Jak si splnit všechny sny

Hodně lidí touží po bohatství, ale jen zlomek z nich je pro něj schopno něco udělat.

A přitom stačí tak málo…

Stačí jen znát směr cesty, vykročit, vytrvat a udržet na cestě pozornost. Jakmile splníme tyto základní podmínky, skvělé výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.  

Která z těch částí si myslíte, že je nejdůležitější a nejnáročnější zároveň?

Když si povídám se čtenáři tištěného FC Workshopu, tak si často všímám, že někteří z nich touží po lepším životě. Chtějí například rozjet vlastní podnikání. Dát výpověď v práci a najít zkrátka něco, co by je dělalo šťastnějšími. Tito lidé většinou chápou, že nejprve potřebují v životě něco změnit, a tak si pořád lámou hlavu a zkouší přijít s novou myšlenkou. Tento typ lidí bývá většinou přesvědčený, že skvělý nápad na začátku, který určí směr jejich cesty, je to nejdůležitější a nejobtížnější zároveň. 

Patříte mezi ně?

Také si myslíte, že nejprve potřebujete najíst směr cesty, abyste mohli vykročit?

A co se třeba zkusit spolehnout víc sami na sebe a vykročit, aniž by člověk tušil, jakým směrem kráčí a kam ho kroky dovedou?

Jako hloupý Honza

Chci tím říct, že někdy až zbytečně moc nad věcmi přemýšlíme. Snažíme se ve vlastních myšlenkách najít jakousi formu jistoty a získat odvahu k velkému rozhodnutí. Znáte například pohádku o hloupém Honzovi? Chudák kluk byl takový hlupák, že ho ani nenapadlo přemýšlet, jakým směrem se má do světa vypravit. Prostě vzal pár buchet, sbalil si ranec a šel. Jediné, co potřeboval vědět, byl důvod jeho cesty. Maminka řekla Honzovi, že musí jít do světa, aby získal nové zkušenosti a přivedl si domů nevěstu. Tohle byl jeho záměr. Maminka mu řekla, PROČ musí jít do světa, a díky tomu se rozhodl vykročit, aniž by věděl, kam vlastně kráčí. A dokud nebude Honza dost chytrý, nemůže se vrátit domů. Díky tomu získal Honza nejen důvod své cesty, ale také cíl, díky kterému na cestě vytrval. Aby však svého cíle mohl dosáhnout, potřeboval udržet pozornost na cestě. Potřeboval se neustále dívat okolo sebe a soustředit se na smysl a cíl cesty. To bylo to, co mu dalo energii a chuť jít dál.

Někteří lidé si myslí, že šťastné konce jsou možné jen v pohádkách. V životě už zažili mnoho zklamání, a tak prostě nemají chuť kráčet dál nebo zkoušet nové věci. Tito lidé už přišli o svou vnitřní sílu a bývá pro ně těžké uvěřit, že mohou v životě něco změnit. Když jsem ale připravoval FC Workshop Cestou vnitřní síly V PRAXI a četl si příběhy lidí, kteří se vyrovnali s náročnou minulostí, pochopil jsem, že ani složitá minulost není překážkou na cestě k lepšímu životu. To jen někteří lidé se na ni odvolávají, protože možná nemají žádný nový nápad a z minulosti čerpají jen to špatné. Těmto lidem chybí nadšení do života, protože svou energii vyčerpávají skrze vzpomínky na trápení z minulosti. 

Proto jsem přesvědčený (a teď mluvím z vlastní zkušenosti), že pokud opravdu chceme změnit svůj život, potřebujeme se nejprve naučit čerpat z minulosti takovou energii, která nás bude na cestě k lepšímu životu podporovat. Jakmile takovou energii nemáme, těžko můžeme sami od sebe očekávat, že na své cestě vytrváme. Čtenáři tištěného workshopu Udržuj vnitřní plamen už totiž vědí, že není opravdové vytrvalosti bez nadšení. Vytrvalost a pevná vůle, to není žádná zázračná vlastnost několika mála jedinců na světě. Lidé, kteří říkají, že jim chybí v životě pevná vůle, ve skutečnosti jen nemají dost silnou vnitřní motivaci a nadšení pro svou cestu. Proto pokud jste v úvodu podcastu byli názoru, že nejtěžší je získat vytrvalost, tak si dovolím nesouhlasit. Může být možná pro někoho trochu náročnější probudit touhu a nadšení… ale vytrvalost? Ta už se dostaví sama.

Hlava plná balastu

Co je však v současné době opravdovou vzácností, je udržet pozornost na cestě za svými sny. Poznal jsem už velkou spoustu lidí, kteří se v životě pokusili o změnu. A často tito lidé i měli dostatečně silné počáteční nadšení a znali také záměr své cesty, takže měli veškeré předpoklady, aby dosáhli svého cíle. Přesto se jim to ale nepodařilo. A nepodařilo se jim to jen proto, že se až příliš snadno nechali skrze prostředí okrádat o svou pozornost. Proto se, prosím, zamyslete nyní nad prostředím, ve kterém žijete. 

Co vše vás okrádá o vaši pozornost?

Kolik informací musí vaše mysl každý den zpracovat?

Jaké podněty vás neustále vyrušují?

A nyní si zkuste představit, že by se v tomto prostředí měl hloupý Honza vydat do světa. Vyšel by ven před chalupu, vzal do ruky mobilní telefon a začal nejprve hledat, jakým směrem vykročí. Asi by ho zajímalo, co vše může ve světě vidět a kde by mohl získat nejvíce zkušeností. A tak by do vyhledávače mohl například napsat: Kam se vypravit do světa na zkušenou? Na tuhle jednoduchou otázku by během vteřiny dostal tolik informací a možností, že než by to jeho mysl byla schopna zpracovat, mohl by před chalupou stát klidně několik hodin a mít strach udělat nějaké rozhodnutí. A když už by se konečně rozhoupal, nastavil navigaci a někam vyrazil, tak by mu na cestě pořád pípaly notifikace a upozornění. S hlavou skloněnou nad mobilním telefonem by hloupý Honza kráčel světem. Možná by získal mnoho informací, nad kterými by mohl přemýšlet, ale získal by jen pramálo zkušeností, které by mohl využít. Snadno by tak zapomněl, proč se vlastně do světa vypravil, ale zato by mohl mít plnou hlavu balastu, aby mohl dále přemýšlet, kam se vypraví příště. Rozumíte už, co chci dnešním podcastem říct?

Hledáním nového životního směru jsme se již zabývali v historicky prvním vydání tištěného FC Workshopu. Posledních pár výtisků je k dispozici už jen zde. Dnešním podcastem chci ale říct, že není až tak důležitý směr, kterým se člověk vydá, a jaké je jeho nadšení na začátku cesty. Chci jen říct, že mnohem důležitější je pečovat během cesty o vlastní pozornost. Protože pokud člověk přestane pečovat o svou pozornost a nechá se na cestě životem neustále něčím rozptylovat, tak brzy pod návalem všech podnětů a nových informací zapomene, proč vlastně vykročil a kam směřuje. A když se nyní zamyslíte nad svým prostředím a dobou, ve které žijeme, tak už možná máte odpověď na otázku, proč je pro tolik lidí náročně změnit svůj život k lepšímu. 

Tito lidé přestali pečovat o svou pozornost. Dříve to totiž nebylo tolik potřeba jako dnes. Ještě před dvaceti nebo třiceti lety byl jen zlomek podnětů, které nás mohly během všedních dnů okrádat o pozornost, a tak se nám dařilo lépe se soustředit, dotahovat věci do konce i dosahovat lepších výsledků. Doba se ale změnila, a proto je potřeba, abychom tomu přizpůsobili i své chování. Dokážete si to uvědomit a máte nějaké tipy, jak se soustředit v dnešní době? Co vám pomáhá k produktivitě a dosahování skvělých výsledků? Rád bych se o pár tipů podělil zase zítra v další epizodě podcastu Myšlením na vrchol. Proto pokud vás zajímají, budu se na vás těšit zase zítra. Jestli ale nepatříte mezi každodenní fanoušky tohoto podcastu, můžete se na další epizodu vrhnout klidně hned. Stačí jen ve své podcastové aplikaci překliknout na další díl. V obou případech budu rád, když se potom se mnou podělíte o zpětnou vazbu a třeba napíšete, co vám v současné době pomáhá udržet pozornost a soustředit se na vlastní cestu životem. Napsat mi můžete na [email protected]. Už teď se těším na vaše zprávy a přeji vám úspěšný a krásný den.

  1. Ztrácíte energii vzpomínkami na minulost? Vyrovnejte se s minulostí v Kurzu vnitřního zesílení. Dvě stě stran pomoci ve dvou publikací k dispozici jen zde.
  2. Chybí vám v životě nadšení? Nebo se už cítíte na pokraji vyhoření? Proto jsme s Petrem Casanovou připravili Kurz prevence vyhoření. K dostání jen zde
Top
Shopping Cart