Jak neztrácet naději a chuť do života

Občas si vzpomenu na souseda z naší ulice. Byl sice ještě malý kluk, ale i dnes si na něj rád vzpomenu. Bylo mu přes osmdesát let a pořád se usmíval na celý svět. Každý den, i v takto pokročilém věku, projížděl ulicí na kole a s radostí zdravil kolemjdoucí. Hromadu času strávil na své malé zahrádce, a i poté, co mu lékaři diagnostikovali vážné onemocnění, tak nepřestával plánovat úrodu na další rok. I přesto, jak dobře musel tušit, že se další úrody nedožije. Nikdy neztratil chuť do života. Když si vzpomenu na životní přístup tohoto muže, vidím základní ingredience, díky kterým měl chuť žít, ať se dělo cokoliv.

1. Netrap se věcmi, které nemůžeš změnit

Když si chlapi v hospodě tradičně u piva stěžovali třeba na politickou situaci, jednou se zeptali našeho souseda, jaký na to má názor, a on se svým typickým úsměvem odpověděl: Nemám na to názor, čemu nerozumím, tím se netrápím.

Je to vlastně docela jednoduchý přístup. Často se totiž trápíme lidmi, kteří se netrápí námi, anebo utápíme vlastní energii ve věcech, které nemůžeme změnit. I tomu staříkovi jsem si uvědomil, že často úplně zbytečně plýtváme energií na věci, které nemáme ve vlastní sféře vlivu.

Nechat se v současném světě vyděsit nějakou tragédií, neřešitelným problémem nebo jinou nečekanou hrozbou je velmi snadné. Naneštěstí pro nás, mysl je nastavena tak, aby identifikovala možné hrozby a hledala případná řešení budoucích problémů. A když otevřete kterýkoliv zpravodajský portál nebo jiný zdroj informací, můžete objevit spoustu témat, kterými byste se mohli začít trápit. Napadlo Vás ale někdy řešit, co můžete reálně ovlivnit, a co už ne? Proč máme potřebu rozumět všemu a trápit se věcmi, které stejně sami nezměníme? Co se raději místo toho zaměřit na to, v čem jsme opravdu dobří, a v tom se stávat mistry?

2. Pečuj o svůj vnitřní svět

Jednou jsme jako malí kluci vlezli k sousedovi na zahradu natrhat si do kapes trochu třešní. Bylo to snad poprvé v životě, co jsem toho milého usměvavého pána viděl rozčíleného. Problém však nebyl v tom, že by to byl lakomec. On měl strach, abychom mu nepošlapali záhony a nepolámali větve stromů. „Holomci jedni, co si to dovolujete! Proč si raději neřeknete, však já bych vám to natrhal!“ Hulákal na nás soused v rozčilení a my jsme jako malé děti poznaly, že i ten veselý pán se dokáže rozčílit.

Když se nad tím zpětně zamyslím, co se vlastně stalo? Jednoduše jsme s kamarády překročili vytyčené hranice, a v tomto případě jsme doslova likvidovali jeho udržovanou zahradu, o kterou tak rád a s láskou pečoval. Soused nám tak ukázal, že jakmile si člověk vytyčí svou hranici a pečuje o ni tak, aby ji respektovalo jeho okolí, nemá potřebu prožívat obavy, vztek, smutek nebo jiné nezdravé emoce. Jakmile ale někdo hranici překročí, snadno se v člověku probudí osobnost, která bude hranici chránit.

Posluchači mého podcastu Myšlením na vrchol mi píšou příběhy, ze kterých je patrné, jak málo pečují o svůj vnitřní svět. Často i dlouhá léta dovolují druhým lidem neustále překračovat únosnou mez a nechávají si likvidovat svou vnitřní zahradu. Řadu let prožívají nespokojenost, smutek a podobné emoce, které z nich vysávají energii. A protože se cítí životem vyčerpaní, nemají už energii cokoliv měnit, přestávají věřit a ztrácí tak chuť do života. Proto je důležité pravidelně pečovat o svůj vnitřní svět a mít zdravě nastavené osobní hranice. Chápu, že se něco podobného snadno vysloví, ale jak to opravdu žít? Jak si udržet vnitřní kvalitu a věnovat pravidelnou péči sami sobě? Jak každý den prožívat štěstí? Jednoduchý recept ukazujeme v knize Tady končí stres.

3. Hoř pro své vášně

Pro co máte vášeň? Bez čeho si nedokážete představit svůj život?

Někdo nemůže žít bez pravidelné vyjížďky na kole, někoho naplňuje péče o rodinu, někdo našel vášeň ve své práci. Náš soused v ulici žil pro svou zahradu. Jakmile by někdo přišel a připravil jej o ten malý kousek políčka, lusknutím prstu by přišel o smysl života. Zkusme si uvědomit, že talent není jediným aspektem úspěchu a mimořádných výsledků, protože úsilí se počítá dvakrát. Řekněte ale sami, dokážete dát dvojnásobné úsilí něčemu, co Vás nebaví? K čemu necítíte nějakou vášeň?

Proto je tak důležité dělat věci s nadšením, mít nějakou vášeň a v ideálním případě jich mít více. Jsou například lidé, kteří zasvětí svůj život jedné činnosti, a když potom přijde nečekaná situace, kvůli které se nemohou činnosti věnovat, lusknutím prstu ztrácejí chuť do života. Podobně jako náš soused, pokud by jej někdo připravil o jeho zahradu.

Kdo staví život na jediné vášni, ten sedí na barové židli o jedné noze. Jakmile se tato noha podlomí, padne okamžitě na zem. Proto je důležité mít vášní několik a náležitě o ně pečovat. Co děláte s radostí společně se svým partnerem? Jaká vášeň vás naplňuje v práci? Co dává vašemu životu smysl v osobní rovině? Umíte odpovědět na tyto otázky? Udržujete plamen pro své vášně? Pokud kýváte souhlasně hlavou, je to skvělá zpráva a gratuluji. Pokud neumíte najít odpovědi, doporučuji následující literaturu:

  1. FC Speciál Proměny – unikátní tištění publikace, která vás postupnými kroky naučí pracovat se životní změnou. Nacházet nové vášně, pečovat o vztah a další zdroje životní energie.
  2. Kniha Nový začátek – hledáte způsob jak začít znovu? Vytvořili jsme knihu kterou nebudete jen číst. Je mnohem víc pracovním nástrojem, než obyčenou knihou. Je to váš osobní kouč v knižní formě, který vás v životě nasměruje na nový začátek.
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart