Proč se stáváme oběťmi vlastního života

ZÁKON AKCE A REAKCE.

Už ve škole nám jej tloukli do hlavy.

Jeden ze základních fyzikálních zákonů Isaaca Newtona říká, že každá síla akční vyvolává stejně velkou, opačně působící sílu reakční. Učitelé fyziky nám tyto zákony tloukli do hlav a my jsme je, stojíc před tabulí, odříkávali jako básničku. Proč se ale podle nich tak málo řídíme životem? Proč na ně zapomínáme, když nám říkali, že tyto zákony fungují a platí v celém vesmíru?

Živote, proč jsi tak krutý?

Někteří lidé si rádi a často stěžují, že jim život hází klacky pod nohy. Říkají to, jako by se to stalo samo. Jako by to nemělo žádnou příčinu. Jako by zapomněli na zákon akce a reakce. To však neplatí pro aktivní čtenáře našich tištěných kurzů, kteří si každý měsíc vštěpují do hlavy myšlenku, že bez ohledu na minulost a prožitá trápení se každý může rozhodnout, jakým způsobem bude na věci reagovat. Klíčové je umění se rozhodnout, jakým způsobem chceme okolnosti vlastního života přijímat. Záleží jen na tom, jakým způsobem budeme na okolnosti všedních dnů pohlížet. 

Jako inspiraci bych si dovolil použít myšlenku podnikatele Jiřího Halouska, který své zkušenosti sdílel v tištěném workshopu Přepni mysl na lepší život. Dovolte mi citovat část jeho článku:

„To, že nám život hází klacky pod nohy, skrývá navíc hlubší význam. Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se vám zrovna konkrétní věc stala? A proč se vám děje dokonce opakovaně? Odpověď je jednoduchá: Protože se na tom prostě potřebujete něco naučit. Když připustíme myšlenku, že „Vesmír“ to s námi myslí dobře, pak se svět stane mnohem příjemnějším místem. Slovo Vesmír si v předešlé větě můžete samozřejmě nahradit za výraz, jenž vám víc sedí. Ať už zvolíte Život, Vědomí, Bůh nebo Příroda, je to jedno. Nezáleží, jak význam onálepkujeme. Důležitá je ta pointa, že různé situace nám do života přichází právě proto, abychom se na nich něco naučili. Proč? Protože náš dosavadní způsob nefunguje nebo není udržitelný. Jen my to ještě nevíme, nevidíme nebo nechceme vidět. Zavíráme před tím oči, jsme slepí a nevědomí. Dejte si chvilku a popřemýšlejte. Co se vám nyní děje? Co vám to přichází říct?“

Dokážete  odpovědět na tyto otázky?

Zamysleli jste se někdy, proč se vám pořád opakují situace, jež vás okrádají o vnitřní sílu?

Podobné situace prožívá každý z nás. Jediný rozdíl je pouze v tom, jak na ně pohlížíme. Jak je možné, že někdo vidí v jedné a té samé situaci příležitost, ale druhého srazí na kolena? Jak je možné, že jedna a tatáž AKCE, je schopna vyvolat dvě různé REAKCE? Znamená to snad, že zákon akce a reakce nefunguje? Ani omylem! Je to jen o našem nastavení. Je to jen o tom, jakým způsobem se rozhodneme akční síly, působící na náš vnitřní svět, vnímat a jakým způsobem je budeme přijímat. A přesně tomu se věnujeme v tomto tištěném workshopu.

Sluha, nebo pán?

Jeden ze způsobů, jak se stát pánem svého vnitřního světa a začít ovlivňovat, jaké akční síly na sebe nechá člověk působit, je rozhodně tvorba svého prostředí. Jen těžko může člověk ovlivnit, jakým způsobem se budou chovat lidé okolo něj. Samozřejmě že každý má nějaký vliv na své okolí. Každý může někoho určitým způsobem ovlivnit. Ať už v pozitivním, nebo negativním smyslu slova. Pokud se ale někdo rozhodne být jen obětí vlastního života a svého prostředí, pokud někdo nechce být jeho tvůrcem a je svým prostředím veden ke lži, podvádění, či snad ubližování druhým lidem, tak jen těžko může být náš vliv tak velký, abychom to mohli změnit. Pokud se někdo rozhodl pro život v roli oběti, je to jen jeho rozhodnutí a my v tu chvíli máme jen dvě možnosti. 

  1. Budeme rozhodnutí druhých RESPEKTOVAT.
  2. Budeme se dál trápit rozhodnutím druhých a necháme si dál trávit svůj vnitřní svět.

Chci tím říct, že pokud si chcete přestat víc ubližovat, přestaňte se trápit rozhodnutím druhých lidí a zaměřujte se na to, co máte plně ve svém vlivu. Přestaňte jen přisluhovat a staňte se pánem svého života. Věřte, že věcí, jež máte možnost ovlivnit, je opravdu dost.

Jednou z těch mnoha věcí je právě naše prostředí. Citoval jsem zkušenost ze článku Jiřího Halouska, který dále nabádá: „Vytvořte si své vlastní prostředí.“ Souhlasím s jeho tvrzením, že každý může zažít v práci toxické prostředí, které z něj vysává energii. Každý může žít v nefunkčním vztahu nebo se potkávat ze setrvačnosti s lidmi, kteří na něj přenáší nezdravý přístup k životu a pohled na svět. Pořád ale platí, že všichni se stávají průměrem lidí, se kterými tráví nejvíc času. Tuhle větu jistě neslyšíte poprvé. Položte si ale otázky:

  • Co vás nutí v toxickém okolí dále setrvávat? 
  • Bojíte se, co by na to lidé ve vašem okolí pověděli? 
  • A není to vlastně jedno?

Někdy je těžké udělat velké životní rozhodnutí. Nemusí být snadné vykročit a opustit roli oběti. A opět je to jenom tím, že na sebe neustále dovolujeme působit prostředí, jež má obrovskou sílu nám pořád připomínat, kým jsme byli. O to více je ale důležité si uvědomit, že vždy máme možnost volby. Každý se může rozhodnout, zda chce být tvůrcem vlastního života, nebo se stát jeho obětí. A zde si dovolím znovu zmínit myšlenku ze článku Jiřího Halouska: „Dokud jsem oběť, nemám na nic vliv. Pokud za můj život mohou ostatní, tak mně nezbývá nic jiného než nadávat, stěžovat si, vinit ostatní a vymlouvat se.

To, jak se rozhodli lidé ve vašem okolí, poznáte zcela jednoduše. Stačí jim naslouchat. Jaká slova používají lidé ve vašem okolí? Kteří lidé vám dodávají vnitřní sílu a kteří vás o ni připravují? S jakými lidmi se cítíte dobře? Máte kolem sebe více tvůrců, nebo obětí? Není potřeba druhé lidi soudit za to, jací jsou, ani se trápit tím, že chtějí zůstat v roli oběti. Možná nás mají tito lidé něco naučit a možná, že když se to naučíme a staneme se tvůrci našeho života, tak pro ně budeme velkou inspirací. A možná že se právě naše rozhodnutí stanou tou pozitivní akční silou, co je také přiměje k pozitivní reakci. A pokud ne, pro nás se nic neděje, protože víme, že zákon AKCE a REAKCE funguje vždy a všude. 

  1. Trápí vás černé myšlenky? Chce získat lepší pohled na život? V tištěném workshopu Přepni mysl na lepší život vám ukážeme, jak na to. Svůj výtisk získáte zde.
  2. Nemáte už dost vnitřní síly? Trápíte se minulostí a nevěříte v lepší budoucnost? Získejte inspiraci a zkušeností od lidí, kteří si v minulosti prošli peklem, a přesto se z ní naučili čerpat jen to dobré. Dvě stě stran ve dvou publikacích získáte v Kurzu vnitřního zesílení. K dispozici jen zde
  3. Líbily se vám myšlenky podnikatele Jiřího Halouska? Celý článek a životní zkušenost z praxe od zakladatele softwarové společnosti IRESOFT si můžete přečíst zde.

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]