Jak získat a chránit sílu, kterou potřebujeme pro lepší výsledky

Na přelomu roku vždy rád vzpomínám. Na dětství a dospívání, na uplynulý rok a podobně. Když mi projde hlavou, kolik událostí se přihodilo za pouhý jeden rok, občas ani nemohu uvěřit, že se to všechno mohlo udát. Nevím, zda je to dar, nebo si možná nevzpomínám, kde jsem se to naučil, ale zcela přirozeně z paměti vytěsňuji špatné události. Když se mě proto někdo zeptá, jaký byl můj rok 2022, vybaví se mi jen hezké vzpomínky. A to i přesto, že když chci a když se budu soustředit, tak se najde mnoho velmi negativních událostí a situací, jež mi úsměv na tvář nepřinesou.

Když se mě kamarád mezi vánočními svátky zeptal, kde se ve mně neustále bere můj nekonečný optimismus, tak jsem sáhl do svého batohu a vytáhl tištěný Workshop Přepni mysl na lepší život. S úsměvem jsem se na něj podíval a daroval mu jej se slovy: „Jestli Tě to opravdu zajímá, tak odpověď najdeš tady.“ Překvapeně nahlédl do magazínu a řekl: „Snad mi nechceš tvrdit, že když si přečtu nějaké motivační bláboly, tak ze mě bude optimista.“ Jeho narážku a pochyby jsem přešel a reagoval s klidem: „Jistěže ne, ale možná si také uvědomíš, že jen Ty rozhoduješ, jakým způsobem hledíš na vlastní život a okolní svět.“

Moje životní filozofie

Měl jsem velkou radost, když jsem před závěrem roku opublikoval epizodu podcastu Myšlením na vrchol s názvem Otázky, se kterými ukončíte rok 2022 nejlepším možným způsobem. Podcast vyvolal na sociálních sítích vlnu komentářů. Spousta čtenářů pohlížela na uplynulý rok s vyčerpáním nebo lítostí, ale našlo se také mnoho těch, kteří byli schopni najít mnoho dobrého. A právě to mi udělalo radost. Vědomí, že je ve společnosti mnoho lidí, kteří nemají potřebu si neustále na něco stěžovat, mě před koncem roku povzbudilo. Moje filozofie je v tomto ohledu zcela jednoduchá. Čím více šťastných a spokojených lidí bude v naší společnosti, tím šťastnější a spokojenější bude i celá společnost. Věřím, že je to dobrý důvod, proč někoho povzbudit a inspirovat ke štěstí. Nemyslíte?

Ostatně je to hlavní důvod, proč společně s několika autory každé dva měsíce publikujeme tištěný FC Workshop, a právě dnes posíláme mezi předplatitele nové číslo s názvem Jak si nastavit osobní hranice v PRAXI. Pro mě samotného byla tvorba tohoto vydání zlomová. Když jsem se o tématu vydání zmínil před manželkou, zasmála se a řekla: „No, tak to jsi ten pravý. To úplně vystihuje rčení Kovářova kobyla chodí bosa!“ Já jsem se však na ni nezlobil. Věděl jsem, že má pravdu. Osobní hranice vždy byly a jsou pro mě samotného velké téma. Uvědomil jsem si, jak snadno dovolím druhým lidem vlastní hranici překročit, jak snadno řeknu „ano“ a pak dřu jako mezek do úplného vyčerpání, nebo jak snadno člověk sklouzne do role oběti, aby pomohl ke štěstí druhým lidem. Víte přesně, o čem mluvím? Máte to podobně? Pak věřím, že Vám toto vydání otevře oči a že si konečně stanovíte osobní hranice a budete je respektovat. 

Cíle versus hranice

Jenže stanovit si hranice prostě nestačí. Hranice je třeba střežit a pečovat o ně. Jen si představte, že kolem svého domu postavíte krásný plot a padesát let se o něj nebudete zajímat. Po padesáti letech si na plot možná vzpomenete, a když přijdete na místo, kde jste jej kdysi vztyčili, tak zjistíte, že ho soused už dávnou zboural a okradl Vás o pořádný kus Vašeho pozemku. A přesně to se děje v našich životech. Lidé, kterým pořád dokola dovolujeme překračovat naši osobní hranici, nás vlastně neustále okrádají o kus našeho života. Proto je potřeba o své hranice neustále pečovat. Nestačí si je jen stanovit. 

Pro letošní rok plánujeme s předplatiteli FC Workshopu pracovat ještě intenzivněji. Prakticky celý minulý rok jsme investovali čas a energii do vybudování nových prostor v Praze na Andělu, kde se můžeme pravidelně setkávat v příjemné a komorní atmosféře. Kdo z vás již byl na předvánočních setkání s Petrem Casanovou, tak už možná ví, že mluvím o kavárně Space Cafe. Přes den fungujeme jako kavárna pro veřejnost, kam může každý přijít na pracovní schůzku nebo se jen připojit k Wi-Fi a pracovat. Večer prostor slouží pro uzavřené akce. Semináře, workshopy, křty knih a podobné akce. A první z takových akcí plánujeme již 18. ledna, kdy si během interaktivního workshopu nastavíte své osobní hranice a naučíte se o ně pečovat. Své místo na workshopu si zajistíte jen zde. Prostor však není velký, takže pokud by již byl workshop vyprodaný, nemusíte smutnit, podobných akcí, na kterých bude příležitost se potkat osobně, bude mnohem více. 

Problém neustálého překračování osobních hranic je možná mnohem složitější, než se může na první pohled zdát. Jakmile totiž člověk dlouhodobě umožňuje druhým lidem překračovat zdravou a únosnou mez, tak velmi často prožívá pocit a emoce, jež kvalitě života nepřispívají. Rovnice kvalitního života s lepšími výsledky je totiž prostá. Negativní emoce a pocity, nebo jejich nezdravé prožívání, nikdy nepřinesou lepší výsledky a nepřispějí tak k lepšímu životu. Jak si potom chceme splnit novoroční předsevzetí, třeba zhubnout do plavek, když z druhé strany dovolujeme druhým lidem překračovat naši osobní hranici a prožíváme pak hořkost, výčitky, smutek nebo zbytečný stres? To se pak člověk nemůže divit, že končí s depkou a kýblem zmrzliny u televize…

Proto vnímám práci s osobními hranicemi jako zcela klíčovou pro kvalitu našeho vnitřního světa a sám jsem si na základě zkušeností a myšlenek dalších autorů uvědomil, jak jsem tuto péči zanedbával. Věřím tak, že nejnovější vydání bude přínosem také pro Vás. Pokud tak na začátku roku také přemýšlíte, jakých cílů chcete dosáhnout nebo v čem se chcete zlepšit, zkuste si nejprve položit otázku: Proč se mi to dosud nepodařilo?

Kdo již pracoval s vydáním Emoce + Rozum = Osud, tak chápe, že emoce jsou nositelem energie. Proto pro lepší výsledky potřebujeme lepší (já raději používám označení zdravější) emoce. Jenže kde je brát, když je člověk zaplaven negativními zprávami, když po něm šéf v práci pořád dupe nebo když se pořád obětuje pro blaho rodiny? Zamyslete se i nad touto otázkou a pak se zkuste zamyslet nad svými osobními hranicemi. Máte je definované? Proč dovolujete druhým lidem je překračovat? Jak s tím přestat? Hledáte-li odpověď, najdete ji zde.

Jak získat lepší energii pro lepší výsledky

  1. Dřív, než se rozhodnete rozběhnout za novoročními cíli, a dřív, než z Vás vyprchá počáteční motivace, se prosím zamyslete nad tím, kam se dosud ztrácela energie, se kterou byste své cíle už dávno naplnili. Pamatujte, že pro lepší výsledky vždy potřebujete lepší energii a tu najdete jen v lepších emocích. Pokud chcete porozumět světu emocí a rozumu, doporučuji toto vydání tištěného Workshopu. Doprodej posledních výtisků je nyní k dispozici v lednových slevách.

  2. Nedovolte druhým lidem, aby Vás okrádali o sílu, kterou potřebujete pro svůj vlastní život. Samozřejmě že člověk nemůže myslet jen na sebe, ale stejně tak se nemůže pro druhé rozdat. Ani jeden systém není dlouhodobě udržitelný. Proto je důležité stanovit si hranice, respektovat je a začít o ně pečovat. Jak si nastavit osobní hranice v PRAXI ukazujeme v tomto vydání FC Workshopu.
O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart