Harmonie srdce a rozumu jako klíč životního štěstí

Emoce, nebo rozum?

Pokud chce člověk dosáhnout lepšího života, čím se má řídit?

Který hlas má poslouchat?

Hlas svého srdce, nebo mysli?

V minulém podcastu jsem si povídal s podnikatelem a investorem Martinem Rozhoněm a právě rozum versus srdce bylo naším velkým společným tématem. Pokud jste rozhovor neslyšeli, můžete se k němu vrátit zde.

Za osmnáct let podnikání vyrostl Martinův byznys v miliardové obraty a ve firmě pracovaly stovky zaměstnanců. Pro nás však není důležité, jak se podařilo Martinovi zbohatnout a jak velkou vybudoval firmu. Mnohem důležitější jsou zkušenosti, které na své cestě nasbíral a o které se byl ochoten v rozhovoru podělit. Jsem přesvědčený, že čtenáři našich tištěných kurzů našli v rozhovoru mnoho inspirace. Už jen proto, že Martin Rozhoň svými zkušenostmi potvrzuje přesně to, čemu se podrobně věnujeme právě v nich.

Vyhoření jako daň za úspěch?

Martin v rozhovoru mimo jiné přiznal, že během podnikání třikrát totálně vyhořel. V tom posledním případě měl k firmě a práci už takový odpor, že byl prakticky připravený odejít z firmy za jakoukoliv cenu. Doslova řekl, že by firmu dal někomu klidně i zadarmo. Jediné, co si přál, bylo sundat ze sebe to břímě a odpovědnost. Jednoduše bychom mohli říct, že na svou osobnost vyvíjel až příliš velký tlak. Ostatně každá firma v e-commerce působí na vysoce růstovém trhu, a pokud firma na tomto trhu přestane růst, mžikem ji konkurence předežene. Potom už nemusí být snadné udržet dech. Případů, kdy různé i globální firmy na internetu rychle vyrostly a zase rychle spadly až na dno, můžeme najít desítky. Pro nás není v tento moment potřeba soudit, zda je to dobře, nebo špatně. Taková je dnes doba, a pokud v ní chceme zdravě prospívat, potřebujeme se trochu přizpůsobit jejím potřebám. 

Upřímně však nerozumím jedné věci a zmiňoval jsem to i v našem rozhovoru. Vlastně mi stále nejde do hlavy, jak je možné že někdo, kdo se zajímá o alternativní medicínu a věnuje svou energii osobnímu rozvoji, nechá svou osobnost podobným způsobem pohltit prostředím a dojde třikrát za sebou k vyhoření?

Martin mimo jiné přiznal, že díky podnikání trpělo nejen jeho duševní zdraví, ale také vztah s manželkou a přáteli. Opět tak potvrzuje principy, kterým se učíme v tištěném workshopu Udržuj vnitřní plamen. Tedy, že pokud si dovolíme ze sebe nechat vysávat energii jakoukoliv činností, aniž bychom zároveň hledali způsob, jak ji znovu doplňovat, tak je to jen otázka času, kdy dojde naše palivo a přijde vyhoření. Martin Rozhoň samozřejmě není jediný člověk na planetě, komu se stalo něco podobného. Takových případů jsou dnes stovky, možná spíše tisíce. A možná je to opět součást doby, která je nastavena na výkon, a tak na naše osobnosti vyvíjí stále vyšší tlak. Ostatně výkon a tlak jsou fyzikální veličiny, a kde je vysoký výkon, tak tam bývá i vysoký tlak.

Životní balanc

Měli bychom chápat vyhoření jako daň za velký úspěch?

Musíme si snad vybrat mezi mimořádnými úspěchy a pochroumaným zdraví?

Je pro úspěch potřeba obětovat naše vztahy?

Je nutné za úspěch platit tak velkou daň a přicházet o to, co nelze nahradit penězi?

Věřím že nic z toho není nutné. I proto se potkávám s úspěšnými lidmi a jejich příběhy a zkušenosti sepisuji předávám dál formou tištěných kurzů. I díky zkušenostem dalších lidí jsem pochopil, že úspěch a bohatství můžeme prožívat jak v materiálním dostatku, tak v pevném zdraví a naplněných vztazích. Nakonec, i Martin Rozhoň na své cestě pochopil, že není potřeba podobnou daň platit a že úspěch a materiální bohatství může jít ruku v ruce po boku zdraví a krásných vztahů. A odpověď na to, jak něčeho podobného dosáhnout, můžeme hledat v jeho životní cestě.

Dokud se v životě řídil jen rozumem, logikou a zcela jasnými pragmatickými fakty, dařilo se v podnikání, ale trochu trpělo zdraví nebo vztahy. Až když se rozhodl hledat balanc mezi tím, co chce rozum, a tím, co radí srdce, tak se Martinovi podařilo takovou rovnováhu nacházet i ve všech oblastech svého života.

A rozhodně to není o tom, že by začal odmítat materiální rozvoj nebo snad opovrhovat finančním bohatstvím. Peníze z byznysu dále investoval. Neinvestoval je ale jen do firem nebo startupů, ale jak Martin v našem rozhovoru moc hezky zmínil, investoval je do lidí s dobrou karmou. I zde ale hledá balanc mezi myslí a srdcem, nebo rozumem a emocemi. Není to o tom, že by své investiční rozhodnutí slepě zakládal na tom, co radí srdce. Nejprve se zajímá o fakta a čísla. V tu chvíli naslouchá rozumu. Pak jdou fakta stranou a snaží se vcítit do lidí, do kterých by měl investovat svou energii. Opět krásný příklad z praxe, jak funguje hledání rovnováhy mezi hlasem rozumu a hlasem srdce. A přesně takovým příkladům z praxe se věnujeme v tištěných kurzech.

Pochop PROČ

Tak například v tištěném workshopu Emoce + Rozum = Osud, se učíme rozumět významu vlastních emocí. Pochopili jsme, že není potřeba emoce rozdělovat na dobré a špatné, protože každá má svůj význam a každá v sobě nese nějakou energii, jež vede k akci. Jakmile ale začneme své emoce ignorovat, jakmile se jim začneme vyhýbat, aniž bychom si je dovolili prožít, tak se snadno stáváme jejich obětí a přestáváme být tvůrcem svého života. Je dobré si uvědomit, že Emoce je vždy rychlejší a silnější než rozum. Nejprve máme potřebu reagovat na nějaký podnět, až potom nad svou reakcí začneme přemýšlet.

Kdo již četl slavnou knihu os Simona Synka – Začněte s PROČ, tak jistě ví, jak je odpověď na tuto otázku důležitá. Není tomu tak ale jen v případě hledání nějaké motivace při stanovování cílů. Odpověď na stejnou otázku nám může pomoci při hledání harmonie v našem vnitřním světě. Věřím, že nedává smysl bojovat se svými emocemi nebo se před nimi snažit utíkat. Stejně tak nemá smysl přemýšlet, které jsou dobré, které špatné, a jak se těch špatných zbavit. Většinou stejně vymyslíme jen útěk. Potřebujeme emoce pochopit a proto je důležité se ptát sami sebe:

  • Proč mám takové emoce potřebu prožívat?
  • Proč mám strach udělat nějaké rozhodnutí?
  • Proč mám strach dát výpověď v práci?
  • Proč cítím závist a vztek, když je kolega v týmu povýšený?
  • Proč se trápím lidmi, kteří o mě nestojí, a prožívám smutek?

Když si dovolíme se občas zastavit a pochopíme základní otázky PROČ, můžeme zjistit, že už není potřeba před emocemi utíkat. Chápeme jejich význam, chápeme, proč zrovna prožíváme nějakou emoci. Díky tomu se můžeme rozhodnout ke změně. Najednou už nepotřebujeme ve svém životě utíkat sami před sebou a před svými strachy nebo jinými emocemi. Najednou se můžeme sami rozhodnout, které chceme prožívat častěji, které ne, a tím se stáváme vědomými tvůrci svých životů.

Vidíte opět ten balanc? Máte podobnou zkušenost, kdy se vám podařilo takový balanc nalézt? A co vám jej pomáhá udržovat? Opět je to hledání rovnováhy mezi myslí a srdcem, což v dnešní době to nemusí být vůbec snadné. Naše osobnosti a subjektivní světy jsou zavaleny hromadou informací a povinností a udělat si čas sami na sebe, na hledání zmiňované rovnováhy, je možná čím dál tím víc vzácnější. I proto vydáváme každý měsíc tištěné kurzy a workshopy, abychom vám neustále dávali nové impulzy, podněty a nástroje. Více o našich kurzech zjistíte zde, a pokud máte nějakou zkušenost nebo podobný příběh, třeba jako Martin Rozhoň, budu rád, když mi napíšete e-mail na [email protected]. Předem děkuji za všechny vaše zprávy a přeji úspěšný a krásný den.

© Lukáš Eder

Top
Shopping Cart