To nejdůležitější jsme se ve škole nenaučili, říká expert na talentovou diverzitu

Proč se jako děti ve školách neučíme vědomosti, které v životě opravdu využíváme? Možná, že když se řekne letopočet 1212, tak vám v mysli naskočí Zlatá bula sicilská. Jenže jak takovou informaci využíváme v každodenním životě? Proč se raději neučíme, jak zdravě komunikovat s druhými lidmi? Jak kooperovat, naučit se vzájemně využívat naše silné stránky a talenty? Proč se ve školách více nezaměřujeme na sebepoznání a objevení talentů? Nejen na tato témata jsme si povídali s dalším hostem podcastu Myšlením na vrchol. Celý rozhovor s Markem Remišem ze společnosti Talent kompas je zdarma k dispozici ve videu níže.

Učit se od dětí

Než se Marek vydal na cestu kouče, který lidem pomáhá zejména s objevováním silných stránek a talentů, působil jako zástupce ředitele na základní škole. Často se zmiňuje, že malé děti mohou být pro nás dospělé velkými učiteli, pokud jim jsme schopni a ochotni naslouchat. Také Marek Remiš v dnešním rozhovoru souhlasně přikyvuje, že práce s malými dětmi a následná práce s dospělými je někdy hodně podobná. Má ovšem jeden výrazný rozdíl. Malé děti jsou mnohem upřímnější. Nemají ještě potřebu chránit své ego, tak jako dospělí, a nehrají zbytečné hry. Možná právě proto nám mohou být v mnohém velikou inspirací.

Objevování silných stránek a talentů bylo také tématem FC Workshopu Udržuj vnitřní plamen, kde jsme si vysvětlili, jak je důležité věnovat svou energii činnostem, které člověka nabíjejí. Je to jedna z nejlepších obran proti stereotypu a syndromu vyhoření. Podobným způsobem přemýšlejí také už některé společnosti. Manažeři a majitelé těchto firem si uvědomují, jak moc je důležité, aby lidé v jejich týmech investovali svou energii a čas do činností, ve kterých jsou přirozeně dobří. Jenže jak na to? Jak poskládat funkční tým, který šlape jako promazaný stroj a kde se lidé netrápí činnostmi, ve kterých nikdy nebudou stejně dobří jako kolegové? Odborně se tomu říká talentová diverzita v týmu a také s tou pomáhá Marek Remiš. Využívá k tomu jednoduchý test silných stránek a talentů Talent kompas.

Test mě samotného zaujal, proto jsem si jej vyplnil a před časem pozval na rozhovor také Markovu kolegyni, autorku Talent kompasu, Lenku Mazalovou. Rozhovor s Lenkou, včetně podrobného výkladu testu, si můžete připomenout ve druhém videu níže. A pokud byste si rádi také test využili, můžete si ho zdarma vyzkoušet zde. Pokud vás zkušební test zaujme a budete mít zájem o jeho plnou verzi, nezapomeňte použít slevový kód NAVRCHOL10.

Co se dozvíte v rozhovoru s Markem Remišem

 • Jaké důležité dovednosti pro život nám škola nedala
 • Jak se dnes mění české školství
 • Proč se Marek Remiš považuje za velkého kritika školství
 • Kde končí odpovědnost školy a začíná odpovědnost rodičů za vzdělání dětí
 • V čem nám mohou být děti velkými učiteli
 • Jak v sobě objevit vlastní talenty a silné stránky
 • Jak s tím pomáhá nástroj Talent kompas
 • Jak tento nástroj dnes využívají chytří podnikatelé a manažeři ve firmách
 • Proč je pro funkční tým důležitá talentová diverzita
 • Podle jakého klíče tým sestavit
 • Co bychom si měli sepsat, než začneme hledat člověka do týmu
 • Jak se věnovat silným stránkám a talentům také v běžném životě
 • Jak to zvládat při náročné práci, péči o domácnost a děti
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart