Finanční gramotnost nedokáže vyléčit lidskou chamtivost, říká byznysmen Petr Borkovec

„Čerpám energii a sílu ze samoty.“

To říká hned v úvodu dnešního rozhovoru pro podcast Myšlením na vrchol spoluzakladatel a současný lídr finanční skupiny Partners. Petr Borkovec je introvert. Mnoho lidí se naučilo tuto vlastnost vnímat jako svou slabinu. Petr to naopak chápe jakou svou silnou stránku, která mu pomáhá dosahovat úspěchu. Jeden z dalších příkladů ze života, že na vše se lze dívat i z té lepší stránky. Najít to dobré a tomu dávat svou energii. Přesně tak, jak to rozebíráme v tištěném workshopu Přepni mysl na lepší život.

Ze sídliště na vrchol

​​Vyrůstal na brněnském sídlišti jako úplně obyčejný kluk a pravděpodobně nic nenasvědčovalo tomu, že by před ním ležela výjimečná cesta k vrcholu. Nebyl to rozený obchodník. Vlastně nebyl ani moc společensky aktivní. Jako introvert hodně seděl u počítače, hrál hry nebo si četl knížky. Právě knížky o finančních trzích byly jednou ze dvou věcí, za které Petr Borkovec utrácel peníze vydělané na brigádách. Tou druhou bylo cestování. Na zkušenou do světa a za přivýdělkem poprvé vyrazil ve dvaceti letech. Vypravil se do Skotska sbírat ovoce. Před odjezdem na letní brigádu četl knihu Peníze a vy a velmi ho zaujalo, že není ani tak o ekonomii, jako o soutěživosti při získávání financí. Při zdánlivě banální práci mu došlo, že chce v životě dělat vše na maximum.

Na začátku jeho kariéry byla hlavní motivací touha uspět: „Prostě jsem chtěl mít nejlepší výsledky, ta soutěživost mě úplně pohltila,” vysvětluje, jak se mu podařilo překonávat sám sebe. „Když jsem začal dělat finančního poradce, tak velice mimo moji komfortní zónu bylo navolávat si schůzky. Nebavilo mě to. Spousta lidí kolem mě to přitom zvládala s ohromnou lehkostí. Pro mě to znamenalo větší přípravu – jak psychologickou, tak věcnou. Měl jsem obavu setkávat se s novými lidmi. Na druhou stranu se mi líbilo tvořit finanční plány, být precizní v nabízení variant, v kalkulaci. Líbila se mi představa spravování vlastního kmene klientů, se kterými mám výborné vztahy.

Za patnáct let se Petrovi a jeho lidem podařilo vybudovat největší finančně poradenskou společnost v České republice. Lidé se v takové etapně někdy zastavují a hodnotí uplynulé roky. Petr ale na věc pohlíží jinak. „Nijak těch patnáct let nehodnotím. Jednoduše to byla zajímavá cesta. Dívám se spíše do budoucna než do minulosti. Bylo to zajímavé, spoustu věcí jsme se naučili, stejně tak jsme spoustu věcí udělali špatně. Hodnotím to jako skvělou školu – ve vztazích k lidem a v mých kompetencích mě to naučilo opravdu mnoho.

Problém vnitřní korupce

Finanční poradenství, ostatně jako jakákoliv jiná služba, je hlavně o lidech. Jak je možné zajistit, že mezi tolika poradci, jako mají v Partners, jsou jen lidi se správnou motivací? Dobrou motivací je tu myšleno poskytování kvalitní poradenské služby klientům. Nespolupracovat s takovými prodejci – parazity –, kterým jde jen o provize. Těm totiž jednoznačně o blaho klienta nejde nikdy.

Na začátku třídíme zájemce na ty, kteří chtějí jen parazitovat, a na ty, kteří to myslí dobře. To není nijak náročné a máme to dobře vyřešené. Naše odměňování nemotivuje parazity. Vytvořili jsme systém dlouhodobého odměňování, protože tak motivujeme poradce, aby klientovy potřeby řešili komplexně a dlouhodobě. Potíž se spíš skrývá v tom, aby ti, co to chtějí dělat dobře, to tak skutečně dělali,“ říká Petr Borkovec. Každý poradce má totiž na „dobro“ klienta jiný názor. Navíc vzniká problém s tzv. vnitřní korupcí. To se v Partners daří řešit správným nastavením systémů uvnitř společnosti.

Už od samého založení firmy jsme měli procesy, které fungovaly tak, že nemůže nastoupit každý. A začátky také ‚přežije‘ jen někdo. Nechceme amatéry ani vedlejšáky. Každý zájemce musí splnit naše podmínky, aby mohl vůbec nastoupit. Jeho připravenost ověřuje nezávislá zkouška,“ vysvětluje Petr Borkovec. Když manažer přijme do svého týmu nováčka, začíná měsíční zaškolování. Tehdy ale ještě nováček není přijatý v Partners. „U manažerů se může stát, že se objeví vnitřní korupce – tedy nejsou k výkonům nováčka objektivní, protože touží po velkém týmu. Je to negativum, jež jsme si odnesli ze starých modelů, které ale už dávno nefungují,“ zmiňuje Petr rizika. Po měsíci zaškolování musí nováček do Prahy nebo do Brna na tzv. certifikace a zvládnout test. „Zrovna nedávno mi někdo psal, co s těmi testy děláme, že je zvládli jen tři lidé z devatenácti. Já říkám, že těch šestnáct se jednoduše málo připravilo. Testy jsou důkladné, mají  písemnou i ústní část. Kdo je neudělá, naráží na první bariéru vstupu do byznysu. A to je jen začátek, poté pro všechny poradce následuje další vzdělávání.”

Až za 15 let?

Obor finančního poradenství a celý svět financí se během posledních patnácti let posunul na vyšší úroveň. Finanční svět je jednak mnohem složitější, než tomu bývalo dříve, protože došlo k velkým regulacím. Petr je hodnotí velmi pozitivně, protože tak dochází k profesionalizaci finančních poradců. 

Partners se navíc během 15 let rozrostli. Vedle finančního poradenství patří do finanční skupiny také pojišťovna Simplea s unikátním životním pojištěním, penzijní společnost Rentea, nemovitostní fond Trigea a investiční společnost PartnersInvest. V současné době Partners pracují na založení vlastní banky a expandují do zahraničí. Když se Petra zeptám, zda by v roce 2007, kdy společnost zakládali, uvěřil, že budou zmíněné aktivity v jejich portfoliu, usměje se a s pokorou říká: „Možná bych se zeptal: Až za 15 let?” Přiznává tak, že vize vybudovat jednou vlastní banku byla už na samotném začátku. Jen ke své vizi potřebovali „dozrát”. Ať už kapitálově, nebo zkušenostmi. Opět další z krásných příkladů, jak důležité je mít na začátku každé cesty jasný směr. Což jsme mimochodem rozebírali v prvním vydání tištěného workshopu Od vize k výsledkům

A kdy se otevřou dveře nové banky? V jaké fázi je získání bankovní licence? Také o tom byla řeč v podcastu s Petrem Borkovcem. A mimochodem, pokud by vás zajímalo, co vše obnáší vybudovat banku na zelené louce, jistě se vám bude líbit rozhovor s Markem Ditzem, kterým jsme přinesli v tomto vydání tištěného workshopu. Celý rozhovor si můžete přečíst zde.

Investiční boom

Tak jak se vyvíjel svět financí, získávali Češi i nové zkušenosti. Finanční gramotnost mezi lidmi se sice zlepšuje, ale podle Petra je stále nedostatečná. Je tu však mnohem silnější faktor, který ovlivňuje naše rozhodování, a tím je stará dobrá chamtivost. Tu nevyléčí žádná finanční gramotnost, ale jedině prožitá zkušenost. Snadnému pomýlení ze stran klientů a lehkému vmanipulování do nevýhodných investic ze stran parazitů pomáhá i aktuální investiční boom. Každý druhý je investiční guru, každý třetí o investicích natáčí podcasty. A investovat mohou naprosto všichni. YouTubeři na svých kanálech ukazují, jak klikají myší a výnosy skáčou do peněženek.

„Některé velké firmy dodaly zlatokopům krumpáče a samy si přihřály polívčičku. I my bychom mohli poslat naše klienty slepě investovat do kryptoměn a nenést za to zodpovědnost. Ale my nevyděláváme na něčem, čemu nevěříme. Považujeme to za nehodnotné. Ale jiní třeba takový problém nemají,“ říká Petr Borkovec. Takoví lidé potřebují na něčem vydělávat,  proto dají lidem klikátko na nákup akcií, i když tomu nerozumí. K tomu jim pošlou videa na YouTube, kde jim někdo ukáže, jak si vyklikal 80% výnos. Skutečnost, že se nejedná o realitu, je vedlejší. „Lidé stále nemají dobrou finanční gramotnost, i když za posledních patnáct let získali zkušenosti. Už se nenechají podvést v mnoha věcech, ale bohužel vznikly další, které ještě neznají. A zkušenost často přichází právě až se spálením. Musíme doufat, že stále více lidí získá důvěru v regulované poradce. Právě díky regulacím je dnes na trhu veliká šance, že nenarazí na parazita.

Lidé ztrácí přehled v informacích, které se na ně valí ze všech stran. Často v lidech tyto informace vyvolávají pocit FOMO – co to znamená?. Nabízí se otázka, odkud čerpat správné informace, abychom měli pro svůj vnitřní svět relevantní zdroje. Petr Borkovec na ně dává tipy během našeho povídání. 

Co vše se dozvíte v podcastu s ředitelem Partners Petrem Borkovcem?

  • Jak se introvertovi ze sídliště podařilo uspět v obchodě?
  • Co pro Petra znamená opravdový obchod a proč jsou právě introverti ti nejlepší obchodníci?
  • Co obnáší vybudovat vlastní banku?
  • Jak lídr zajistí pro lidi zdravou motivaci?
  • Jak si nepustit do týmu parazity?
  • Jak se vyvinul svět finančního poradenství za posledních 15 let?
  • Jak je možné, že lidé stále snadno přijdou o své úspory?
  • Jak tomu přispívá současný investiční boom?
  • Na jaké věty lidé snadno slyší u podvodníků? 
  • Co to je investiční trojúhelník?
Top
Shopping Cart