Podnikání buduju pro lidi, a ne pro sebe, říká Petr Kroupa

„Když jsem si v roce 1999 zranil koleno, a na celou sezónu se tím vyřadil z profesionální basketbalové ligy, přišel za mnou protihráč Radim Lukeš a položil mi otázku, která mi změnila celý život. Zeptal se mě tehdy, co budu dělat, až přestanu hrát basketbal,“ zmiňuje hned v úvodu našeho povídání host dnešního podcastu Myšlením na vrchol PETR KROUPA, byznysmen z finanční skupiny Partners. Přiznává, že než se ho Radim na osudový dotaz zeptal, tak do té doby nad tím vůbec nepřemýšlel. Život zasvětil sportu, hrál nejvyšší basketbalovou ligu a u toho studoval finance.

PROČ?

Na škole Petra vždycky učili, že vrcholem kariéry je stát se manažerem, a proto mu přišlo zajímavé, proč někdo jako byl Radim Lukeš, který už v té době měl vybudovanou slibnou ředitelskou kariéru, se onoho pomyslného vrcholu vzdává a vrhá se do podnikání ve financích. „Položil jsem si otázku: PROČ někdo na vrcholu kariéry mluví najednou o podnikání? Vůbec jsem podnikání nerozuměl, ale přišlo mi to zajímavé. Došlo mi v té době, že sportem se živit nebudu, a tak jsem se do byznysu vrhnul společně s Radimem a začali jsme podnikat ve financích.”

Dnes je to už dvacet dva let, co Petr nastoupil s Radimem do finančního poradenství pod značkou OVB a následně se k nim přidal i Petr Borkovec. Podařilo se jim tehdy vybudovat jedno z nejlepších ředitelství v Evropě. Chtěli ale spoustu věcí změnit. Začít dělat věci trochu jinak a vybudovat stejnou prestiž oboru v České republice, jakou zažívali při spolupráci se zahraničními klienty. „Vždycky mě hrozně trápilo, že pověst finančního poradenství je trošku zkažená, což není dáno oborem, ale lidmi, kteří v něm pracovali. Chtěli jsme to změnit, začít to dělat jinak a lépe. I to byl jeden z motivů, proč jsme v roce 2007 založili finanční skupinu Partners. Věřím, že jsme také hodně přispěli k regulaci celého oboru, a to přineslo i větší profesionalitu.”

Skutečnost, že se jim jejich vize daří plnit, potvrzuje i fakt, že dnes mají pod svými křídly jak nejvíce profesionálních finančních poradců, tak i vlastní pojišťovnu Simplea, penzijní společnost Rentea, nemovitostní fond Trigea, investiční společnost PartnersInvest a aktuálně usilují o získání bankovní licence pro Partners Banku. Během patnácti let se mezi zakládající členy skupiny vypracovalo dalších 5 partnerů a Petr Borkovec je stále lídrem celé skupiny. Co vše obnášela cesta k takovému úspěchu? O tom jsme si povídali s Petrem Borkovcem  v tomto rozhovoru.

Život v symbióze

V dnešním rozhovoru s Petrem Kroupou přišla řeč především na téma motivace. Proč by si měl každý nejprve definovat vlastní PROČ, než začne cokoliv dělat? Jaká je vnitřní motivace Petra Kroupy, jak se mu daří udržovat vnitřní nadšení a současně motivovat lidi v týmu? Proč pro něj peníze nikdy nebyly motivací, ale jen jakýmsi „vedlejším produktem“ úspěchu? Nejen to se dozvíte z dnešního rozhovoru.

Zkušenosti dnešního hosta v podcastu Myšlením na vrchol mohou být jedním z dalších životních příkladů z praxe, a to především pro čtenáře tištěného workshopu Udržuj vnitřní plamen, kde jsme se zabývali otázkou, proč je pro lidskou vytrvalost důležitější vášeň než talent. Pokud jste již s workshopem pracovali, můžete v rozhovoru s Petrem Kroupou vidět, jak vše, o čem byla řeč, funguje v reálném životě. Pokud vás toto téma zajímá, doprodej posledních výtisků je k dispozici jen zde.

Petr Kroupa podniká už od svých 25 let. Když jsme se po našem rozhovoru dali do řeči, tak se mi zmínil, že své podnikání už dávno nevnímá jen jako pouhou práci. Stal se z něj jeho životní styl – součást celého Petrova života, a to ve všech oblastech. „Moje rodina a moje práce jsou v symbióze, nestojí proti sobě. Proto se i doma často o podnikání bavíme, někdy i společně řešíme pracovní záležitosti nebo konkrétní situace. Měl jsem také štěstí, protože jsem potkal skvělou ženu, která je po mém boku už krásných čtyřiadvacet let a se kterou společně vychováváme naše dva syny. Věřím, že nejen v tom může být život Petra Kroupy inspirací jak pro pravidelné posluchače podcastu Myšlením na vrchol, tak pro čtenáře našich tištěných kurzů. Proto pokud přemýšlíte, jak najít harmonii mezi osobním životem, rodinou, zdravím a úspěšnou kariérou, poslechněte si dnešní rozhovor. K dispozici v každé podcastové aplikaci nebo přímo zde v přehrávači na této stránce.

Co vše se dozvíte v rozhovoru s Petrem Kroupou:

 • Co stálo za vznikem finanční skupiny Partners?
 • Jak se zakládající členové dali dohromady?
 • Jaká byla od začátku Petrova vnitřní motivace?
 • Co je pro něj v byznysu opravdu důležité?
 • Jakým způsobem motivuje lidi v týmu?
 • Jak ve druhých lidech vzbudit zájem a nadšení?
 • Existuje lék na lidskou chamtivost?
 • Co se Petr naučil za 25 let v byznyse?
 • Co změnilo jeho myšlení?
 • Co si odnesl z kolektivního sportu?
 • Jak mentální nastavení rozhoduje o úspěšném byznyse? 
O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart