Chtěla jsem neslyšícím jen vrátit chuť do života, říká tlumočnice do znakové řeči

Těsně před maturitou, v den mých narozenin, zemřel můj otec. V ten den jsem přišla o člověka, který pro mě znamenal všechno na světě.“ napsala mi ve svém příběhu jedna ze čtenářek knih Petra Casanovy. Rozhodně se ale nejedná o to nejsilnější v příběhu Martiny Latíkové, která přijala pozvání jako host dnešního podcastu Myšlením na vrchol. Však jen posuďte sami, co si život pro Martinu připravil…

Dětství v tichu

Narodila se jako zdravá holčička dvěma neslyšícím rodičům. Naštěstí měla Martina kolem sebe zdravé babičky a dědečky, kteří jí suplovali zázemí slyšícího světa. Rodiče byli neslyšící již odmalička. O to víc si prarodiče malou Martinu užívali a předávali jí svou lásku. Hned v úvodu dnešního podcastu my je totiž vysvětleno, že právě prožívání a předávání emocí mezi neslyšícími je jedna z velkých bariér jejich života.

Komunikace mezi neslyšícími lidmi je založena především na racionálních informacích. Je pro ně obtížné předávat emoce a je to hodně dáno i prostředím, ve kterém většina neslyšících vyrůstala. Za minulého režimu musely jít neslyšící děti do kojeneckého ústavu a většinu svého dětství strávily v ústavu pro tělesně postižené mezi dalšími neslyšícími dětmi. Do sedmi let většina z nich jezdila za rodiči jen o Vánocích nebo Velikonocích, potom zpravidla jen o víkendu. Proto žije spousta neslyšících uzavřená do sebe. Proto mohou někdy působit až příliš chladně. To je také jeden z důvodů, proč většina z nich vnímá svůj handicap mnohem hůř, než je tomu ve skutečnosti.“

Martina Latíková zastávala roli překladatelky pro neslyšící už od útlého věku. „Ve svých čtyřech letech jsem poprvé tlumočila svému otci, který naboural auto, a vedla jsem rozhovor mezi policií a otcem,” vzpomíná ve svém příběhu a vysvětluje, jak se její role tlumočnice už od útlého věku podepisovala na velké míře odpovědnosti, kterou cítí dodnes.

Když jí bylo dvanáct let a rodiče se rozvedli, byla to jen jedna z dalších ran osudu, se kterou se musela dospívající dívka vyrovnat. Matka si časem našla nového neslyšícího partnera, se kterým žije dodnes. Otec si ale po rozvodu uvědomil, že přišel o svou životní lásku, a psychické problémy jej přivedli až k závislosti na alkoholu, která vyvrcholila zápalem plic a již zmíněným tragickým osudem. Tolik jen k prostředí, jež formovalo osobnost vyrůstající Martiny Latíkové.

Velký krok

Už během studií Martina vypomáhala s účetnictvím v České unii neslyšících v Kroměříži. Když se k ní později donesla zpráva, že dáma, jež vedla tamní klub pro neslyšící, zemřela a že bez ní by organizace nejspíš skončila, cítila, že chce pomoci, a tak se rozhodla otevřít pobočku sociálních a tlumočnických služeb právě v Kroměříži.

Byl to velký krok, velký boj, začít od nuly někde, kde na to nejsou zvyklí, naučit klienty, že mají právo na tlumočníka zdarma, bylo těžké. A nejen to, vybudovat kanceláře s tak omezeným rozpočtem, jak jen to jde. Začínala jsem se starým počítačem a tiskárnou, která tiskla, jen když se jí chtělo. Dnes jsou to čtyři roky od mého rozhodnutí vzít tuhle příležitost a vybudovat něco, co má smysl, vytvořit tým úžasných lidí, kteří pracují na stejném cíli. Dnes mi klienti důvěřují, spoléhají na mě a vědí, že je nezklamu.

Martina se už během studií zamilovala do osobního rozvoje, stal se její vášní, místem, kam utíká, získává motivaci a další energii. Ráda čte knihy osobního rozvoje a snaží se porozumět lidské mysli. Když se jednoho dne začetla do knihy Myšlením k bohatství: Odkaz & Dědictví, cítila, že tuhle knihu musí předat dál. Cítila, že tato kniha může jejím klientům ukázat, že život s jejich handicapem není zdaleka tak hrozný, jak si mnohdy sami myslí. Martina si díky knize uvědomila, že se lidé dokázali vyrovnat s mnohem náročnější životními osudy a žít bohatý i naplněný život.  A protože se pohybuje ve světě neslyšících celý život, bylo jí hned jasné, že by knize, tak jak je napsána, nebyli neslyšící lidé schopni z velké části porozumět.

Hnaná touhou 

Martinu myšlenka na úpravu knihy pro neslyšící neopouštěla. Proto se rozhodla oslovit vydavatele a spolupracovníka Nadace Napoleona Hilla Petra Štěpánka, který je mimochodem také spoluautorem tištěných FC Workshopů. Slovo dalo slovo, a když Martina vysvětlila svůj nápad, Petr okamžitě začal sdílet její nadšení. Jen si oba uvědomili, že úprava knihy je náročnější proces, než se na první pohled zdálo. Vznikl ale nápad přetlumočit do znakového jazyka film Myšlením k bohatství.

Martina nové myšlence věnovala téměř veškerý volný čas. Hnala ji jediná touha. Chtěla ukázat svým klientům, že život s handicapem může být také bohatý a krásný, jakmile se jej rozhodnou přijmout a přestanou jej vnímat jako velkou životní překážku. Ostatně i během podcastu zmiňuje, že často neslyšící bědují. „Kdybych býval slyšel, mohl bych…“ Martina se jim snaží vysvětlit, že jejich zdravotní omezení není tak vážné, jak si sami mysli, a že první, co potřebují udělat, je přestat o něm přemýšlet jen jako o životní překážce.

Klienti si čím dál častěji stěžují, že dnešní doba jim klade ještě větší komunikační bariéry a že jsou čím dál více neprolomitelnější. Více a více dochází k nedorozumění a méně se klienti snaží v normálním světě uspět. Než začnou, vzdají to. Řeknou si: ‚Jsem neslyšící, nemám šanci.“ Kniha Myšlením k bohatství – Odkaz & dědictví mi řekla, že kdyby si ji všichni neslyšící přečetli, třeba by změnili názor a dostali znovu chuť žít a zkoušet tu bariéru prolomit.“

Tato myšlenka se zrodila v mysli Martiny Latíkové teprve před pár měsíci. A dnes, díky její aktivitě a spolupráci s Petrem Štěpánkem, vznikl pravděpodobně první film kompletně přeložený do českého znakového jazyka pro neslyšící. „Když jsem viděla kompletně přeložený trailer do znakového jazyka se všemi efekty a grafikou a zvukem, obrazem a filmem, brečela jsem. Jak z myšlenky dokáže vzniknout něco tak úžasného, co může pomoci tolika lidem, kteří o to mají zájem. Aneb jak řekl Napoleon Hill, ‚Cokoliv si lidská mysl dokáže představit, a čemu dokáže uvěřit, toho může člověk dosáhnout‘,” zmiňuje Martina, tak trochu nevěříc, že se to opravdu všechno mohlo stát tak rychle. Na začátku měla jen myšlenku. Neměla tušení, jakým způsobem ji realizovat, měla něco mnohem silnějšího. Odhodlání a touhu to dokázat. Ostatně můžete posoudit sami, jak se jí to podařilo. Ukázka z filmu Myšlením k bohatství s překladem pro neslyšící je k dispozici zde.

P. S. Pokud vás zaujal příběh Martiny Latíkové a chcete se dozvědět víc o světě neslyšících nebo o tom, co vše obnášelo přetlumočit celý film, nezapomeňte si poslechnout náš podcast. Je k dispozici v každé podcastové aplikaci i přímo zde v přehrávači nad článkem.

  1. Zaujal vás příběh Martiny Latíkové a říkáte si, čím ji kniha Myšlením k bohatství: Odkaz & Dědictví tolik zaujala? Knihu můžete získat zde.
  2. Jsou vám již myšlenky a principy z knihy Napoleona Hilla dobře známy, ale nedaří se vám je aplikovat do života? Proto vznikl tištěný workshop Myšlením k bohatství, připravený ve spolupráci s Nadací Napoleona Hilla. K dispozici jen zde.
  3. Zaujal vás životní příběh Martiny? Napadla vás nějaká otázka nebo myšlenka, o kterou se chcete podělit? Napsat Martině můžete zde.
O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart