Život ji naučil, že vůbec na nic není nikdy pozdě

Kde vzít nové síly, když se člověk cítí na dně?

Jak si udržovat zdravé myšlení v těžkých dobách?

Pravidelní posluchači podcastu Myšlením na vrchol už znají příběh podnikatelky Romany Ljubasové, kterému jsme se věnovali například i v tomto tištěném workshopu. Dnes úspěšná podnikatelka s úsměvem říká, že s Inca Colagenem pomáhá lidem skrze tři gramy bílého prášku. Romana byla znovu hostem dnešního podcastu, aby ukázala jeho posluchačům, že v jakékoliv době si člověk může udržet pozitivní mysl a že vždy může začít znovu a lépe.

Ostatně sama to zažila na vlastní kůži. Pokud již znáte Romanin příběh, tak si možná vzpomenete, že si už od svého dětství vede deník, kam si píše své sny. Kdysi měla sen stát se právničkou, ale rodiče měli jiné plány, a stala se zdravotní sestrou. Sen o právničině si Romana přesto splnila, když pomáhala druhým lidem domoci se jejich práva. Kdysi by se sama rozdala pro druhé a podobné nastavení ji dovedlo až na dno, ze kterého se ale dokázala odrazit a vybudovat vlastní podnikání. Pokud si chcete připomenout celý příběh Romany Ljubasové, můžete se vrátit k tomuto rozhovoru.

Zajímavý je Romanin přístup už třeba v tom, že celé podnikání staví na jediném produktu, a tedy 100% přírodním mořském kolagenu, který si oblíbilo již přes dvě stě tisíc pravidelných zákazníků. Většina podnikatelů by se snadno nechala opít úspěchem a možná by měla ambice rozšiřovat své portfolio o další a další produkty. To však není Romanin případ, což vysvětluje zcela jednoduše. „Mnoho podnikatelů by možná začalo prodávat nějaké krémy nebo další kosmetiku. Často se mě lidé ptají, kdy už konečně přidám další produkt. Pokud bych tak ale udělala, začala bych si trochu protiřečit. Od začátku podnikání tvrdím, že kolagen pozitivně a přirozeně ovlivňuje celé naše tělo. Je to univerzální produkt, takže nedává smysl, abych vymýšlela něco jiného. Od začátku se raději soustředím na kvalitu. Našla jsem ale jinou cestu, začala jsem stejný produkt nabízet také zvířatům, která jej potřebují stejně jako lidé.

Kolagen potřebujeme všichni

Abychom pochopili Romaninu myšlenku, je dobré si připomenout, jakou roli hraje v lidském těle kolagen. Tato bílkovina funguje jako lepidlo, které drží buňky pohromadě. Máme ho v celém těle. Ale existují oblasti, kde kolagen tvoří podstatnou část. Například sušina chrupavky (až 70 %), kůže celého těla (až do 80 %). Bez kolagenu bychom zkrátka neuměli fungovat, a to také potvrzují slova odborníků, kteří odhadují celkové množství kolagenu až na 5–6 % váhy našeho těla. Kolagen je ve vodě nerozpustná bílkovina, která je důležitou součástí vaziva, chrupavek, kostí, zubů, stěn cév, bazálních membrán, rohovek a je také hlavní stavební jednotkou kůže. Tvoří třetinu všech bílkovin v těle. 

Lidské tělo sice od narození tvoří kolagen samo, ale v dostatečném množství pouze do určitého věku. Proto, když to tělo nezvládá samo, je dobré, když mu člověk začne pomáhat. Na trhu je již spousta druhů kolagenu. Romana Ljubasová svůj Inca Collagen získává za studena pomocí enzymatické hydrolýzy z vedlejších produktů mořských ryb, zároveň je zcela čistý bez aditiv, konzervantů, příchutí a aromat. Aby dosáhla co nejvyšší kvality při skladování, rozhodla se každou dávku zabalit do samostatného sáčku. Proto Romana ráda vtipkuje, že obchoduje se třemi gramy bílého prášku. Sáček Inca Collagenu stačí jen roztáhnout, rozmíchat ve sklenici vody nebo džusu, vypít, a je hotovo. Příroda se postará o zbytek. Ostatně spokojení zákazníci, kteří se vracejí už několik let, dělají Romaně největší radost, a proto o ně ráda pečuje. Sama jako majitelka firmy ráda zvedá telefony a odpovídá na dotazy, které běžně řeší zaměstnanci na zákaznickém servisu. „I přesto, že máme přes dvě stě tisíc zákazníků, tak znám jména těch, kteří u nás nakupují už dlouhá léta. Ráda jim zavolám a zeptám se na jejich zkušenost.”

Jak píšeme v FC Workshopu Jak si nastavit osobní hranice v praxi, tak jen opravdu silné osobnosti dokážou ustát jakoukoliv manipulaci. A přesně toho si můžete všimnout na přístupu Romany Ljubasové. Mnoho podnikatelů v současné době řeší méně příjemné záležitosti. Růst nákladů a dlouhodobý propad tržeb není udržitelný. Romana však v rozhovoru vysvětluje, jak se jí daří udržet pozitivní mysl i v náročných dobách a jak se nenechá zmanipulovat strachem. „Mám jednoduchou filozofii. Když jsem připravená, tak se mi to neděje. A tak se zcela jednoduše připravím dopředu na případné negativní scénáře, a tím, že vím, že jsem na to připravená, se jimi už nemusím trápit a mohu mít klidnou hlavu. Navíc, když člověk zkrachuje, tak vždycky může začít znovu, protože nikdy není pozdě začít znovu,vysvětluje Romana v dnešním podcastu.

Co se dále dozvíte v rozhovoru s Romanou Ljubasovou?

  • Jak se vyplatilo soustředit se na 100% kvalitu?
  • Co Romaně pomáhá udržovat pozitivní myšlení?
  • Jak vnímá rostoucí konkurenci na trhu?
  • Proč spolupracuje s koučem a jak jí to pomáhá?
  • Jak se daří uvádět Inca Collagen na nové trhy?
  • Proč někdy nevidíme příležitosti, kterou jsou všude kolem nás?
  • Co Romaně pomáhá udržovat správný směr a nezapomínat na priority?
O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart