5 tipů pro klidný spánek a zdravá rozhodnutí

Umíte se včas rozhodnout?
Nebo naopak dlouho váháte, až si nakonec necháte příležitosti proplout mezi prsty?

FOMO vs. FOBO

Umění se rychle rozhodnout je dovednost, která je pro život v moderní společnosti více než potřebná. Jistě znáte zkratku FOMO (z angličtiny: Fear of missing out), označující obavu, že člověku uniká zajímavá příležitost, kterou využívají druzí. Ten, kdo se pohybuje na sociálních sítích, se potýká s tímto syndromem denně, aniž by si to možná uvědomoval. 

Stává se, že občas skrolujete bezduše a naprosto nesmyslně obsahem na Facebooku nebo Instagramu?
Proč je pro člověka tak těžké se odtrhnout a chce vidět víc? 
Proč máme nutkání využít výhodnou cenu na věci, které vůbec nepotřebujeme?

Odpovědí je syndrom FOMO! Že se člověk nedokáže v určitých momentech ovládnout však není vinou doby. Neměli bychom ukazovat prstem ani do řad manipulativních a chytrých marketérů. Odpovědnost za vlastní chování neseme přece každý sám, proto bychom se měli v každém ohledu podívat nejprve sami na sebe a zamyslet se, proč tak snadno ztrácíme kontrolu nad vlastním chováním. Ostatně i z tohoto důvodu najdou čtenáři FC Workshopu za každým článkem pracovní list. Získávají tak příležitost položit si sebekoučovací otázky a trénovat se v sebeovládání. 

Druhou, již méně známou zkratkou moderního světa je označení FOBO (z angličtiny: Fear of better options). Tuto zkratku můžeme vnímat jako následek neomezených možností, které život v moderní společnosti nabízí. Syndrom FOBO znemožňuje udělat nějaké rozhodnutí z obavy, že tím přicházíme o nějakou jinou a lepší variantu. Občas prostě v životě platí, že méně je více a když sami sebe zahltíme počtem možností, nakonec si žádnou nevybereme a raději se spokojíme se současným stavem, než abychom riskovali nějakou ztrátu. 

Umění se rozhodnout proto vnímám jako dovednost všech lidí, kteří chtějí v moderní společnosti zdravě prospívat a neustále se někam posouvat. Neříkám, že je nutné být ve všem stále nejlepší a myslet jen na to, jak získat od života víc. Ostatně bavil jsem se o tomto tématu také s Danem Tržilem, hostem předchozí epizody Myšlením na vrchol. Pokud jste náš rozhovor ještě neslyšeli, dovolím si jej doporučit. Najdete jej zde. A když už zmiňuji tento rozhovor, dovolím si také připomenout malou výzvu, díky které můžete získat Danem podepsanou knihu Proti Proudu. 

Dan Tržil v knize sepsal jedenáct principů pro lepší život, které pochytil během natáčení vlastních podcastů. Abych posluchače Myšlením na vrchol a čtenáře FC Workshopu malinko namotivoval přijmout výzvu z minulého podcastu, přináším v dnešní epizodě malou ochutnávku ze zmíněné knihy. Také Dan vnímá umění se správně rozhodnout jako důležitou vlastnost pro lepší život a sdílí 14 tipů, které mu pomáhají dělat v životě lepší rozhodnutí a nenechat se paralyzovat množstvím možností nebo obavou, že mu něco uteče. Nerad bych Vás ale zbytečně zahltil, proto jsem vybral z Danových tipů jen pět, které mně samotnému přišly nejvíce zajímavé.

Tip 1: Nepodléhejte emocím

Většina lidí o sobě smýšlí jako o racionálně jednající bytosti. A to je velká chyba, což jsme již podrobně rozebrali v FC Workshopu Emoce + Rozum = Osud. Nejprve si potřebujeme uvědomit, že nejvíce našich rozhodnutí děláme pod vlivem emocí, které když nedokážeme držet pevně ve vlastních rukách, snadno převezmou kontrolu nad naším chováním. Známý je příklad jezdce na slonovi, kde slon symbolizuje lidské emoce a jezdec lidský rozum. Dobře to vysvětluje ve svých přednáškách také Marian Jelínek, který zase parafrázuje příklad vozataje jedoucího na kočáru taženém dvěma koňmi. Více jsme se tímto tématem zabývali zde

Tip 2: Uvědomte si nejhorší možný scénář 

Touto technikou jsme se zabývali v FC Workshopu Jak pokořit strach v PRAXI. Jakmile stojíme před velkým rozhodnutím, tak jsou to právě obavy, které nám nedovolují se rozhodnout. V mysli se začínají tvořit myšlenky typu: „Co když to nevyjde, co když o všechno přijdu, co když se ztrapním, co když přijde lepší příležitost.“ Podobné pochyby jsou jen živnou půdou pro rostoucí obavy, které člověku nedovolí se rozhodnout. Ve skutečnosti ale máme největší obavy z věcí, které se nikdy nestanou. Proto souhlasím s Danem Tržilem, že právě vizualizace nejhoršího možného scénáře nám umožní zbavit se zbytečných obav. 

Tip 3: Odstraňte opakovaná malá rozhodnutí

Každé ráno přemýšlíte o tom, jaké oblečení si vezmete na sebe? Zíráte dlouho do lednice a přemýšlíte nad snídaní? Pamatujte, že nezáleží na tom, jak velké je Vaše rozhodnutí. Každé vyžaduje nějakou energii, a když každý den budete plýtvat energií nad přemýšlením o triviálních věcech, možná Vám již nezbyde dostatek energie pro opravdu důležitá a podstatná rozhodnutí. Napadlo Vás někdy, proč mnoho úspěšných lidí nosí pořád stejný druh oblečení? Proč se pravidelně vracejí na známá a ověřená místa? Je to jednoduché, prostě se naučili hospodařit se svou energií a díky tomu se dokážou v životě zdravě rozhodovat. Tímto tématem jsme se zabývali v tomto FC Workshopu.

Tip 4: Zvolte to, co se Vám zdá děsivější, obtížnější nebo bolestivější

Tímto tipem mi Dan připomněl výrok Eleanor Roosveltové, která kdysi řekla: „Udělejte každý den jednu věc, která Vás děsí.“ Jenže když člověk stojí před rozhodnutím a má si vybrat například ze dvou možností, ne vždy se mu podaří ošálit vlastní mysl. Mozek je sice extrémně chytrý mechanismus a možná právě proto vždy tíhne k nejjednodušší variantě. Dává přirozeně přednost krátkodobému potěšení a snaží se vyhnout bolesti a ztrátám. Pamatujte ale, že z dlouhodobého hlediska se vyplácí obětovat krátkou bolest či nepohodlí. Přináší to dlouhodobý užitek a nikoliv jen krátkodobé potěšení. Nemějte proto obavy zvolit si obtížnější cestu, můžete se na ní naučit mnohem víc a díky tomu se v životě posunout o mílové kroky. 

Tip 5: Zvolte možnost, po které budete mít klidnější spánek

Někdo by mohl namítnout, že si toto doporučení protiřečí s tím předchozím. Vybral jsem jej však naprosto záměrně, abych ukázal, že žádné rozhodnutí by nás nemělo až příliš znervózňovat. Mnoho lidí má tendence jít do zbytečných extrémů a zapomínají na to vůbec nejdůležitější. Tedy na klid a harmonii. Pokud jste udělali nějaké rozhodnutí, kvůli kterému nemůžete v noci usnout, raději udělejte krok zpět, změňte své rozhodnutí a podstupte menší riziko. Když člověk celou noc zírá z nervozity do stropu, většinou mu jeho rozhodnutí nic dobrého nepřinese. Vstupuje do dalších dnů vyčerpaný, bez energie a v takovém stavu je těžké dosáhnout optimálních výsledků. 

Tolik výběr pěti tipů pro lepší rozhodnutí z knihy Proti Proudu od Dana Tržila.
A co pomáhá Vám se v životě lépe rozhodnout? 
Máte nějaký vlastní zaručený recept pro zdravější rozhodnutí?
Budu rád, když své zkušenosti budete se mnou sdílet do e-mailu [email protected].
Těším se na Vaše zprávy a přeji Vám úspěšný a krásný den!

Kde čerpat další inspiraci pro lepší život

  • Líbí se Vám podcast Myšlením na vrchol? Nebo jste jen fanouškem osobního rozvoje? Jak se Vám daří informace z chytrých knih a zkušenosti druhých lidí aplikovat do života? Pokud hledáte nástroj, který Vám s tím pomůže, doporučujeme tištěný FC Workshop, unikátní magazín plný zkušeností, příběhů a zajímavých myšlenek. Nejvýhodněji jej získáte v rámci předplatného zde
  • Váháte, zda je předplatné pro Vás? Nedokážete se rozhodnout? Vyzkoušejte jen jedno vydání, využijte prodej zbylých kusů. Stačí si vybrat vhodné téma zde
Top
Shopping Cart