„Každá myšlenka, kterou si myslíme, a každé slovo, které říkáme, tvoří naši budoucnost,“ prohlásila slavná autorka knih o sebelásce LOUISE L. HAY. Současně zmínila, že pro mnoho lidí je stále složité její jednoduchou myšlenku pochopit a uvěřit jí. Příběh autorky knih osobního rozvoje, které změnily životy milionům lidí po celém světě, nás může naučit, že každý se může na své cestě životem rozhodnout pro změnu a svůj život milovat. Bez ohledu na minulost a prožitá trápení. Louise prožila nespočet takových trápení, vyrůstala v nenávisti a zášti. Přesto se dokázala do svého života zamilovat. Ať je i vám její příběh inspirací.
Touha po lásce
V chudinské oblasti, na předměstí Los Angeles, se 8. října 1926 narodila mladé matce zdravá holčička Helen Vera Lunney, které doma neřekli jinak než Louise. Už od malička nebyl život malé holčičky snadný. Vztah rodičů se rok a půl po narození malého děvčátka rozpadl a Louise byla umístěna do sirotčince. Když se matka znovu provdala, vzala si dcerku zpět do nové rodiny. Těžko bychom mohli nového partnera Louiseiny matky označit jako dobrou náhradu za jejího otce. Nevlastní otec byl tyran a násilník. Od útlého dětství malá Louise nejen že sama přihlížela fyzickému napadání maminky, ale často se stala terčem útoku ona sama. Už v pěti letech byla malá Louise znásilněna sousedem a v patnácti letech odešla ze střední školy, aby porodila malou holčičku. V den svých šestnáctých narozenin se rozhodla dát dceru k adopci a utekla z domova. Louise vyrůstala v prostředí, které ovlivnilo značnou část jejího života. Do hlavy jí vtloukali, že je k ničemu a nikdy nebude dost dobrá. S tímto nastavením žila dlouhá léta.
Bez vzdělání, bez přátel a bez zkušeností se Louise odstěhovala do Chicaga, kde se zvládala sama v cizím městě jen stěží uživit. „Od puberty jsem byla nevlastním otcem sexuálně zneužívána. Toužila jsem po lásce, a tak jsem šla do postele s každým, kdo byl ke mně jen trochu hodný. Nic jsem neuměla a životem jsem se protloukala. Nejprve jsem odjela na tři týdny do Chicaga a zůstala tam pět let a pak na tři týdny do New Yorku, kde jsem žila třicet let,“ krčí rameny Louise, když vzpomíná na své mládí. Psal se rok 1950, když si změnila jméno a zkusila své štěstí v modelingu. Půvabné blondýnce se dařilo, začali ji vyhledávat vyhlášení návrháři, a když po čtyřech letech potkala anglického obchodníka jménem Andrew Hay, zdálo se, že se jí podařilo za traumatizujícím dětstvím udělat velkou tečku a žít nový život. Po čtrnácti letech manželství se však jejich vztah rozpadl – manžel Andrew odešel s jinou ženou a Louise zůstala v životě znovu sama, plná hořkosti, smutku a zášti.
Emočně vyčerpaná a zničená Louise našla útěchu v Křesťanské vědě v New Yorku, kde objevila filozofii Nového myšlení. Ta jí změnila život. Učila se, jak síla myšlení může ovlivňovat kvalitu života. „Fascinovala mě myšlenka, že když změním své myšlení, změním svůj život. Nemohla jsem přestat, chodila jsem na spoustu kurzů, četla hromadu knih. Začala jsem chápat, jak to vše funguje, a po třech letech jsem se stala tím, čemu v církvi říkali koncesovaný praktik,“ vzpomínala Louise Hay na okamžiky, kdy se začal měnit její život. Už na počátku 70. let praktikovala vše, co se naučila, a pomáhala druhým lidem. Vedla náboženské dílny, kde hlásala jednoduchou myšlenku. Tedy že se člověk může vyléčit z jakékoliv nemoci, a to zcela jednoduše tím, že bude sám sebe milovat a bude smýšlet pozitivně.
Osudová diagnóza
Koncem 70. let byla Louise diagnostikována neléčitelná rakovina děložního čípku. Lékaři jí dávali jen pár let života, které by se jim možná mohlo podařit prodloužit díky principům moderní medicíny. Osudová diagnóza mohla být tečkou za nešťastným životem Louise L. Hay, ovšem nestalo se tak. Louise odmítla pomoc lékařů a rozhodla se uzdravit sama. Díky nemoci si uvědomila, kolik bolesti a křivd se skrývá v jejím nitru. Rozhodla se dokázat to, co učila na svých přednáškách. „Vedle meditací, zdravé výživy a také rozsáhlé reflexní terapie (občas spárovaná s klystýrem tlustého střeva), poté, co jsem odmítla veškerá lékařská ošetření, jsem se vyléčila silou odpuštění. Věřím, že moje dětství a minulost přispěly k nemoci, a tak jediný způsob, jak nemoc odstranit, bude očistit se od své minulosti,“ zmiňovala Louise v rozhovorech ať už ve slavné The Oprah Winfrey Show, nebo pro New York Times. Nezapomínala však dodat, že přežila všechny lékaře, kteří by mohli tento příběh potvrdit.
Když se na přelomu 70. a 80. let 20. století začal po celém světě šířit virus HIV, Louise rozšířila svou sociální pomoc druhým lidem a zavedla podpůrné skupiny pro lidi s touto nemocí. „O AIDS jsem nic nevěděla. Nikdo o té nemoci nic nevěděl. Když mi zavolali, zda bych udělala sezení pro HIV pozitivní, nakonec jsem kývla. Nevěděla jsem, co budeme dělat, protože jsem nevěděla nic o té nemoci. A tak jsme dělali to, co vždy. Pracovali na odpuštění a lásce k sobě,“ říká ve svém filmu Louise Hay, když vzpomíná na vznik slavných setkání „Hayrides“, která ji postupně proslavila po celých Spojených státech.
Původně se v obývacím pokoji jejího domu setkalo šest lidí a skupinka se začala pomalu rozrůstat. „Nechtěli jsme si namlouvat, že nemoc není nebezpečná. Řekla jsem jen, že musíme zaujmout pozitivní postoj a sdílet mezi sebou vše pozitivní, co s nemocí souvisí. Pracovali jsme na zbavení se zášti, na přijetí a lásce k sobě. Povídali jsme si, chvíli meditovali, pak zpívali nějaké písně a šli domů. Druhý den ráno mi jeden z účastníků setkání zavolal se slovy: ‚Děkuji, Louise, konečně jsem se po třech týdnech vyspal‘.“ Za týden se v obýváku Louise Hay setkalo 25 lidí, po měsíci se jich tam tísnilo již 90 a lidé museli stát venku. Město poskytlo Louise tělocvičnu, ale také ta byla brzy malá, a tak město poskytlo Louise celý dům. Po půl roce se každý týden setkávalo 850 lidí s nemocí AIDS. Ti lidé ale nechodili na Louiseina setkání, aby se litovali nebo si postěžovali, jak jsou na tom špatně. Hledali pozitivní přístup.
Síla afirmace
V roce 1984 vydala Louise svou nejslavnější knihu Miluj svůj život (v originále You Can Heal Your Life). Původně se jednalo jen o malou brožuru, která spojuje mnoho fyzických nemocí se stavem mysli. Setkání Hayrides otevřela Louise cestu do již zmíněné show Oprah Winfrey, ale také do show Phila Donahue. Do týdne po odvysílání pořadů byla Louiseina kniha You Can Heal Your Life označena za New York Times bestseller a na tomto žebříčku se udržela přes třináct týdnů. Ano, přesně tak! Ta nezkušená a nevzdělaná dívka. Ta dívka, která vyrůstala v prostředí plném zášti a násilí, se stala slavnou spisovatelkou a začala druhým lidem pomáhat a milovat jejich život bez ohledu na minulost. Také vás napadá, jak to mohla dokázat? Jakým způsobem změnila svůj život?
Louise vysvětluje, jakým způsobem lze přeprogramovat způsob svého myšlení. Proslavila se také skrze teorii vědomě opakovaných afirmací. Ty vysvětluje jako záměrné vytváření pozitivních tvrzení o svém životě. Když se budete věnovat myšlenkám a práci Louise Hay, můžete pochopit zásadní věc. U afirmací nezáleží na tom, kdy, kde a jak často se jim bude člověk věnovat. Důležitý je jejich obsah a především emoce, které při jejich vyslovování prožíváme. Emoce lze totiž vnímat jako to, co dává slovům a myšlenkám energii. Pokud budete opakovat slova, o kterých budete vnitřně pochybovat, ve která nebudete skutečně a opravdově věřit, nemůžete se potom divit, že vaše afirmace nefungují. Jak smýšlíte a mluvíte sami o sobě? Jaká slova používáte a jaké emoce prožíváte, pokud hodnotíte svůj život? Jsou to například slova „Jsem neschopný a vždycky všechno pokazím“, „Nikdy mě nebude mít nikdo rád“ či snad „Cítím se mizerně a nemám štěstí na lidi“? Uvědomte si, že čím častěji budete podobná slova a myšlenky prožívat, tak tím pravděpodobněji se budou stávat realitou. I to můžete pochopit z učení Louise L. Hay.
„Dělám práci, kterou miluji. Pracuji s lidmi a pro lidi, které mám ráda. Vydělávám slušné peníze,“ uvádí Louise jako příklad jednu ze svých afirmací a vysvětluje, že není důležité být konkrétní v tom, jakou práci chci dělat. Dnes nemusíte vědět, kým se chcete stát a jakou práci chcete dělat. Možná nevíte, jaká práce vás udělá šťastnými a bude vašemu životu dávat smysl. Správně sestavené afirmace však otevírají brány možností. Stáváme se tím, jakým způsobem smýšlíme, a opakování afirmací pomáhá změnit způsob našeho myšlení. Důležité je používat přítomný čas. Žádné „chtěl bych, budu mít, mohla bych atd“. V případě afirmací funguje jen jeden stav – tady a teď. „Afirmace je jako zasadit semínka do země. V daný moment, kdy semínka sázíte, jen věříte, že z nich jednoho dne něco vyroste. Ještě to není pravda. V ten moment je to jen vaše víra v lepší budoucnost. Také neběžíte druhý den a nekopete do země s rozčilením, že ze semínek ještě nic nevyrostlo. Chápete, že potřebují svůj proces. S afirmacemi je to stejné,“ vysvětluje Louise ve svém filmu Miluj svůj život.
Sama až na vrchol
Louise si už v 80. letech minulého století dobře uvědomovala, že její názory na sílu myšlení mohou být pro moderní společnost až příliš radikální. Proto nechtěla, aby její knihu vytisklo příliš velké nakladatelství a zasahovalo do jejího obsahu. Svou první knihu Heal Your Body (Uzdrav své tělo) si vytiskla sama. Prvních 5 000 výtisků své malé brožury prodala během dvou let, a to bez internetu a velkého nakladatele. Úspěšný prodej a zájem o nenápadnou knížečku přispěl k založení vlastní nakladatelské společnosti Hay House a vydání Louiseina životního díla You Can Heal Your Life. Kniha byla přeložena do více než třiceti jazyků a bylo jí prodáno nad 50 milionů výtisků po celém světě. Knize samotné se ještě budeme v tomto vydání FC Workshopu věnovat.
dyž jí bylo 49 let, její život se měl kvůli rakovině chýlit ke konci. Louise se však rozhodla vzít osud do svých rukou. V 80 letech stála na velkém pódiu a plná energie vyprávěla tisícům posluchačů: „Právě jsem vstoupila do osmé dekády mého života a rozhodla jsem se, že bude doposud tou nejlepší dekádou ze všech.“ Během svého života, skrze své knihy, myšlenky a svá vystoupení ukázala milionům lidí sílu sebelásky. Pod nakladatelstvím Hay House vydala nad dvě desítky knižních publikací a v roce 2008 produkovala film inspirovaný její nejslavnější knihou Miluj svůj život. Pro nás však může být důležité uvědomění, že stejně jako Louise L. Hay, kdysi sexuálně zneužívaná a týraná dívka, která si do dospělosti přinesla spoustu nezdravých vzorců myšlení, mohla změnit svůj život, to může dokázat i někdo další. Stačí se jen rozhodnout.
Louise si na začátku své vize položila jednoduchou otázku: Jak mohu lidem pomoci? Na své cestě životem pak učila druhé lidi, že bez ohledu na minulost a bez ohledu na trápení, která v životě prožili, může každý milovat svůj život. Stačí se jen rozhodnout a klíčem k takovému rozhodnutí je milovat odraz ve svém zrcadle.
„Právě jsem vstoupila do osmé dekády mého života a rozhodla jsem se, že bude doposud tou nejlepší dekádou ze všech.“
„Jedna z mých představ o životě je, že mě čeká jen to dobré. A to si říkám už mnoho let. Takže mi je v podstatě jedno, co se mi v životě přihodí, protože vím, že to bude dobré.“
Louise L. Hay (1926–2017)
Jak opravdu fungují afirmace podle Louise L. Hay?
Nejen ve zmiňovaném filmu, ale také ve svých knihách mluví Louise o síle afirmací. Odešla z tohoto světa v 90 letech, a přitom, dle prognóz lékařů, se neměla dožít ani padesátky. Můžeme i tento fakt chápat tak, že afirmace opravdu fungují? K této otázce Louise řekla: „Pokud věříte, že si nezasloužíte dobré věci v životě, a hodně lidí to tak má, tak to může chvíli trvat. Lidé mi občas říkají, že afirmace nefungují, že je zkoušeli, a bylo to k ničemu. Například vyzkoušejí afirmace na prosperitu a pak přijdou a stěžují si, že to nefunguje. Když se jich potom zeptám, kolik afirmací na prosperitu denně dělali, odpoví, že například tři. A pak se jich zeptám, kolik afirmací dělají běžně a zcela automaticky na chudobu? Takových afirmací může být také 300, jen si je neuvědomujeme. Závisí to především na tom, z jakého prostředí člověk pochází. Jaké myšlenky se mu honí neustále hlavou.“