Udržitelnost jako životní styl a podnikatelský plán

Jednoho dne jsem byla na pracovní cestě v centrální Číně, v továrně zabývající se výrobou obuvi. Spala jsem v hotelu hned přes ulici od továrny. Když jsem se ráno probudila a podívala z okna, továrna nebyla přes hustý smog vidět, v tom vzduchu jsem nemohla pořádně dýchat. Tehdy se mi chtělo brečet. Uvědomila jsem si, že lidé pracující v té továrně nemají na výběr. Pracují, aby uživili své rodiny, nemohou odejít jako já a musí žít v nezdravém prostředí. Nemají na vybranou. Pro mě to byl tehdy zlomový moment. Tehdy jsem se rozhodla, že už nechci pracovat pro žádné korporace a svou prací to celé podporovat. Vrátila jsem se do Čech, abych spolupracovala s lokálními značkami a pomáhala vytvářet udržitelný byznys.”

Takto vzpomíná podnikatelka a designérka Eva Klabalová v podcastu Myšlením na vrchol na situaci, kdy si uvědomila, že způsob života konzumní společnosti není udržitelný. Eva si tehdy v Číně uvědomila to, k čemu vedeme skrze pracovní listy v tištěném FC Workshopu. Tedy že je mnoho věcí, které člověk v životě neovlivní, a to především chování celé společnosti. Co však člověk ovlivnit může, je to, jakým způsobem svým vlastním chování ke stavu společnosti každý den přispívá. Tehdy se pro Evu stala udržitelnost nejen slovem, kterým by se chtěla zviditelnit, je to její životní styl, který se odráží ve všem, co dělá.

Už od patnácti let se zabývala designem obuvi, jako designérka pracovala pro velké korporace z Evropy i Spojených států. Když rodačka ze Zlína přemýšlela, jakým směrem by se mohla v životě dále vydat, uviděla příležitost ve svém rodném kraji. Design studovala na Baťově univerzitě, a tak není divu, že ji hlas srdce vedl zpět ke kořenům. 

Eva se v roce 2015 vrátila do továrny ve Zlíně, kde už za studií pracovala jako brigádník, aby začala podnikat a rozjela novou značku obuvi KAVE. Kombinuje design a technologie k vytvoření udržitelné kvalitní obuvi a globálně mění pohled na její výrobu. Její tenisky jsou vyráběny z odpadních a zbytkových materiálů na Baťovských strojích z první poloviny minulého století. Při výrobě se Eva nebojí experimentovat a používá například také kávovou sedlinu nasbíranou z firem a kaváren. Výrobou to ale nekončí, pokud zákazník boty odnosí, může je Evě vrátit k recyklaci. Její boty tak nemusí skončit nikde na skládce. Eva materiál z bot znovu použije pro výrobu nových bot, a tím se staré vrací do oběhu.

V tištěném workshopu Přes drobné kroky k velkým změnám jsme se zabývali životem a myšlenkami zakladatele obuvnického impéria ve Zlíně. Až se zaposloucháte do rozhovoru s Evou Klabalovou, možná také uvidíte mnoho myšlenek, které má Eva společné s Tomášem Baťou. Ten například říkával „Neříkej, že to nejde, raději řekni, že to zatím neumíš“ nebo také „Dělejme třeba nejnepatrnější věc na světě, ale dělejme ji nejlépe“

Eva Klabalová v dnešním rozhovoru například vysvětluje, že většina designérů nad výrobou moc nepřemýšlí. A právě v tom vidí problém. „Kombinuji starou technologii s inovativním myšlením. Nezabývám se jen designem, soustředím se na výrobní procesy a snažím se najít nějaký moment, který můžu změnit tak, aby výsledkem byl nový produkt, který obstojí na současném trhu,“ vysvětluje Eva, jak přistupuje při navrhování svých produktů a proč nepřemýšlí jen nad designem. Výsledkem jsou pak například tenisky, které se vyrábí jen v malých sériích a kde může být každá bota zcela unikátní. Vždy záleží na tom, jaké odpadní materiály Eva sežene a jakou technologii na jejich zpracování použije.  

Co vše se dozvíte v rozhovoru s Evou Klabalovou?

 • Jak se drobná dívka ze Zlína prosadila jako designérka u velkých korporátů?
 • Jak objevila nový směr a smysl života?
 • Jak bylo náročné začít vyrábět boty pod vlastní značkou KAVE?
 • Co pro Evu znamená slovo udržitelnost?
 • Jak definuje udržitelné podnikání?
 • Jak reaguje na současnou dobu?
 • Co Evě pomáhá udržovat pozitivní a zdravé myšlení v náročných chvílích?
 • Co jí pomáhá být každý den o kousek lepší a šťastnější bytostí?
 • Jak cestování stopem ovlivnilo její myšlení?

Jak vás můžeme dál inspirovat?

 1. Líbí se vám myšlenky z podcastu Myšlením na vrchol a říkáte si, jak je aplikovat do života? Staňte se předplatitelem tištěného FC Workshopu a získejte každé dva měsíce do své schránky sto stran inspirace a pracovní listy, který vám pomohou. Předplatné získáte jen zde.
 2. Líbil se vám rozhovor s Evou Klabalovou? Napadla vás nějaká otázka? Kontakt na Evu získáte zde
Top
Shopping Cart