Pokud byste měli příležitost dát svému mladšímu já nějakou radu, jak by tato rada zněla?

Touto otázkou končím každý rozhovory s hosty mého podcastu. A má to svůj důvod. Než vám ale ten důvod prozradím, zamyslete se, prosím, jak by zněla vaše odpověď. Jakou radu byste dali sami sobě? 

Ve svých rozhovorech se zaměřuji především na způsob myšlení mých hostů. To abych posluchačům podcastu Myšlením na vrchol ukázal, co doopravdy stojí za jejich životními úspěchy. Pokud patříte mezi pravidelné posluchače nebo čtenáře našich tištěných kurzů, jistě jste si všimli, že moji hosté mají často na tuto otázku podobné odpovědi.

Většinou nikdo nepřijde s žádnou konkrétní radou. Ba naopak, většinou si moji hosté uvědomují, že dávat rady svému mladšímu já by bylo zbytečné. A stejně tak si většina mých hostů uvědomuje, že litovat svých rozhodnutí nebo chyb jim také k lepšímu životu nijak nepřispěje. Jednoduše si můžete všimnout, že většina šťastných, spokojených a úspěšných lidí se naučila ze své minulosti čerpat jen tu dobrou energii a neutápět se neustále v trápení a lítosti.

V rámci mého podcastu se občas setkám také s některým z mých posluchačů nebo čtenářů Petra Casanovy. Možná si vybavíte například rozhovor s Lenkou Holou, podnikatelkou ze Zlína, která již přes dvacet pět let dováží do České republiky kanadské vířivky Hydropool. (Pokud jste rozhovor s Lenkou Holou neslyšeli, najdete jej zde nebo v jakékoliv podcastové aplikaci pod názvem Z prodeje levných produktů jsme neměli čisté svědomí.) Když jsem Lence položil mou pravidelnou závěrečnou otázku, jen se usmála, na chvilku se zamyslela a řekla: „Žij tady a teď a žij lehce.“ 

Lenčiny myšlenky i celý její podnikatelský příběh mě natolik zaujal, že jsem se mu rozhodl věnovat také v tištěném FC Workshopu. Jedná se o pravidelnou rubriku, kde sdílím vybrané příběhy a zkušenosti našich čtenářů a fanoušků. Pokud by vás zajímal celý příběh Lenky Holé, můžete se podívat na ukázku z aktuálního vydání FC Workshop. Příběh si můžete přečíst zde.

Náhoda, nebo osud?

Někteří lidé věří na náhodu, jiní zase na osud. Já jsem však přesvědčený, že kdo rozumí svému vnitřnímu světu a dokáže najít harmonii mezi rozumem a emocemi, získává i dostatek vnitřní síly na překonání jakékoliv překážky. Proto jsme zpracovali tištěný workshop Emoce + Rozum = Osud. Po přečtení zmíněného vydání možná také pochopíte, proč úspěšní a šťastní lidé nelitují svých chyb a rozhodnutí z minulosti. Naučili se z minulosti čerpat jen ty emoce, které je podporují na cestě za jejich sny. Už jen tím byli schopni převzít zodpovědnost za svůj život, a právě díky tomu se stali tvůrci svého osudu. Právě díky tomu se nemusí v životě spoléhat na náhodu.

Pravdou ale je, že občas nevíme, jaké plány si pro nás osud připravil. Jednoduše nejde vše naplánovat a chování některých lidí ovlivnit nemůžeme. Co však ovlivnit můžete, jsou naše reakce. Proto si myslím, že se v životě nemáme spoléhat ani na náhodu, ani na osud. Pravda, život je plný osudových momentů, otázka ale je, jak na ně budeme připraveni.

Jako příklad nám může posloužit právě příběh podnikatelky Lenky Holé ze Zlína. Když byste Lenku potkali na ulici před třiceti lety a řekli jí, že se bude 25 let věnovat  prodeji kanadských vířivek, pravděpodobně by jen kroutila hlavou. Lenka měla o své kariéře úplně jinou představu. Viděla se na studiu medicíny a myslela si, že celý život stráví v bílém plášti. Osudová událost ji ale od oboru odradila a Lenka začala studovat ekonomii. „Tehdy bylo mé zadání do vesmírů jasné, chtěla jsem hodně cestovat a používat angličtinu. A když se nad tím tak zamyslím, tak přesně to se mi vlastně splnilo,“ přemýšlela nahlas Lenka během našeho rozhovoru.

K vnitřní síle skrze čisté svědomí

Když byste se Lenky zeptali, co ženu ze Zlína přivedlo k podnikání v tak netradičním oboru, jako je prodej vířivek, začala by mluvit spíš o náhodě. Až si ale přečtete celý její příběh v FC Workshopu Cestou vnitřní síly V PRAXI, možná také dojdete k názoru, že to bylo mnohem víc o Lenčině schopnosti umět naslouchat. A to jak sama sobě, tak i lidem ve svém okolí. A když zmiňuji lidi v jejím okolí, mám na mysli nejen zákazníky, ale také  přítele a obchodního partnera, ze kterého se na malou chvilku stal i Lenčin manžel.

Časem ale oba zjistili, že jim je spolu lépe v práci než v osobním životě a že jejich přátelství má velkou cenu. Lenka si dnes zpětně uvědomuje, jak je důležité mít vedle sebe parťáka. Někoho, komu může plně důvěřovat a na koho se může spolehnout. Jeden z krásných příkladů, že když si lidé nerozumí v manželství, tak to ještě neznamená, že nemohou být přátelé a fungovat jako kolegové nebo parťáci v práci. Lenka měla vždy se svým partnerem mnoho společného. V podnikání je hnala dopředu touha po svobodě, ale také pocit z dobře odvedené práce. Netají se však, že bylo období, kdy je hnaly až příliš velké ambice a touha po velké firmě. 

Když se na trhu začaly objevovat levnější vířivky (například z Číny nebo dalších zemí), Lenka přirozeně se svým bývalým manželem vycítila příležitost. S vířivkami měli již bohaté zkušenosti. Jednoduše ucítili příležitost, jak oslovit větší cílovou skupinu a dopřát domácí wellness těm, kteří si nemohou dovolit kanadskou kvalitu. Vedle dovozu levných vířivek také rozjížděli stavební firmu nebo vlastní developerský projekt. Najednou ale bylo něco jinak. Najednou jim už podnikání nepřinášelo jen radost a dobré pocity. S více lidmi v týmu přišlo více odpovědnosti. S levnějšími produkty, sic oslovili více zákazníků, zase více starostí a reklamací. Najednou přišlo něco, na co nebyla Lenka v podnikání zvyklá. Podnikání přinášelo i méně spokojené zákazníky. V tu chvíli si uvědomila, že obchodovat s produktem, ze kterého nemá čisté svědomí, možná může generovat zajímavé zisky, ale k čemu jsou vydělané peníze, když člověk žije v obavách, zda náhodou nepotká někde na ulici nespokojeného zákazníka. I proto se rozhodla opustit myšlenku na dovoz levných produktů a rozhodla se soustředit jen na již zmiňovanou kanadskou kvalitu.

Pro mě je příběh Lenky Holé krásným příkladem, jak snadno může člověk přicházet o svou vnitřní sílu, pokud přestane naslouchat sám sobě a nechá se v životě ovládat například chamtivostí nebo egem, jež ucítí potřebu začít si něco dokazovat. Proto jsem Lenky příběh zařadil jako jeden z příkladů ze života do FC Workshopu Cestou vnitřní síly V PRAXI. Až budete pracovat s navazujícím pracovním listem, možná si také uvědomíte, jak může člověk získat více peněz či vyšší společenský status. Nepřichází ale díky tomu sám o sebe? A nepřichází tím pádem, pod tíhou špatného svědomí, také o svou vnitřní sílu? Myslím si, že odpověď na tyto otázky si musí najít každý sám. Každý si totiž neseme odpovědnost za svůj vnitřní svět. Všichni do jednoho si neseme vlastní odpovědnost, zda nás svědomí táhne ke dnu, nebo nadnáší a pomáhá stoupat vzhůru. I proto je důležité umět ŽÍT S LEHKOSTÍ. I proto je důležité ŽÍT TADY A TEĎ.

  1. Ztrácíte se občas sami v sobě? Nerozumíte svým emocím nebo jen neumíte vypnout nechtěné myšlenky? Harmonii vnitřního světa pomáhá nalézt FC Workshop Emoce + Rozum = Osud. K dispozici jen zde.
  2. Trápíte se minulostí? Nedokážete milovat odraz ve svém zrcadle? Pomůže FC Workshop Cestou vnitřní síly V PRAXI. Ten seženete pouze zde.
  3. Líbil se vám celý příběh Lenky Holé? Chtěli byste Lenku potkat osobně v Praze nebo ve Zlíně a zjistit trochu víc o její práci? Kontakt na Lenku získáte zde. 
  4. Chcete se také podělit o svůj příběh? Věříte, že můžete být inspirací pro účastníky našich kurzů nebo posluchače podcastů? Nebojte se mi napsat váš příběh na [email protected].
O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart