Štěstí nacházím ve vnitřní rovnováze, říká angel investor

Znáte takový ten pocit kdy se cítíte natolik vyčerpaní, že jen myšlenka na práci vás unavuje?

Zažili jste pocit absolutního vyčerpání, kdy se člověk nedokáže na nic soustředit?

Něco podobného prožil také host podcastu Myšlením na vrchol, podnikatel a investor Martin Rozhoň. Už během natáčení samotného rozhovoru jsem měl několikrát mrazení v zádech. To když Martin vyprávěl o svých zkušenostech a mluvil přesně o tom, co jsme podrobně rozebírali v tištěných kurzech. Martin svými zkušenostmi potvrdil nejen podstatu vyhoření z pohledu psychologie, které se věnuje Petr Casanova v kurzu Jak nevyhořet. Mohl by být klidně dalším příkladem z praxe v navazujícím pracovním kurzu Udržuj vnitřní plamen. Čtenáři, kteří si tak prošli obě vydání, už proto jistě tuší, co bylo příčinou Martinova vyhoření a co mohl dělat, aby něco podobného nemusel prožít. Více o zmiňovaných kurzech zjistíte zde.

Třikrát a dost

Vím, Martin není jediný kdo něco podobného zažil, takových lidí jsou mezi námi tisíce. Jenže Martinovi se to podařilo hned třikrát za sebou a to ze stejného důvodu. Psal se rok 2018, když se tak stalo potřetí. Tehdy již 18. rokem působil jako CEO a majitel společnosti Vivantis. V té době firma z Chrudimi dosahovala miliardového obratu, působila na několika evropských trzích a zaměstnávala okolo třech stovek zaměstnanců. To vše se Martinovi podařilo vybudovat z nuly i přesto, že původně takové ambice vůbec neměl.

Na začátku jeho podnikání stály potíže se zdravím. Už během dospívání řešil chronické zdravotní problémy. Pomohla mu jej vyřešit až jeho maminka pomocí alternativních postupů a přírodní léčby. Pro Martina to byl impulz založit informační web o zdraví, a aby jej měl z čeho financovat, rozhodl se založit e-shop, který tak trochu neplánovaně začal růst, až vyrostl v moloch, který z Martina vysával víc energie, než si byl ochoten připustit. Třikrát musel vyhořet, než si byl ochoten připustit, že musí firmu opustit. Protože jinak by mohla mít na celý jeho život fatální dopady.

Podobně jako Martin založil Vivantis skrze zdravotní problémy, tak kvůli nim z Vivantisu také odešel. „Nedělají mi dobře špatné vztahy s lidmi. Jsem perfekcionista a tak trochu workoholik. Jenže když podnikáte v e-commerce, kde je s ohledem na velkou konkurenci obrovský tlak na výsledky, tak prostě musíte své lidi trochu tlačit do výkonu, což může narušovat vzájemné vztahy. Do toho jsem měl jako jediný majitel a CEO na svou osobu podepsanou směnku za 150 milionů korun a vedl 300 zaměstnanců. To vše ze mě vysávalo energii, a tak se stalo, že jsem dokázal ve Vivantisu třikrát za sebou vyhořet. Když se mi to stalo potřetí, věděl jsem, že následky by byly fatální pro mé zdraví. Byl jsem z toho všeho tak unavený, že jediné, na co jsem myslel, bylo zbavit se té zátěže. Pomalu jsem byl rozhodnutý dát někomu celou firmu snad i zadarmo, jenom abych se jí zbavil. Naštěstí jsem to dělat nemusel,” dodává trochu s úsměvem Martin, když vzpomíná, jak v roce 2018 firmu prodal.

Také vás napadla otázka, jak je možné, že někdo, kdo se zajímá o alternativní léčbu a čte knihy osobního rozvoje, dokáže v životě třikrát vyhořet kvůli stejnému problému? I na tuto otázku jsem se zeptal Martina Rozhoně v podcastu Myšlením na vrchol. Zcela výjimečně jsem se s Martinem nesetkal v našem podcastovém studiu, ale vypravil jsem za ním do Novohradských hor, kde s manželkou budují své vysněné místo – Boží regenerační centrum. Náš rozhovor můžete shlédnout ve videu níže a nebo jen v audio verzi v každé podcastové aplikaci.

Rozhovor s Martinem Rozhoněm

Energie jen pro lidi s dobrou karmou

Dnes už Martin ani nemůže uvěřit, že jsou to čtyři roky, co z firmy odešel. Má pocit, jako by to byl úplně jiný život. Když za prodej firmy utržil několik milionů korun, hodně lidí v jeho okolí mu říkalo: „Tak teď už jsi za vodou, co? Teď už si můžeš užívat života a dělat si, co chceš.” Martin se ale necítil šťastný díky penězům. Štěstí se naučil hledat ve svém vnitřním klidu. V rovnováze mezi myslí a srdcem. Svou zkušeností tak opět potvrzuje poznatky z tištěného kurzu Emoce + Rozum = Osud. Martin na vlastní kůži zažil, že když poslouchal jen to, co radí mysl, a nenaslouchal hlasu srdce i duše, tak sice je schopen dosáhnout skvělých výsledků, ale ty samy o sobě opravdové štěstí nepřinesou. Sám v životě poznal mnoho bohatých lidí, kteří zasvětili svůj život honbou za penězi a vyměnili je za své zdraví nebo harmonické vztahy s rodinou a přáteli. Už dávno pochopil, že peníze nikomu štěstí nepřinesou. Naučil se je spíš vnímat jen jako další energii, a tak když se po prodeji firmy stal angel investorem, rozhodl se tuto energii investovat dál a zcela vážně říká, že neinvestuje do firem a startupů, ale do pouze do lidí s dobrou karmou. 

 • Jak Martin pozná takové lidi? 
 • Jak je možné, že ani jedna z 19 investic není ztrátová?
 • Proč je podle něj důležité neustále hledat vnitřní balanc?
 • Jak se zpětně dívá na období, kdy vedl 300 zaměstnanců?
 • Jak byznys narušoval partnerský vztah s manželkou?
 • Proč Martin rozděluje smysl na emoční a racionální?
 • Jaký smysl dává budovat Boží regenerační centrum v Novohradských horách? Je to snad splněný sen?

Nejen to se dozvíte v rozhovoru s Martinem Rozhoněm. Rozhovor je ke zhlédnutí na našem YouTubovém kanále – viz video výše –, ale také v každé podcastové aplikaci. Stačí si jen naladit podcast Myšlením na vrchol, kde získáte každodenní inspiraci pro lepší život ať už ve formě rozhovorů se zajímavými hosty, nebo krátkých podcastů k zamyšlení.

© Lukáš Eder

P.S. Líbí se vám myšlenky, jež zazněly v rozhovoru s Martinem Rozhoněm? Říkáte si, jak jeho zkušenosti přenést do vlastního života a vyhnout se zbytečným chybám? Martin může být důkazem, že není důležité, co vše v životě víme, ale že je mnohem důležitější, jak s těmito informacemi nakládáme. Je snadné se nechat strhnout svým prostředím a starými vzorci chování. I proto každý měsíc publikujeme tištěné FC kurzy, abychom našim čtenářům dávali neustále nové impulzy a podněty pro lepší život. V praxi to vypadá následovně:

 • V tištěném kurzu Jak nevyhořet od Petra Casanovy získáte všechny zásadní informace. 
 • V navazujícím kurzu Udržuj vnitřní plamen získáte zkušenosti a příběhy lidí, kteří jsou jen krok před vámi a nebojí se své zkušenosti předávat dál.
 • Oba dva kurzy jsou k dostání ve výhodné sadě jen zde.
 • Pokud nevíte, co konkrétně od tištěných kurzů očekávat, tak ukázku si můžete přečíst zde.

Top
Shopping Cart