Věty, které určují kvalitu našeho života 

Ještě není ten správný čas, nejprve musím…
Používáte někdy podobná slova?
Přemýšlíte podobným způsobem o životních změnách?

Pokud souhlasně kývete hlavou, mám pro Vás zprávu, která nebude příjemná. Dokud budete opakovat podobná slova a myšlenky, tak nikdy nebude ten správný čas. Vždy se najde něco, co člověk bude vnímat jako důležitější. Vždy se najde důvod, proč dát přednost povinnostem před vlastními sny. Jenže jak se zbavit podobných bloků a konečně se rozhodnout? Jak odstranit hranice, které nám brání rozběhnout se za vlastním životem?

Zbavit se obav

V FC Workshopu Jak si nastavit osobní hranice v PRAXI ukazujeme toto téma z mnoha úhlů pohledu. Tedy i z toho, jak si občas sami ve své mysli vystavíme hranice, které nejsme schopni sami překonat. Častým důvodem je fakt, že naprosto odevzdaně uvěříme všemu, co jsme pochytili v dětství. Tedy například tomu, že nejprve musíme vystudovat, vybudovat kariéru, založit rodinu, postarat se o partnera, o své blízké a až potom jsou na řadě naše pocity, přání a touhy. V souladu s tímto přesvědčením tak kráčíme životem, plníme všechny povinnosti a dost často ignorujeme vlastní potřeby a pocity. Často se pak stane, že člověk vlastně neví, proč a pro koho to všechno dělá. Je snad sobecké myslet sami na sebe? Dávat sami sebe na zdravé první místo? Jistě, že není, a já jsem přesvědčený, že fanoušci podcastu Myšlením na vrchol to vědí také. Dejme si ale ruku na srdce. Kolik z nás to dokáže opravdu žít? Kdy se konečně naučíme, že pro úspěch a štěstí se nemusíme pro nikoho obětovat?

Chápu, že občas není snadné udělat velké rozhodnutí a změnit celý život. Neseme si v sobě mnoho obav z budoucnosti, které jen přikrmují nezdravé vzorce získané v dětství. Pokud pravidelně posloucháte rozhovory v mém podcastu, tak jste si mohli všimnout, že právě překonání podobných obav je nezbytné, abychom se konečně dokázali rozhodnout. Způsoby, jak obavy překonat a nenechat je rozvinout v paralyzující strach, jsme již podrobně rozebrali v tomto FC Workshopu. Mnoho lidí totiž vnímá obavy a strach jako něco špatného. Uvěřili, že se strachem je potřeba soupeřit, a tak investují svou energii do zbytečného boje. Mohou se pak tito lidé divit, že už jim nezbývá energie, kterou by mohli dál investovat do lepšího života?

Někdy je možná lepší nevědět, JAK to všechno dokážeme. Příkladem ze života může být také Alena Čermáková, která byla hostem minulé epizody mého podcastu. Alena se ve 45 letech rozhodla ze dne na den pro nový život. Dala výpověď v práci, zabalila si kufry a odletěla pryč od všeho do úplně neznámého prostředí. Někdo by možná řekl, že utekla, ale z mého pohledu spíš odletěla hledat sama sebe. V rozhovoru přiznala, že když nastupovala do letadla, měla v sobě hromadu obav z budoucnosti. Netušila, jak uhradí všechny své finanční závazky, ale současně věděla, že její tehdejší způsob života už není udržitelný. Proto se jej rozhodla změnit, a dnes s pokorou říká, že to bylo to nejlepší rozhodnutí, jaké mohla udělat. Dnes už o životě přemýšlí jinak, chcete-li vědět jak, stačí si poslechnout náš rozhovor v tomto podcastu

Věřit nestačí

A jak to máte Vy?
Jak přemýšlíte o svém životě?
Jaká slova říkáte, když mluvíte o životních změnách?

Možná také občas přemýšlíte nad životem a chtěli byste se mít lépe. Možná toužíte po lepší práci, možná sníte o lepší postavě nebo čemkoliv jiném. A možná jste už také někde slyšeli, že nejprve musí člověk začít věřit ve své sny, a ty se až potom mohou stát skutečností. To je samozřejmě pravda. Víra je základ všeho. Potkal jsem však už mnoho lidí, kteří velmi přesvědčivě mluvili o svých snech. Bylo vidět, že ve sny opravdu věří. Jenže když jsem se jich zeptal, co doopravdy pro naplnění vlastních snů dělají, často bylo ticho, nebo zazněla nějaká výmluva ospravedlňující obavy z budoucnosti. 

„Nemůžu jen tak dát výpověď, mám ještě nějaké závazky…“
„Musím se postarat o děti. Až vyrostou, tak se budu věnovat sama sobě…
„Vždycky jsem chtěl podnikat, ale pořád mám málo zkušeností…
„Chtěl bych se víc hýbat, ale nemám na to čas…
„Cizí jazyky nejsou pro mě, na to já nemám talent…

Poznáváte nějakou větu? Je úplně jedno kterou, všechny jen potvrzují to, čemu jsme v životě uvěřili. Pokud říkáme, že nemáme čas sami na sebe, tak máme samozřejmě pravdu a nikdy jej mít nebudeme. Pokud říkáme, že máme příliš mnoho závazků, tak také určitě máme pravdu. Každý přece máme nějaké závazky. Ve výsledku záleží jen na nás, čemu a komu dáme v našem životě přednost. Dokud budeme upřednostňovat potřeby druhých lidí před vlastními potřebami, tak nikdy nebudeme žít vlastní život. Jenže jak to celé změnit? Jak se zbavit myšlenek a vzorců, které nás v životě jen brzdí? Máme se snad na všechno vykašlat a hrát vabank? 

Upřímně obdivuji každého, kdo to dokáže. Ze dne na den se všeho vzdát a podstoupit tak velké riziko. Z jedné strany je to jistě obdivuhodné, ovšem z té druhé strany si říkám, je to nutné? Není lepší zvolit nějakou méně rizikovou cestu? Kdo už poslouchá podcast Myšlením na vrchol nějaký ten čas, tak ví, že nejsem zastáncem žádných extrémů. Věřím, že ve všem, co děláme, bychom měli udržovat nějakou harmonii. Proto se mi líbí například kniha Atomové návyky, která je vlastně takovým receptem na životní změny bez zbytečných extrémů. Kniha ukazuje cestu, na které nebudete ve své sny jen věřit, ale začnete pro ně také něco opravdu dělat. 

A co děláte pro své sny Vy?
Máte nějaký systém, který Vám pomáhá měnit vlastní život k lepšímu bez zbytečných extrémů?

Vaše zkušenosti mě moc zajímají, a proto budu rád, když budete mít chuť se o ně podělit do mého e-mailu [email protected]. Abyste ale neřekli, že z Vás chci vytáhnout cenné zkušenosti jen tak, mám pro Vás malou motivaci. Jednoho z posluchačů, který mi pošle z mého pohledu nejzajímavější zkušenost, odměním ročním předplatným tištěného FC Workshopu. Přímo do své poštovní schránky tak získáte inspiraci pro ještě lepší život v podobě tištěného magazínu s pracovními listy, které Vám pomohou hledat způsoby, jak vše aplikovat do života. Více o FC Workshopu zjistíte zde

O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart