JAK ČELIT…

Václav Klement neměl jednoduché dětství a nebýt pozorného učitele, který si všiml jeho inteligence a talentu, těžko říct, jak by malý Václav dopadl. Naštěstí se dostal do učení ke slánskému knihkupci Vokounovi, a když během dlouhých večerů naslouchal rozhovorům přátel svého mistra, získával zkušenosti, které formovaly jeho podnikatelskou mysl a rozvíjely obchodní talent. Jen díky tomu dokázal Václav Klement přesvědčit Václava Laurina ke spolupráci. Jen díky tomu, že se naučil pozorně naslouchat druhým lidem, věděl, jakým způsobem manipulovat celými davy a vzbudit v nich touhu. Vždy až potkáte na silnici vůz z Mladé Boleslavi, vzpomeňte si na příběh zakladatele továrny. Pokud by se nestal silnou osobností a nevěděl, jak manipulovat s druhými lidmi zdravým způsobem, patrně byste vůz s touto značkou nikdy nepotkali.

„Chceme-li se vnitřně uzdravit a mít ve svém nitru vždy dost síly pro lepší zítřky, potřebujeme přijmout svou minulost.“

Evropané celá staletí věřili, že labutě mohou mít jen bílou barvu. Proto když chtěli označit něco za nemožné, použili příměr černé labuti. Dnes už víme, že černé labutě existují, ale spatřit je ve skutečném životě je velmi nepravděpodobné. Zjeví se znenadání, aniž by to člověk čekal, a pořád mají sílu překvapit a vyvést pozorovatele ze stereo‑ typu. Jiná situace nastane ve chvíli, když se rozhodneme černou labuť vyhledat. Už nás nemůže překvapit v tom smyslu, že by člověka vyvedla z míry. Pokud se cíleně rozhodneme černou labuť vyhledat, a to v jakékoliv životní situaci, stáváme se automaticky silnější bytostí, která ustojí kdejakou snahu o manipulaci. A pokud známe černou labuť kohokoliv v našem okolí, můžeme ji využít při vyjednávání ke zdravé manipulaci.

Co si můžeme představit pod principem zdravé manipulace, nám vysvětlil psycholog Petr Pacher. Nezapomínejte v každodenním životě na tři základní principy zdravé manipulace. Pamatujte, že je důležité cítit se v souladu s danou situací, že není potřeba vyvíjet zbytečný nátlak a především že každý nese sám zodpovědnost, jak zdravá a silná je jeho identita. Dokud budete v sobě pečovat o silnou a zdravou identitu, vždy můžete být inspirací pro druhé a nestanete se obětí jakékoliv manipulace. Umění zdravě komunikovat je dovednost, které se může každý naučit. A nejlépe se ji naučí v praxi. Proto se nebojte dělat chyby, to k učení patří, stejně jako trénink a zkoušení nových věcí.

Vzpomeňte si například na knihu Nikdy nedělej kompromis. Elitní vyjednavač a bývalý agent FBI předává praktické zkušenosti ze života. Učí nás, jak druhé lidi přesvědčit ke spolupráci, aniž by měli pocit nějakého kompromisu. Metoda win-win neznamená, že když se muž se ženou nemohou dohodnout, jaké boty jsou vhodné do divadla, zda černé, nebo hnědé, že by se měli vydat cestou kompromisu a vzít si jednu botu černou a druhou hnědnou. Podobné kompromisy jen přinášejí mizerné výsledky a dlouhodobě narušují vzájemné vztahy obou stran. Proto nemohou fungovat a proto je důležité umět druhým lidem opravdu naslouchat a vědět, jakým způsobem lze dojít ke vzájemné spolupráci. Když ovládnete techniky elitních vyjednavačů, ustojíte jakoukoliv snahu o manipulaci.

…MANIPULACI

Představte si, jak krásně jednoduchý by život byl, pokud by se každý lhář prozradil podobně jako Pinocchio. Ve skutečnosti ale není složité odhalit lháře, pokud se dokážeme odpoutat od líbivých slov, která jen rádi slyšíme, a naučíme se druhým lépe naslouchat. Když pochopíme, co nejčastěji stojí za každou lží, a nepřestaneme v důsledku špatných zkušeností věřit v dobro druhých lidí, snadněji se naučíme odhalit každého lháře. Také díky tomu se staneme silnější osobností a ustojíme jakoukoliv snahu o manipulaci.

V příběhu Ondřeje Suchopára jsme si mohli znovu uvědomit, jaký vliv mají na život v dospělosti podvědomé vzorce převzaté z dětství. Proč se životy některých lidí opakují? Proč pořád dokola potkávají stejné lidi a jsou v životě nešťastní? Když se zbavíme zažitých vzorců, stereotypů a nezdravých afirmací, jež formují náš život, dokážeme to změnit. Někdy ale není taková změna snadná. Někdy už nemáme dost energie, abychom to zvládli sami. Proto se někdy potřebujeme projít náročnou životní situací, která otřese s naším vnitřním světem. A dokud si to člověk neuvědomí a bude takové situace neustále odmítat, budou se stále vracet a opakovat. Do té doby, dokud to nepochopí a nerozhodne se pro změnu. Podobná změna se podařila Ondřejovi, a proto k ní pomáhá i druhým lidem.

Dokud byl Petr Kroupa zdravý a mladý, tak jej nikdy nenapadlo, že by měl dělat v životě něco jiného než hrát basket. Až otázka od Radima Lukeše mu nasadila brouka do hlavy a následně jej přivedla k podnikání ve financích. Dnes je Petr jedním z devíti partnerů finanční skupiny Partners a říká, že vizitkou každého z nás je, jaké osobnosti v životě vychová. Ať už jako rodič, manažer, nebo lídr jakékoliv organizace. Dobrý lídr potřebuje umět lidem naslouchat, zdravě komunikovat a motivovat. I tyto zkušenosti jste si mohli odnést z rozhovoru s Petrem Kroupou.

Jakou roli sehrává v lidském životě víra, ukázal v rubrice Sobělídrem Petr Štěpánek. Když Petra oslovila jedna ze čtenářek First Classu Martina Latíková, věřila, že by kniha Myšlením k bohatství mohla být inspirací pro život neslyšících lidí. Byla poháněna vírou a Petr Štěpánek, jako dlouholetý spolupracovník Nadace Napoleona Hilla, si byl moc dobře vědom, že lidé poháněni silnou vírou překonají každou překážku. I proto Martinu nemohl odmítnout. I proto jí nabídl k překladu do znakového jazyka film Myšlením k bohatství. Když Hillova práce mohla vrátit víru v lepší život do temného života slepce Jima Stovalla, jistě ji dokáže vrátit i do tichého života neslyšících diváků.

Jenže nebýt Andrewa Carnegieho, který kdysi dávno přesvědčil Napoleona Hilla, aby zasvětil svůj život studiu myšlení úspěšných lidí, pravděpodobně by žádná kniha Myšlením k bohatství nevznikla, a Martina by možná neměla co překládat. A stejně tak nebýt života Andrewa Carnegieho, Jan Vokurka by neměl svého dětského hrdinu, který v něm probudil podnikatelské myšlení. Život každého z nás je plný drobných a osudových momentů, které mají příležitost manipulovat naším životem v budoucnosti na lepší cestu. Někdy můžeme na cestě životem narazit na bouři, která nás odnese špatným směrem. Záleží jen na tom, jak moc držíme kormidlo života pevně ve svých rukách a jak moc se necháme ovlivnit nepřízní našeho prostředí. Kéž se i vám díky tomuto vydání FC Workshopu podaří získat dostatek inspirace pro lepší život.

Zadejte vaši emailovou adresu
Top
Potvrzení odstranění příspěvku
Jste si jistý, že chcete tento příspěvek smazat?
Toto okno se automaticky zavře za
Shopping Cart