosti, které nám všem pomáhají dosahovat úspěchu.

Tovární nastavení

Petr Štěpánek v tomto FC Workshopu mluví o tzv. továrním nastavení, které vysvětluje následovně:

„Když jsme se narodili, nevěděli jsme, že něco nejde. Nevěděli jsme, že něco nemůžeme. Jediné hranice a omezení, které jsme měli, byly naše vlastní fyzické a duševní schopnosti a možnosti. Nebyla žádná jiná ohrádka, která by nás omezovala, a naše budoucnost byla široká a dlouhá. Velkolepý a rozmáchlý potenciál, v němž jsme mohli být téměř všichni téměř vším, co si jen umíme představit. Narodili jsme se totiž předurčení pro úspěch a životní triumf. Vy i já, každý člověk na světě, každé jedno dítě, každé jedno miminko. Všichni jsme přišli na svět v „továrním nastavení“ pro úspěch.“

Petr Štěpánek z programu Myšlením k bohatství následně vysvětluje, že se nikdo z nás nerodí jako skeptik. Všichni se rodíme s absolutní vírou. Malé děti věří všemu, co jim dospělí řeknou. To až v průběhu let a dospívání se učíme potlačovat vlastní víru. Čím více špatných zkušeností získáváme, tím více se učíme NEdůvěřovat druhým lidem, a postupem času přestáváme věřit i sami sobě a sami v sebe. A kdo ztrácí víru v sebe, ten velmi těžko může důvěřovat a věřit druhým lidem. Špatnými zkušenostmi tak možná přepíšeme vlastní „tovární nastavení“, a tím přicházíme o tři základní a přirozené vlastnosti, které všem lidem na planetě pomáhají růst a zdravě prospívat. Ptáte se, o jakých vlastnostech je řeč? Petr Štěpánek je definuje takto:

  • Nevzdávání se. Když pozorujete děti, jak se učí něco nového, třeba chodit, spatříte nikdy nekončící snahu dělat něco znovu a znovu tak dlouho, dokud to neumí. A vůbec k tomu dítě nemusíte motivovat.
  • Touha po poznání. A proč? A proč? A proč? Každý, kdo má děti, se s tímto setkal, nebo ho to čeká. Nekonečné smyčky doptávání se na to, proč je něco takové a makové. A vždy uvěří tomu, co jim povíte. Protože věří.
  • Mít sen. V určitém věku se u všech dětí probouzí sny o tom, čím by jednou chtěly být a co by chtěly dělat. Nikdo je to nemusel učit. Prostě se to probudilo. A absolutně věří, že je to možné.

Tři kroky ke svobodě

Pojďme si uvědomit, že veškerá naše prohlášení v dospělosti jen potvrzují, čemu všemu jsme v dětství bezmezně věřili.

  • Uvěřili jste, že něco není možné?
  • Došli jste k názoru, že nemá smysl naplnit své sny?
  • Myslíte si, že úspěch, bohatství nebo snad jen prachobyčejné štěstí je zde pouze pro hrstku vyvolených?

Pokud na některou z otázek souhlasně kýváte hlavou, chápu to. Současně si ale říkám, kdo nebo co Vám vytvořilo ve Vaší mysli takové hranice? Kdo Vás uvěznil v dětské ohrádce a proč je tak těžké se osvobodit?

Z určitého pohledu si každý neseme životem nějakou „ohrádku z dětství“, myslím tím něco, co nás celý život limituje a kvůli čemu nedokážeme probudit a využít celý náš potenciál. Sám jsem takové ohrádky měl a stále ještě mám. Je však způsob, jak je odstranit, a Petr Štěpánek v tomto FC Workshopu ukazuje jednoduchý recept o třech krocích, jak na to. Pokud o tomto tématu občas přemýšlíte a hledáte nástroj, který pomáhá přepsat staré vzorce a restartovat „tovární nastavení“, tak konkrétní kroky získáte zde. Až budete pracovat s FC Workshopem Jak si nastavit osobní hranice v praxi, pamatujte, prosím, na slova Napoleona Hilla:

„Jediné limity, které máme, jsou ty, které si sami stanovíme.“

Tištěná kniha Myšlením k bohatství zdarma pro naše fanoušky

Jste fanoušky osobního rozvoje a hltáte veškerý obsah, který pomáhá žít kvalitnější život ve všech oblastech? Dovolte mi doporučit program Myšlením k bohatství z nadace Napoleona Hilla. Studenti programu vstupují do unikátní digitální knihovny, kde získávají hromadu skvělého obsahu pro osobní rozvoj. Není to jen film Myšlením k bohatství, ale také inspirativní články a další skvělý obsah. Pro nové studenty, kteří při registraci uvedou v objednávkovém formuláři heslo FCKNIHA, jsme od Petra Štěpánka získali speciální a hodnotný dárek. Tištěnou knihu Myšlením k bohatství v plné verzi z roku 1937. Knihu získáte po zadání hesla FCKNIHA v poznámce objednávky zde.

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart