Život v moderní společnosti nabízí skvělé technologie. Máme díky nim příležitost zažít pohodlí, o kterém se našim předkům ani nesnilo. Jenže tato doba přináší i druhou stranu mince, která k životní pohodě nepřispívá. Je to prakticky nekončící a permanentní stres. O tomto faktu svědčí jak narůstající spotřeba antidepresiv, tak čím dál větší poptávka po konzultacích s odborníky v podobě psychologů a dalších terapeutů.
Za jednoho z nejvíce citovaných psychologů 20. století je označován zakladatel pozitivní psychologie Dr. Martin E. P. Seligman. Fanoušci podcastu Myšlením na vrchol jistě neslyší poprvé o knize Naučený optimismus, a kdo již četl FC Workshop Jak pokořit strach v PRAXI, tak zná i další Seligmanovu knihu Vzkvétání – nové poznatky o podstatě štěstí a duševní pohody. V dnešním podcastu zjistíte, co si můžete z knihy odnést a proč byste si ji měli přečíst.
Síla pozitivní psychologie
Jakou moc v sobě skrývá pozitivní psychologie zjistil Seligman, trochu paradoxně, během výzkumů depresí již v šedesátých letech minulého století. Ve svých studiích došel k závěru, že pokud jsou lidé i zvířata po dostatečně dlouhou dobu vystaveni negativním okolnostem v prostředí, kde nemají možnost nic ovlivnit, naučí se s negací žít a současně ztrácejí ambice cokoliv zlepšit. Seligman se řadu let zaměřoval na výzkum depresí a lámal si hlavu, proč s narůstajícím blahobytem roste ve společnosti spotřeba antidepresiv. Ve svých zjištěních došel k závěru, že se v mnoha případech jedná o naučenou bezmoc. Lidé nejsou schopni vidět, jakým způsobem lze jejich tíživou situaci změnit, a proto upadají do depresí. Jak se ale mohou lidé depresí zbavit? Jednou z cest je polykání antidepresiv, které však sám Seligman vnímá pouze jako krátkodobé řešení. Je přesvědčený, že pokud se člověk chce zbavit depresí a ve svém životě zdravě prospívat, tak nejzdravější cesta vede skrze naučený optimismus.
Velké množství studií odhalilo, že léky na předpis jsou ve většině případů účinné pouze částečně a dočasně. Šest z těchto studií porovnala skupina vážených psychologů a psychiatrů a zjistila, že celkově jsou léky účinné v případech těžké deprese, ale nepomohou těm se středně těžkými a lehkými případy. A přesto i tito pacienti potřebují pomoc. Pokud jim však nepomohou léky, co jim tedy pomůže?
Odpověď přináší Martin Seligman v knize Vzkvétání. Ukazuje čtenářům, jakým způsobem zlepšit životní pohodu, získat štěstí a radost ze života. Opět se opírá o studium a zkušenosti z praxe, které ukázaly, že pozitivní psychologická léčba je až překvapivě účinná. Téměř všichni účastníci týdenní série pozitivních psychologických cvičení – zaměřených na vděčnost a laskavost k cizím lidem – uvedli, že se poté cítili mnohem šťastnější. Po jednom týdnu tréninku někteří pacienti dokonce zaznamenali pozitivní výsledky mající setrvačnost až šest měsíců.
Touha po blahobytu
Martin Seligman si v knize Vzkvétání dává nesnadný cíl. Zaměřuje se na posílení lidského štěstí a ukazuje čtenářům praktické techniky a tipy, které jim pomohou v životě zdravě prospívat. Touha po štěstí a blahobytu provází lidstvo od nepaměti. Co je to ale přesně štěstí? Jak bychom jej definovali?
Aristoteles tvrdil, že hlavním cílem života lidí je maximalizovat lidské štěstí. Nietzsche věřil, že hlad po moci je základem všech lidských snah, včetně snahy o štěstí. Freud byl naopak přesvědčen, že naše touha po blahobytu je pouhým výsledkem našeho odhodlání vyhnout se úzkosti. Každá z těchto teorií má jistě něco do sebe, Seligman však přichází s vědeckým pohledem a názorem, že na naši pohodu nemá vliv ani počasí, ani svoboda. Je přesvědčen, že štěstí utváří spíše celá řada různých faktorů, aniž bychom si je často uvědomovali.
Seligman v knize vypráví podnětné příběhy o uplatnění pozitivní psychologie v praxi, a to v oblastech vzdělávání, ekonomiky, psychoterapie, lékařství a státní politiky – tedy samotných základů každé společnosti. Popisuje například, jak se dnes celá americká armáda školí v psychické odolnosti, jak se v pokrokových školách děti učí nejen dovednostem nutným pro pracovní úspěch, ale také dovednostem pro dosažení životní spokojenosti, nebo jak mohou podniky zlepšit své ekonomické výsledky a současně zvýšit osobní pohodu svých zaměstnanců.
Proč byste si měli přečíst knihu Vzkvétání?
- Upadáte v životě občas do depresí?
- Chcete zdravě prospívat bez ohledu na výsledky?
- Hledáte způsob, jak změnit své myšlení?
- Chcete zjistit, proč vaše IQ nerozhoduje o životním štěstí?
- Máte strach z budoucnosti?
- Neumíte se vyrovnat s obavami a černými myšlenkami?
- Hledáte praktický návod, který by Vám pomohl k duševní pohodě?
Seligman knihu Vzkvétání psal v době počátku sociálních sítí a například věřil, že pokud bude se sociálními sítěmi dobře zacházeno, mají potenciál pozitivním způsobem ovlivnit životy milionů lidí v moderní společnosti. Pravděpodobně ještě nemohl tušit, že když se s nimi lidé nenaučí vědomě a zdravě zacházet, mohou způsobit přesný opak, a že mohou vést ještě k větší spotřebě antidepresiv, a to především mezi mladými lidmi. Přestože byla Seligmanova kniha vydána už v roce 2011, věřím, že pokud hledáte cestu k silnější osobnosti, tak dává smysl si ji přečíst i dnes.
Sami jsme se nechali inspirovat nejen touto knihou například při tvorbě nedatovaného FC diáře. Jednou z technik, o které je v knize psáno a která prokazatelně přispívá k duševní pohodě, je tvorba pozitivního deníku. Není to nic složitého, stačí si jen každý den zapsat tři pozitivní události, které se ten den staly. V FC diáři jsme si tuto techniku přejmenovali na deník radosti. Zkoušeli jste někdy s touto technikou pracovat? Jaké to mělo dopady na způsob Vašeho myšlení? Budu moc rád, když se o své zkušenosti podělíte do mého e-mailu [email protected].
V knize se mimo dozvíte odpovědi na tyto otázky:
- Proč výše IQ není podmínkou velikosti úspěchu?
- Jak spolu souvisí bohatství a blahobyt?
- Jak vojáci v americké armádě pracují na psychické odolnosti?
- Které čtyři vlastnosti přispívají k velikosti úspěchu?
- Jak se měří štěstí?
- Jakou velikost má Vaše štěstí?
- Jak se vyrovnat se ztrátou a se strachem?
- Jak souvisí míra blahobytu se štěstím?
- Díky jakému cvičení můžete rozvíjet pozitivní inteligenci?
- Jaký dopad mají pozitivní psychologická cvičení na děti?
- Proč je pozitivní myšlení lékem na deprese a obavy?
Až si přečtete knihu od Martina Seligmana, možná si také uvědomíte, že antidepresiva, bohatství ani vysoké IQ nejsou faktory, které z nás dělají šťastné a úspěšné jedince. Pokud už nechcete v životě prožívat strach nebo jiné nepříjemné emoce, využijte zkušeností muže, který zasvětil svůj život výzkumu lidské spokojenosti. Seligmanův model PERMA ukazuje, na čem v životě skutečně záleží, a využitím jeho poznatků a zkušeností docílíte života, který si zasloužíte. Hledáte-li praktický recept na štěstí a duševní pohodu, Dr. Martin Seligman Vám jej poskytne v knize Vzkvétání. Knihu můžete zakoupit například zde.