„Potřebujeme se naučit prohrávat,“ říká bývalý kapitán basketbalové reprezentace

Jak zkombinovat vrcholový sport, studium na vysoké škole a péči o rodinu se třemi dětmi?

Nejen o těchto tématech jsem se bavil s Pavlem Pumprlou, dalším hostem podcastu Myšlením na vrchol. Bývalý kapitán české basketbalové reprezentace se patnáct let věnoval vrcholovému sportu na profesionální úrovni. Za jeden z vrcholů profesionální kariéry považuje také účast na mistrovství světa v Číně v roce 2019, kam se národní reprezentace v čele s Pavlem Pumprlou probojovala poprvé v historii České republiky. Nečekejte však, že bychom se v rozhovoru bavili jen o basketbalové reprezentaci. Témat jsme otevřeli mnohem víc.

Hned v úvodu Pumprla potvrzuje myšlenky z aktuálního vydání FC Workshopu Jak si nastavit osobní hranice v PRAXI. „Osobní hranice vnímám jako nutnost, protože bez hranic se nedá fungovat. Hranice pro mě znamenají svobodu, ostatně podobně jako disciplína. V tomto tématu souhlasím také s Marianem Jelínkem, který zmiňuje, že dnes se už musíme o limity a hranice postarat sami.“ Toto je však jen jedna z mnoha zajímavých myšlenek a zkušeností, které zazněly v rozhovoru s Pavlem Pumprlou. Poslechnout si jej můžete v každé podcastové aplikaci, čistě jen v audio verzi v přehrávači výše, a pokud máte raději rozhovory s vizuálním podkladem, je rozhovor k dispozici také níže ve videu. 

„Jsem hrdým otcem tří dětí,“ zmiňuje Pavel Pumprla na svém webu, kde shrnuje vlastní životní cestu v kostce. I proto mě zajímalo, jak se mu daří udržovat rovnováhu mezi vrcholovým sportem, výchovou dětí, a k tomu ještě dlouholetým studiem leadershipu. A právě ona rovnováha těchto rolí byla hlavním tématem celého rozhovoru. Pavla si dnes zvou do velkých firem jako inspirativního řečníka, oceňují jeho sportovní zkušenosti a vědí, že pro členy týmu mohou být velmi hodnotné. Manažeři a majitelé firem totiž často zmiňují podobný problém. „Když k nám nastoupí absolventi bez praxe, často mají problém pracovat s chybou a přijmout porážku. Jakmile ale nastoupí někdo ze sportovního prostředí, tak tento problém nemá.“ Čím to je, že sportovci jsou výkonnější a úspěšnější v práci? Jak přistupuje k výchově svých dětí? I na to odpovídal Pavel Pumprla v dnešním podcastu.

Co se dále dozvíte v podcastu s Pavlem Pumprlou?

 • Proč je nastavení osobních hranic klíčové pro životní rovnováhu?
 • Jak se mu daří udržovat životní balanc?
 • Co Pavla Pumprlu naučil vrcholový sport?
 • Jak přistupuje k výchově svých tří dětí?
 • Jak učí děti pracovat s chybou a přijímat prohry?
 • Proč je důležité stanovit dětem limity?
 • Proč se na vrcholu rozhodl ukončit profesionální kariéru?
 • Jak Pavel vnímá úspěch basketbalové reprezentace na mistrovství světa v Číně?
 • Proč při postupu ze skupiny seděl smutný na hotelovém pokoji?
 • Co dnes Pavel Pumprla učí na svých workshopech a školeních?
 • Jak vznikla spolupráce s Janem Mühlfeitem a jejich společná kniha Budování úspěšných týmů?

Chcete aplikovat myšlenky z rozhovoru do svého života?

 • Pavel v rozhovoru zmiňuje jak osobní hranice, tak i práci s talenty. Osobními hranicemi se zabýváme v tomto FC Workshopu, a jak rozvíjet své talenty bylo zase tématem tohoto vydání.
 • Řeč přišla také na způsob myšlení a práci s vnitřním světem. Pavel k tomuto tématu doporučuje například knihu Houževnatost od Angely Duckworthové, získáte ji také zde
 • Zaujal Vás příběh a myšlenky Pavla Pumprly? Máte nějaký dotaz přímo na Pavla? Kontakt na něj získáte na jeho webu zde

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart