Jak mám mít ráda svoji matku?

V nejnovější epizodě vánočně laděného Řešidla se psycholožka Lucie Kolaříková zaměřuje na bolestivé a komplikované vztahy mezi dětmi a jejich toxickými rodiči. Co dělat, když kritika od maminky zraní a místo lásky přichází jen nepřijetí? A je vůbec možné se s tím smířit tak, aby zůstala zdravá hranice a přitom nevznikal pocit viny? Lucie nabízí pohled na to, proč je důležité přijmout i vlastní negativní pocity a přestat se nutit do role „hodné dcery“, pokud je vztah pro nás dlouhodobě vyčerpávající.

„Co kdybyste přestala chtít mít ji za každou cenu ráda? Není to špatné, přestat se nutit a nechat si prostor pro své pocity, i když je to vaše máma.“

V tomto výroku Lucie Kolaříková otvírá možnost přistupovat ke vztahu s rodičem velmi radikálně: uvědomit si, že dokonalé smíření není povinnost a že někdy je třeba respektovat vlastní pocity a nastavit pevné hranice. Přijetí skutečnosti, že vztah nemusí fungovat podle našich představ, může přinést úlevu a odstartovat proces uzdravení. Neznamená to „odepsat“ maminku natrvalo, ale přestat se trápit neustálým selháváním a tlakem na výkon „dokonalé dcery“.

Krátká ukázka z této epizody Řešidla

Co se dozvíte v tomto Řešidle

  1. Proč je v pořádku mít rozporuplné pocity
    • Jak je možné, že toužíme po lásce od rodiče, ale jeho kritika nám ubližuje natolik, že máme pocit „raději bych ji odstřihla, kdyby to nebyla máma“.
    • Co může pomoci, když si uvědomíme, že od rodičů nedostaneme uznání, po kterém tolik toužíme.
  2. Jak pracovat s vlastním pocitem viny
    • Proč je důležité ujistit se, zda jsme se opravdu provinili, nebo jen naplňujeme očekávání, že „správná dcera musí rodiče vždy bezpodmínečně milovat“.
    • Jak pomáhá posunout se z role „zachraňovatelky“ do zdravé pozice, v níž chráníme především sami sebe.
  3. Cesty k uzdravení a kam v takové situaci dál
    • Jaké možnosti skýtá psychoterapie, když je rodinný vztah dlouhodobě toxický.
    • Kniha „Budu vůbec někdy dost dobrá?“ a další tipy, jak pochopit svůj příběh dcery narcistické nebo jinak toxické matky a najít nový způsob, jak jednat se sebou i s rodičem.

Zajímá vás toto téma?

Plná verze článku je k dispozici pouze předplatitelům
  • Možnost klást dotazy do poradny
  • Přístup k plným verzím podcastů
  • Nové epizody uslyšíte jako první
  • Kompletní archiv minulých epizod
Předplatit od 149 Kč/měsíc
Máte již předplatné zakoupené?
Přihlaste se zde
Vyberte si z podobných témat
Zadejte vaši emailovou adresu
Top
Potvrzení odstranění příspěvku
Jste si jistý, že chcete tento příspěvek smazat?
Toto okno se automaticky zavře za
Shopping Cart