Jak sundat černé brýle a vidět život ve všech jeho barvách

„Život je jen náhoda, jednou jsi dole a jednou zase nahoře…“

Tato slova zpívali Voskovec s Werichem ve slavné písni. Jistě uznáte, že to jsou moudrá slova, na kterých je pořádný kus pravdy. V životě je to opravdu občas jako na houpačce. Jsou období, kdy je člověk přesvědčený, že dokáže nemožné, a pak mohou přijít chvíle, kdy padne na totální dno. Jsou ale tyto stavy opravdu jen dílem náhody? Znamená to snad, že když člověk spadne na dno a cítí se mizerně, že by měl čekat na náhodu, která jej vynese zase vzhůru?

Jít štěstí naproti

Poznal jsem už mnoho úspěšných lidí, kteří říkali, že měli jen štěstí na lidi, nebo kteří byli ve správný čas na správném místě. Stejně tak jsem ale poznal mnohem více těch, kteří svůj nešťastný osud sváděli na smůlu. Já jsem však přesvědčený, že životní osudy nejsou otázkou náhody. Ve výsledku je to jen o tom, jakým způsobem člověk pohlíží na svět. Však posuďte sami. Když uvidíte ve všech lidech podvodníky a lháře, když všude uvidíte jen potíže a problémy, budete schopni vidět i nové příležitosti?

Základní ingrediencí pro bohatší život, naplněné vztahy i plnohodnotné zdraví je umět dívat se na svět zdravým způsobem. Někdo jiný by mohl použít označení pozitivní myšlení. Jenže mnoho lidí si toto slovní spojení vykládá jako stav mysli, kdy člověk ve všem vidí jen to dobré a ignoruje vše špatné. Toto téma jsme už podrobně rozebrali v tištěném FC Workshopu Přepni mysl na lepší život. Vysvětlili jsme si, že pozitivní mysl neznamená zahodit černé brýle a dívat se na okolní svět skrze růžová skla. Opravdový optimista není ten, kdo vidí sklenici z půlky plnou, nýbrž ten, kdo si uvědomuje veškeré vlastnosti takové sklenice.

Život bychom měli vidět ve všech barvách a neměli bychom hodnotit situace skrze nějaký filtr. Někdy to ale není vůbec snadné. Žijeme ve světě, kde jsme všichni vystaveni velkému počtu informací a kde všichni soutěží o naši pozornost. Nejsnazší způsob, jak získat lidskou pozornost, je člověka vystrašit nebo překvapit. Proč si myslíte, že jsou zprávy plné tragických zpráv? Proč si bulvární média mnohdy vymýšlí neuvěřitelné příběhy, na kterých je pramálo pravdy? Chtějí získat naši pozornost!

Co tvoří náš pohled na svět?

Problém může nastat ve chvíli, kdy se člověk stane pouhým spotřebitelem informací z okolního světa. Už dnes je náročné zjistit, co pravda je, co pravda není, a s příchodem umělé inteligence to bude ještě náročnější. Jakmile hltáme negativní informace až příliš dlouho, změní to způsob, jakým pohlížíme na okolní svět. Jednoduše uvěříme ve vše špatné, co se ve světě děje, a sami si tak necháme nasadit černé brýle, skrze které pohlížíme na okolní svět.

  • Můžeme se potom divit, že je pro některé jedince náročné uvěřit v lepší zítřky?
  • Můžeme být vůbec schopni vidět dobro sami v sobě, ale také v druhých lidech?
  • Můžeme najít příležitosti tam, kde většina populace vidí jen potíže, neštěstí a tragédii?

Pojďme si uvědomit, že nikdo z nás se nenarodil jako optimista nebo pesimista. Nikdo z nás se nenarodil s černými brýlemi na očích. Možná jsme jen měli smůlu a narodili se do prostředí, kde nám černé brýle byly nasazeny. Teď ale ruku na srdce. Je to snad důvod, kvůli kterému nemůžeme vidět svět jinýma očima? Jak dlouho se budeme vymlouvat na věci, které nejsme schopni změnit? Každý má příležitost přepnout své myšlení, zahodit tmavé brýle a vidět svět ve všech barvách. Je to o rozhodnutí každého z nás. Přestat být obětí svého prostředí a sám určovat kvalitu svého života.

Rozumím, že občas to nemusí být tak snadné. Ostatně vše, co jednoduše zní, nemusí být snadné uvést do života. Pravda ale taky je, že pokud by to bylo snadné, tak to dělá úplně každý. Stejně tak je ale pravdou, že vynaložené úsilí rozhodně stojí za to!

Zkusme si pro začátek udělat malé cvičení. Jakým způsobem vidíte svět kolem sebe? Jaká slova nejčastěji používáte? Co se Vám prožene hlavou, když vidíte úspěch bývalého spolužáka? Jaké myšlenky přepadají Vaši mysl, když stojíte před novou výzvou nebo velkým problémem? Všechny tyto myšlenky vypovídají o stavu Vašeho vnitřního světa, a když budete mít odvahu zcela otevřeně a upřímně pohlédnout pravdě do očí, snadno můžete zjistit, jaké brýle jste si nechali nasadit.

Změnit pohled 

Dobrou zprávou je, že svůj pohled na svět můžete začít měnit. Není to však o tom, že byste měli zahodit tmavé brýle a od teď vidět na všem jen to dobré. Změna myšlení je proces, který potřebuje svůj čas. Toto jsme si již vysvětlili v tomto FC Workshopu, kde získáte i pracovní listy, které Vám pomohou proces změny úspěšně absolvovat. Problém spousty lidí, když přemýšlí o životní změně, je snaha udělat změnu rychle a bezbolestně. Snaží se zapomenout na vše špatné. Vymazat z minulosti toxické partnery, neférové kolegy a další podobné osobnosti. Ovšem většinou tento způsob není funkční, protože zapomínáme na jednu podstatnou věc.

Za naše životní neštěstí, nespokojenost nebo nízkou kvalitu života nenesou odpovědnost druzí lidé. Pokud nám v životě někdo ublížil, udělal tak i proto, že jsme mu to sami dovolili. Proto je velká pravděpodobnost, že když opustíme toxické osobnosti, které nám dnes ztěžují život, tak si dříve nebo později přitáhneme do života nové lidi se stejným vlastnostmi a podobným chováním. Ptáte se, jak se tomu vyhnout? Jak si přitáhnout do života osobnosti, jež respektují naše potřeby a vlastnosti? Začněte sami u sebe, skrze své osobní hranice.

Jak je důležité umět si v životě osobní hranice nejen nastavit, ale také o ně pečovat, jsme podrobně rozebrali v FC Workshopu Jak si nastavit osobní hranice v praxi. Základem životní změny je změna chování, a to nejen vůči druhým lidem, ale zejména sami k sobě. Jaké jsou Vaše životní priority? Kým jste dnes a kým se chcete stát? Jaké chování Vás rozhodí? Na podobné otázky si musí umět každý odpovědět sám. Je to nezbytné, pokud chceme se svým životem začít něco dělat.

Když jsem něco podobného napsal nedávno jedné posluchačce mého podcastu, říkejme jí třeba Martina, odpověděla mi: „Máte pravdu, Lukáši, já to vím, ale je to těžké. Nevíte, v jak těžké situaci se nacházím. Jak mám věřit v lepší zítřky, když je kolem mě jen samé neštěstí? Vy nevíte, v jak těžké situaci teď jsem…“

Martina má pravdu. Nevím, jak těžká je její životní situace. Stejně tak má pravdu, když říká, že je to těžké, nemožné, příliš náročné, a já nevím, co ještě. Určitě by ale měla pravdu, kdyby napsala, že to bude zábava, výzva a že se těší, až to celé zvládne. Chci tím říct, že všechna podobná prohlášení jen vypovídají o naší víře. Před patnácti lety jsem seděl v autě a taky jsem věřil, že jsem v situaci, která nemá východisko, a přemýšlel jsem, že se rozjezdu v plné rychlosti proti zdi. Naštěstí přišel někdo, kdo mi sundal tmavé brýle a ukázal mi druhou stranu mince mé tíživé situace. Pokud bych ale zarputile trval na tom, že má situace nemá východisko, nic bych ve svém životě nemohl změnit. Nejprve jsem potřeboval uvěřit, že je to vůbec možné a že jen já rozhoduji o tom, zda to dokážu, nebo ne.

Zapojte se do soutěže, kde je vítězem každý

  • Jste v podobné situaci jako posluchačka Martina?
  • Dělá Vám potíže přepnout mysl na lepší život a nastavit si osobní hranici?

Dejte si na malou chvíli detox od špatných zpráv a začněte čerpat lepší energii do života. Pro začátek si vezměte do ruky mobilní telefon, otevřete galerii fotografií a vyberte si nejhezčí vzpomínky. Vytiskněte si tyto fotky, pověste si je doma na zeď a vždy, když Vás přepadne splín, podívejte se na svou zeď vzpomínek, která Vám dodá lepší energii do života. A když budete mít chuť, můžete svou zeď vzpomínek vyfotit a sdílet na sociálních sítích. Zapojíte se díky tomu do velké motivační FC soutěže, kde se každý stává vítězem, a ještě k tomu můžete získat hodnotné ceny. Více o FC soutěži zjistíte zde.

O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart