Jak se v životě posunout a překonat nezdravé vzorce

Občas se do života pěkně zamotáme…

Každý den prožíváme různé situace a každá z nich má vliv na kvalitu našeho vnitřního světa. Nejčastěji jsou to situace z dětství, co programuje vzorce chování uložené hluboko v našem nitru. Zakořeněné vzorce můžeme vnímat jako nitky, jež nás ovládají, a manipulátoři přesně vědí, za jaké nitky tahat, aby nás to bolelo. Proto nestačí jen najít správnou nitku. Nejprve potřebujeme rozmotat celé klubko. Jak takové klubko rozmotat je tématem FC Workshopu Jak čelit manipulaci v Praxi.

Každé dva měsíce připravujeme unikátní pracovní nástroj, který skrze pracovní listy pomáhá zlepšovat kvalitu vnitřního světa a inspiruje příběhy lidí, kterým se již podařilo v životě posunout a stupínek výš. Mám radost ze zpětné vazby od čtenářů, kterým tištěné kurzy pomáhají a sdílí do mého e-mailu [email protected] své příběhy. Některým čtenářům se ale stále nedaří udělat další krok. Někteří se možná zaseknou u nějaké otázky v pracovním listě, nemohou najít odpověď a nevědí jak dál. Možná je jejich klubko trápení, starostí a nezdravých vzorců až příliš zamotané a nevědí, jak jej rozmotat. Čtenáři nám tak přirozeně píšou a chtějí radu. Čím více čtenářů je, tím více dotazů se hromadí a logicky není možné, aby se jeden člověk věnoval všem. I proto jsme se rozhodli rozvíjet spolupráci se zkušenými odborníky, kteří nám s tím budou pomáhat a připraví odborné osobní konzultace na konkrétní témata.

Mezi zkušené odborníky s bohatou praxí patří také TEREZA JARKOVSKÁ s kolegou VÍTKEM ČADROU, certifikovaní terapeuti a spoluatoři knihy Opravdový život,  kteří vědí, jak celé klubko rozmotat a najít cestu ke zdravějšímu životu. Celé tajemství se skrývá v naší vnitřní kvalitě. Nejprve bychom si měli uvědomit, že kvalita celého subjektivního světa se jednoduše podepisuje na kvalitě našich vztahů, pracovních výsledků a koneckonců také na kvalitu našeho zdraví. Proto, pokud chceme v jakékoliv životní oblasti dosáhnout nějakého zlepšení, potřebujeme se zaměřit na naši vnitřní kvalitu. A přesně tomu se věnovala Tereza s Vítkem ve článku, který zpracovali v tomto FC Workshopu. Sdílí v něm příběh klientky Jany a ukazují cestu, jak se jim podařilo společnými silami najít řešení. Dovolte mi, prosím, část jejich článku citovat:

Příběh Jany

Jana projevila zájem o dlouhodobou spolupráci, protože se cítila špatně, slabá, k ničemu a neviděla světlo na konci tunelu. V okamžiku, kdy v sobě kousek záblesku našla, manžel ho zadusil jednou z mnoha ponižujících hlášek. Znala je, byly jejím denním chlebem. Dost jí připomínal vlastní mámu. Pro ni také nebyla dost dobrá.

„Nikdy nebudu silnější než on. Má mě v hrsti. Vyhrožuje mi. Kvůli mně přestal pít. Říká, že když ho opustím, začne znovu chlastat a bude to moje vina.“ Těmito slovy popisuje Jana svého bývalého manžela.

Ano, čtete správně. Bývalého manžela. V průběhu půlroku zjistila, že už nechce být někomu vydána napospas. Dokázala zapojit rozum, napnout poslední zbytky sil, a odešla. Ze vztahu, z bytu a ze života svého muže. Dokázala se postavit manipulaci, ponižování a výhrůžkám. Poslední kapkou bylo, když na ni manžel vztáhl ruku při jedné z posledních hádek. V ten okamžik se jí před očima přehrála celá tvrdá realita žitého vztahu, ve kterém zůstávala. Přesto tady její cesta s manipulací v partnerství neskončila. 

Věnovala nějaký čas sobě a své práci. Velmi brzy si našla nového partnera, který byl jiný než její bývalý manžel. Vstřícnější a pozornější. Po pár měsících Jana zjistila, že znovu čelí manipulaci. „Nemůže“ chodit za kamarádkami, být někde déle a nedat o sobě vědět, nebrat telefon. Posléze přišly výčitky a výslechy. 

Čím to, že i když dokázala opustit manžela, rozpoznala manipulaci a našla sílu nezdravý vztah opustit, je v tom kole znovu? Tereza s Vítkem to v FC Workshopu vysvětlují následovně.

Rozpoznat manipulaci nepomáhá

Pro skutečnou transformaci potřebujeme udělat mnohem více. Snášení a tolerování manipulace je jen symptom. Jako zarudlé místo na kůži, kde je o kus hlouběji chronický zánět. Je jasné, že pokud se chceme vyléčit, potřebujeme najít ten skrytý zánět a uzdravit jej. V rámci partnerských vztahů je tím skrytým zánětem naše specifické, nezdravé vnitřní nastavení. 

V případě klientky Jany to byl vztah s mámou. Pro ni jako dítě to byl první vztah, který formoval její nastavení do všech následujících vztahů. Často zažívala nepřijetí. Jana si zvykla na to, že ji matka nepřijímá takovou, jaká je. Opakovaně pro ni nebyla dost dobrá. Máma ji srovnávala s kamarádkami a očekávala, že bude průbojnější. Pokud se Janě dostalo ocenění, tak pouze u nejlepších výkonů. Jana musela být neustále lepší a lepší, pak jí máma věnovala pozornost.  Její vzorec lásky byl podmíněný. Už v dětství se naučilo, že se si zaslouží lásku jen za odměnu.

O svých vzorcích nevíme, protože jsou podvědomé. Jana věděla, že její dětství bylo těžké. Bylo to už dávno a některé situace raději vytěsnila. Z domu odešla, když jí bylo 18, a postavila se na vlastní nohy. Bydlela u partnera. Ten byl totiž jediný, kdo jí rozuměl a utvrzoval ji v tom, že to s matkou nešlo vydržet. Jak se její příběh vyvíjel dál, asi tušíte.  Nesla si v sobě nastavení, o kterém nevěděla a které ji silně táhlo k někomu, kdo ji ponižoval a projevoval jí podmíněnou lásku. Tedy: „Budu tě mít rád, když…“

Možná že zažíváte něco podobného a vůbec nezáleží, zda se to týká vašeho partnerského vztahu, nebo kariéry. Důležité je si uvědomit, že pokud to chceme změnit, potřebujeme začít uvnitř sebe. Nechtějme však v sobě hladat nějakou dokonalost. Jak vysvětluje Tereza s Vítkem v tomto článku, vnitřní kvalita je spíš o hledání harmonie. A pokud cítíte, že jste se v životě zamotali a hledáte cestu z nezdravé manipulace, ukazujeme ji v Kurzu řešení manipulace.

Jak vám můžeme dále pomoct 

  1. Hledáte nástroj, který by vám pomáhal pečovat o vnitřní kvalitu? Každé dva měsíce pošleme do vaší poštovní schránky tištěný FC Workshop, kde najdete pracovní listy, co vám s tím pomohou. Stačí si aktivovat předplatné zde.
  2. Nedokážete sami najít řešení? Nebo nedokážete najít odpovědi na otázky, které by vám ukázaly lepší cestu k životu? Využijte našich odborných konzultací zkušených odborníků, kteří vám rádi pomohou. Více informací získáte zde.
  3. Chcete získat další zkušenosti a příběhy lidí, kterým se podařilo přeprogramovat nezdravé vzorce a změnit celý život? Doporučujeme knihu Opravdový život. Více o knize zjistíte zde
Top
Shopping Cart