2 nepříjemné pravdy, které si potřebuje každý přiznat

Jak se vám to podařilo?“

Jednoduchá otázka, na kterou se ptám všech hostů podcastu Myšlením na vrchol. A nejčastější odpovědí bývá:

Byla to spíš náhoda…“

Byl jsem ve správný čas na správném místě…“

Měla jsem štěstí na správné lidi…“

Hodně lidí si stále myslí, že život je jen otázkou náhody a štěstí. Já jsem však přesvědčený, že kvalitní život je především o vědomém rozhodnutí. Ať už člověk věří na osud, nebo na náhodu, každý může převzít zodpovědnost za svůj život. Stačí se jen rozhodnout. I to je jeden z mnoha důvodů, proč každé dva měsíce připravujeme tištěný FC Workshop s pracovními listy, kde čtenář dostává otázky a hledá cestu k podobným rozhodnutím. 

Zákon přitažlivosti

Posloucháte-li pozorně rozhovory s hosty mého podcastu, možná jste si také všimli, že za jejich životními úspěchy ve skutečnosti nestojí žádná náhoda. Nikdo z nich nečekal, až náhoda sama přijde a ukáže jim, jakým směrem se mají v životě vydat. Každý měl nějaký směr a spíš na své cestě jen potkával příležitosti, které mohl nebo nemusel využít. A možná právě zde je rozdíl mezi těmi, kteří celý život čekají na osud nebo náhodu, a lidmi, kteří jsou tvůrci svých životů. Záleží jen na tom, jak umíme pracovat se svým vnitřním světem. Zda se jen necháme ovládat vlastními emocemi a necháme je soupeřit s rozumem, nebo se nám podaří najít cestu k jejich harmonii. I proto jsme vytvořili tištěný workshop Emoce + Rozum = Osud.

Když někomu řeknete, že je sám tvůrcem svého osudu, většinou se mu to špatně poslouchá. Mám občas pocit, že úspěšní a šťastní lidé se na náhodu odvolávají spíš jen ze skromnosti nebo možná ze strachu. To aby na druhé nepůsobili až příliš nabubřele. Méně úspěšným a méně šťastným se zase špatně poslouchá první nepříjemná pravda, tedy že jen oni sami nesou odpovědnost za vlastní život. A co si budeme povídat, vždy je jednodušší ukázat prstem na někoho jiného, a zříct se tím zodpovědnosti než ji přijmout a začít se životem něco dělat. 

Nedávno jsem v podcastu s názvem Proč se stáváme oběťmi vlastního života zmínil, že ať chceme, nebo ne, život je řízen skrze fyzikální zákony, a odvolával jsem se na zákon akce a reakce. Dnes bych se mohl odvolat na další z takových zákonů, a tím je zákon přitažlivosti. A ten zákon funguje jednoduše. Vše co se v našem životě děje a co se v něm kdy stalo, bylo jen naše přání. Vše jsme si do života přitáhli. Ať to bylo cokoliv, byl to jen výsledek toho, na co jsme upoutávali svou mysl a pozornost. Druhá nepříjemná pravda, kterou si spousta lidí není ochotno přiznat. 

Už slyším, jak někteří říkají: „Cožpak jsem chtěl tak blbou práci?“ Cožpak jsem chtěla potkat podvodníka a šmejda?“ „Cožpak jsem chtěl dluhy a problémy?“

Rozumím, že je pro někoho nepříjemné slyšet něco podobného a ještě méně příjemné je ukázat prstem sám na sebe. Samotnému mi trvalo nějaký čas, než jsem něco podobného pochopil a začal svou mysl programovat na to, co doopravdy chci já sám, a nikoliv na to, co mi předkládá mé okolí. Samotnému mi pomohlo, když jsem si uvědomil, že většina přání, kterými programuji mysl a skrze která aktivuji každý den a každou vteřinu života zákon přitažlivosti, totiž nevycházela z mého nitra, ale víc z mého prostředí. Jednoduše řečeno, roste jen to, čemu věnujeme svou pozornost, a nemůže za to nic jiného než mysl a emoce, které nejsou pod kontrolou.

RAS

Znáte například pocit, když si vybíráte nové auto a najednou jako by ta auta jezdila všude. Nebo vás zraní partner, trápíte se rozchodem, toužíte poznat novou lásku a všude kolem vás chodí zamilované páry držící se za ruce.

Opravdu si myslíte, že je to jen náhoda? 

Jak je možné, že najednou jsou všude kolem věci, které tu dříve nebyly? 

A co když tu všechny ty věci byly, jen jsme je nechtěli nebo nebyli schopni vidět?

Co se děje kolem nás a čemu věnujeme svou pozornost, tedy co vidíme, není v žádném případě náhodou. Může za to systém v naší mysli. Je to jen o tom, na co máme svou mysl naprogramovanou, respektive jakým informacím jsme jí řekli, že má věnovat naši pozornost. A systém, který celý tento mechanismus ovládá, se odborně nazývá retikulární aktivační systém, odborníky označovaný zkratkou RAS. Upřímně nejsem žádný lékař, abych věděl přesně, jak to celé funguje, a ani to vědět nepotřebuju. Vy například víte, na jaké principu vzniká elektrická energie, se kterou si rozsvítíte doma žárovku nebo upečete dobrý oběd? Většina lidí o tom nemá tušení, vědět to nepotřebují, a přesto elektřinu používají každý den. A podobně můžete vnímat RAS ve vaší mysli. Člověk nepotřebuje vědět, jak přesně to funguje, stačí vědět, jak s tím pracovat. Když budete například s elektřinou pracovat nezodpovědně, tak místo oběda upeče vás. A podobně je to také s naší myslí. I ta je dobrým sluhou, ale zlým pánem. 

Když jsem připravoval vydání FC workshopu Cestou vnitřní síly v PRAXI a pročítal silné příběhy lidí, kteří se dostali z náročných životních situací, udědomil jsem si jednu věc. Spousta z těch lidí se stala otroky vlastní mysli. Respektive se stala otroky prostředí, které jejich mysl zmanipulovalo, a tito lidé viděli ve svém okolí jen to špatné. Jejich RAS říkal, čemu má mysl věnovat pozornost.

Proč někdo vidí na náměstí podvodníky, ale druhý usmívající se děti?

Proč někdo stejnou situací vnímá jako pohromu, ale druhý jako příležitost?

Proč někdo potká v životě jen samé šmejdy a někdo jiný už potkal osudového partnera?

Za tím vší nestojí náhoda ani osud. Stojí za tím naše mysl, která jen poslouchá niterná přání každého z nás. Je dobré si uvědomit, že naše mysl za jeden den skrze všechny naše smysly zpracuje miliony informací a podnětů. Není možné všem věnovat pozornost a energii. Proto věnuje pozornost jen tomu, na co je naprogramovaná. Vybíráte si nové auto, kabelku nebo boty? Tak přesně tím programujete svou mysl, a čím více po té věci toužíte, čím více tomu věnujete vědomě svou pozornost, tím více říkáte své mysli, na co se má kolem sebe soustředit.

Tak jednoduché to je a tak jednoduše funguje zákon přitažlivosti. Nevěřím, že se věci dějí samy jen tak. Ten, kdo ví, co chce, jaké jsou jeho vize a sny, programuje mysl. Jako by jí říkal: „Tohle je mé přání… Tomuhle věnuj pozornost…“ Je tu ale ještě druhý faktor, který rozhoduje, zda budou přání naplněna. Znát své PROČ. Protože ten, kdo ví, proč něco chce, v sobě vzbuzuje touhu, a díky tomu získává energii využívat příležitosti, které jeho mysl identifikuje. Proto je důležité neustále pečovat o svou mysl. Proto je důležité nespoléhat se na náhodu, znát své sny a vědět, proč jich chceme dosáhnout. A proto pravidelně vydáváme tištěné kurzy, abychom naše čtenáře povzbuzovali v jejich snech, vzbuzovali touhu a pomohli jim programovat jejich mysl na to, co si opravu přejí.

  1. Nerozumíte svému vnitřnímu světu? Stanete se snadno obětí situace a podlehnete nechtěným emocím či myšlenkám? Proto jsme zpracovali tištěný workshop Emoce + Rozum = Osud. Doprodej posledních výtisků jen zde
  2. Cítíte vyčerpání? Nevěříte ve své schopnosti? Potřebujete se zbavit trápení z minulosti? Na toto téma jsme připravili Kurz vnitřního zesílení. Dvě stě stran pomoci ve dvou publikacích je k dostání jen zde
  3. Chcete pravidelný přísun pozitivních informací a neustále programovat mysl na lepší život? Předplatné FC Workshopu je dispozici zde.
O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart