Jak CHTÍT dělat to, co člověk dělat MUSÍ

Postavila se na startovní čáru. 

Zbývají vteřiny do startu. 

Slyší jen vlastní dech a tlukot srdce. 

Dav řvoucích diváků v hledišti jako by náhle utichl. 

Přichází výstřel. Životní závod je odstartován. Na tento moment čekala celý život. 

Jen pár minut ji dělí od momentu, kdy na svém krku ucítí chlad olympijské medaile…

Tak asi těmito slovy bychom mohli začít vyprávět příběh kdejaké olympijské vítězky. A teď si představte, že by uprostřed toho vyprávění nastala tato situace:

Najednou jí přišla notifikace, ona se zastavila, udělala pár fotek ze závodu pro své přátele, udělala post na Instagram a pak pokračovala dál v závodě… 

Asi také uznáte, že s takovým přístupem by se těžko mohl kdokoliv stát vrcholovým sportovcem, natož pak olympijským vítězem. Všem je zcela jasné, že pokud sportovec chce dosáhnout co možná nejlepších výsledků, musí se soustředit pouze a jen na svůj výkon. Jen tak se může stát vítězem. Jen tak si může splnit sen o zlaté medaili. 

Závody o pozornost

Když každé dva měsíce připravuji nové vydání tištěného FC Workshopu a pročítám se nejrůznějšími příběhy lidí z rozmanitých oborů, tak vidím u všech jedno společné. Nezáleží na tom, zda to byl olympijský vítěz, podnikatel, umělec, nebo vrcholový manažer. U všech lidí platí, že pokud chtěli dosáhnout svého cíle, potřebují se soustředit pouze na něj a nesmějí se nechat okrádat o pozornost. Lidé, kteří udržují svou pozornost a neustále přikrmují vášeň k tomu, co dělají, nemůže nic zastavit. Tohle platí nejen pro vrcholové sprotovce, ale pro každého z nás, a to v jakémkoliv oboru a jakékoliv oblasti života. Právě soustředění je klíčem každého úspěchu.

Souhlasíte? Ano? Skvělé! Potom nemáte patrně problém splnit si jakýkoliv sen a dosáhnout každého cíle, který si usmyslíte. Patrně už žijete svůj vysněný život. A nebo je tu ještě druhá varianta a tou je, že jste už četli předchozí článek Proč tak snadno zapomínáme na své sny. Ve zmíněném článku jsem vysvětloval, proč je právě udržení pozornosti klíčové pro jakýkoliv úspěch v současné době. Jsem přesvědčený, že pokud bychom byli schopni udržet svou pozornost jako vrcholoví sportovci soustředící se na svůj výkon, nic by nás na cestě za sny nemohlo zastavit.

Naneštěstí svět, tak jak si jej lidé sami vytvořili, dnes soutěží o pozornost každého z nás. Čím déle člověk tráví svůj čas na sociálních sítích, tím větší zisky plynou jejich provozovatelům z reklamy. Proto jsou navrženy tak, aby udržely lidskou pozornost co možná nejdéle, a proto jsou sociální sítě tak nebezpečné, pokud se stanou naším pánem. Začnou nás okrádat o pozornost a my se nejsme schopni soustředit. Samozřejmě to ale není problém jen sociálních sítí. To samé můžeme říct například o televizi, rádiu a dalších vymoženostech moderního světa, které se staly součástí našich životů. Vlastně i teď, v tuto chvíli, když čtete tyto řádky, mám vaši pozornost. Právě teď můžete svou energii věnovat svému snu, ale místo toho ji věnujete mému podcastu.

Pokud se mému podcastu věnujete dobrovolně a cíleně, je to pro mě skvělá zpráva. Ne snad proto, že se mi podařilo ukrást někomu kousek jeho energie, to opravdu není cílem tohoto podcastu. Jeho cílem je inspirovat druhé k lepšímu životu, a pokud se mu někdo věnuje dobrovolně, vědomě a pravidelně, znamená to pro mě, že podcast pomáhá, a tím plní svůj cíl. Možná jsem vás ale vyrušil u práce a místo toho, abyste věnovali svůj čas plnění vlastních snů nebo povinnostem, tak jen prokrastinujete a bloumáte po sociálních sítích a možná je to jenom proto, že nepečujete o svou pozornost nebo nemáte stanovené priority.

Spojka mezi CHTÍT a MUSET

V tištěném workshopu Udržuj vnitřní plamen se zabýváme problematikou objevení talentu, vášně, a tím pádem i zdroje vlastní energie. Hodně lidí v dnešní době bojuje s pocitem vyhoření. Jsou zavaleni prací, která jim nedává smysl, a tak se není čemu divit, že se v ní nejsou schopni soustředit na optimální výkon a raději se nechávají neustále okrádat o pozornost. Lidé, kteří totiž propadnou své vášni, nemají s nedostatkem pozornosti žádné potíže, právě naopak se nemohou dočkat, až se budou věnovat tomu, co je baví.

Určitě znáte takový ten stav, když se dostanete do flow, když děláte něco, u čeho ztrácíte pojem o čase, a poslední, co vás trápí, je starost o to, co se děje ve světě nebo co měl kamarád k obědu tak dobrého, že si to musel vyfotit a hodit do stories na Instagramu. V tu chvíli je nám to ukradené, protože se člověk věnuje své vášni, ve které jsme schopni dosahovat tzv. stavů hluboké práce.

Ne každý má takové štěstí, aby se mohl většinu dne věnovat své vášni. Líbí se mi příklad, který zmiňuje na svých přednáškách také Marian Jelínek, který je mimochodem také jedním z přispěvatelů tištěného FC Workshopu. Marian je známý hokejový trenér a mimo jiné také mentální kouč vrcholových sportovců. Mezi jeho svěřence patřil například i Jaromír Jágr a právě na něm vysvětluje krásný příklad vztahu mezi tím, co člověk CHCE, a tím, co člověk MUSÍ. Jaromír Jágr miluje lední hokej. Tato hra je jeho vášní. Co ale nemá rád, tak je chození do posilovny. To je činnost, kde se do flow dostane jen těžko. Uvědomuje si však, že aby se mohl věnovat své vášni, tak musí chodit do posilovny. Dokáže si najít spojitost mezi tím, co chce, a tím, co musí, a díky tomu se motivuje k činnostem, které jej nebaví. Pozornost ke svým povinnostem, kterou jsou podstatné, aby byl schopen dosahovat sých snů, udržuje skrze svou vášeň.

A jak to máte vy? 

Jakým způsobem pečujete o svou pozornost?

Daří se vám udržet pozornost, když děláte něco, co vás nebaví?

Těším se na vaše zkušenosti k tomuto tématu. Psát mi můžete na [email protected]. Předem děkuji za vaše zprávy a přeji vám úspěšný a krásný den.

  1. Cítíte se vyčerpaní? Nebo se vám jen nedaří objevit životní vášeň? Z toho důvodu jsme zpracovali tištěný workshop Udržuj vnitřní plamen. Získejte zkušenosti lidí, kteří si už prošli vyhořením. Novou energii a životní vášeň získáte díky pracovním listům v tomto tištěném workshopu.
  2. Zaujal vás pojem hluboká práce? Potom možná neznáte knihu od Cala Newporta. Staňte se mistrem v tom, co děláte, a ovládněte techniky skutečně efektivních lidí, kteří se naučili fungovat v roztěkané době. Kniha je k dostání v každém dobrém knihkupectví, takže i na našem e-shopu zde.
  3. Zaujal vás příklad s Jaromírem Jágrem, který zmiňuje Marian Jelínek na svých přednáškách? Získejte ještě více zkušeností od kouče světových mistrů. Marian své zkušenosti zpracoval do online kurzu Umění sebekoučinku. Více informací získáte zde.
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart