ČAS NECHYTÍŠ aneb Proč se život pořád opakuje

NEMÁM ČAS!“ řekl pohrdavě svému synovi, který chtěl jen kousek pozornosti a lásky od otce. Zíral už několik hodin upřeně do obrazovky svého počítače. Práce byla přednější než vlastní syn. Jenže práce nikam neuteče, zatímco čas utíká neustále. To jen někteří z nás to nechtějí pochopit a snaží se čas chytit. Možná proto, aby jednou mohli svým dětem říct, MÁM ČAS…

Také občas používáte slovní spojení Nemám čas jako omluvu pro svou zaneprázdněnost?

A jak často tato slova používáte?

Když jsem připravoval tištěný workshop Udržuj vnitřní plamen, kde jeho čtenáři hledají zdroje své energie a způsoby, jak o ně pečovat, tak jsem si uvědomil, jak snadno se lidé dobrovolně vzdávají energie pro činnosti, které jim do života přinášejí více starostí a méně radosti.

Kdo dožene čas?

Vzpomněl jsem si často sám na sebe, na své mladší já, které dobrovolně každý den vstupovalo do krysího závodu a věřilo, že se mu podaří chytit čas. Měl jsem dvě práce. Od rána do noci na nohou jsem žil v přesvědčení, že čím více času budu trávit prací, tím větší bude má hodnota u druhých lidí. Nechápal jsem, že dokud si nezačnu vážit sám sebe, nikdo to za mě neudělá. Když mi kamarádi zavolali, jestli půjdu s nimi na party, řekl jsem, že NEMÁM ČAS. Když mi nemocný táta chtěl předat radu do života, řekl jsem, že NEMÁM ČAS. 

Dnes už vím, že jsem měl pravdu, opravdu jsem neměl čas, a čím více jsem toto slovní spojení používal, tím méně času jsem měl. Později jsem si uvědomil, že čas nemá nikdo z nás, a pochopil jsem, že čas není komodita, kterou mohu vlastnit. Čas plyne neustále. Je nekonečný. A kdo chce čas dohnat, bude do nekonečna pořád jenom někam utíkat. Co však nekonečné není, je naše energie. Je omezená. Nikdo z nás neví, kolik energie mu do konce života zbývá, co však už teď vím, že s každou vteřinou má každý o malý kousek energie méně. Na rozdíl od času, energie je naše a je na každém z nás, do jakých činností se ji rozhodneme investovat.

Když můj nemocný otec ze dne na den nečekaně zemřel, uvědomil jsem si, kolik jsem mu toho mohl ještě říct. Zjistil jsem, o kolik vzpomínek jsem přišel jenom proto, že jsem svou energii dávala někomu jinému. Upřednostnil práci pro druhé před vlastním tátou. Dal jsem svou energii někomu, kdo mi za ní dal jen pár ubohých papírků, za které jsem si mohl něco koupit. Tehdy jsem si ještě myslel, že čím více těch blyštivých papírků získám a čím více si toho koupím, tím větší bude má hodnota. Proč jsem raději nevyměnil svou energii za vzpomínky s tátou? Litoval jsem, když už jsem neměl tu příležitost… Kde se ve mně vzalo, že upřednostním práci před někým, kdo chce jen sdílet kousek lásky? říkal jsem si později…

Nad podobnými otázkami přemýšlím docela často. Neustále mi pomáhají hledat nový a lepší směr v životě. I proto podobné otázky dávám do pracovních listů za každý článek v tištěném FC Workshopu. Když jsem přemýšlel nad zmíněnými otázkami, odpověď jsem získal rychle. To já jsem byl ten malý synek, který kdysi vyrušil svého tátu při práci na počítači a pak jen několik hodin čekal, až táta bude mít někdy čas. Neměl ho skoro nikdy, pořád se jej snažil dohnat, ale nakonec čas dohnal jeho.

Umění se rozhodnout

I tak jsem se ale naučil být vděčný za těch pár vzpomínek, nelitovat zbytečně promarněné energie nebo jiným způsobem trávit vlastní subjektivní svět emocemi, které z něj jen vysávají další energii. Uvědomil jsem si vše, co podrobně rozebíráme v FC Workshopu Cestou vnítřní síly v PRAXI. Tedy že stejně jako se mohu rozhodnout, do jakých priorit budu investovat svou energii v přítomné okamžiku, tak se mohu rozhodnout, jakou energii budu čerpat ze své minulosti. Naučil jsem se hezké vzpomínky na minulost využívat jako jeden ze zdrojů energie, když se zrovna nedaří. Zatímco ty nehezké vzpomínky využívám už jen jako zkušenost, kterou jsem si potřeboval prožít a která mě měla v životě něco nového naučit.

Někteří lidé se ale učit nechtějí. Možná jsou rozhodnuti dohnat všechen čas. Pořád se někam ženou a pořád dokola prožívají stejné situace. Potkávají ty samé lidi, prožívají ty samé situace a pořád dokola investují svou energii do něčeho, co jim do života přináší jen další starosti. A budou to muset dělat tak dlouho, dokud se nenaučí situaci přijmout a najít v ní ponaučení. Je to podobné jako ve škole. Když se dítě nechce učit, musí si látku pořád opakovat, dokud se ji nenaučí. Takové děti potom pořád dokola investují svou energii do toho samého a přicházejí tím o čas, během kterého se mohly naučit něco nového a to dále využít.

Jak píšeme v Kurzu vnitřního zesílení, tak každý má na výběr, zda bude ze života čerpat zkušenosti a radost, nebo trápení a starost. Hodně lidí si stěžuje na těžký a složitý život. Jenže život je ve skutečnosti strašně jednoduchý, to jen my sami v něm hledáme složitosti a zbytečně si ho komplikujeme. Nedávno se mě kamarád například zeptal: „Copak ty nemáš strach z budoucnosti? Teď když energie letí nahoru, co když nebude plyn? Co když nebude práce? Na kamaráda jsem se jen usmál a řekl: „Strach? A z čeho bych měl mít strach? Snad z toho, že nebudu mít doma přetopeno? Nebo z toho, že se budu muset uskromnit v nějakých zbytečnostech? Ne, z toho opravdu strach nemám, protože to mě může jenom posílit. Záleží jen na tom, jak se na to budeš chtít dívat, a co se rozhodneš do života čerpat.

A jak to máte vy? 

Co čerpáte ze svého života?

Snažíte se pořád ještě dohnat čas?

Opravdu věříte, že čas bude někdy váš?

Zajímají mě vaše názory i životní zkušenosti. Proto budu rád, když se o ně se mnou podělíte do e-mailu [email protected]. Předem děkuji za každou vaši zprávu a přeji úspěšný a krásný den.

  1. Baví vás podcast Myšlením na vrchol? Chcete udělat další krok a aplikovat myšlenky z osobního rozvoje do života? Staňte se předplatitelem FC Workshopu. Každé dva měsíce, přímo do vaší poštovní schránky, získáte 100 stran inspirace a zkušeností od lidí, kteří jsou jen pár kroků před vámi. Za každým článkem najdete pracovní list. Slouží jako nástroj duševní hygieny, pro ujasnění si životních priorit a k práci na lepším životě. Předplatné je k dispozici zde.
  2. Nejste si jisti předplatným? Nebo jste čerstvým předplatitelem a uteklo vám nějaké starší číslo? Můžete vyzkoušet i jeden ze samostatných výtisků FC Workshopu. Doprodej jednotlivých vydání je k dispozici jen zde.
O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart