Další pád z oblak do reality. Máme to vzdát?

Je to nejčastější problém léta: očekávání spojené se zklamáním. Protože všechno je zalité sluncem, máme sklon zalévat sluncem i realitu, kterou prožíváme. Nové lásky způsobují vzlet až k nebesům, a poté přijde pád. Na tvrdou zem. Sny se rozplynou.

To je důvod, proč jsem pro všechny, kdo potřebují nebo budou potřebovat, připravil psaný kurz Cestou vnitřní síly. Abyste dokázali sami sebe uzdravit po zklamáních, spojenými s jinými lidmi, abyste uměli sami sobě dodat to, co zvenčí přestane přicházet, abyste se naučili v těžkých chvílích vyrábět sami sobě lásku, podporu, radost, a to především tehdy, když to všechno nejvíc potřebujete – což je právě tehdy, když to zvenčí přestane přicházet. (Vše o Cestě vnitřní síly je zde.)

Jeden z typických odstínů tohoto problému popsala Vlasta: “Petře, nepřeji si nic víc než OBYČEJNÝ vztah, kde mě protějšek bude mít OBYČEJNĚ rád a bude ke mně OBYČEJNĚ upřímný. Přitom se zdá, že toho chci asi moc. Znovu jsem někomu věřila, znovu létala v oblacích, znovu přišel pád. Jsem bohužel asi snílek a naivka ve svém věku. Co s tím dělat?”

Dvě reality mozku

V kurzu Cestou vnitřní síly se zabývám samotnou podstatou mozku a jeho fungování. Je třeba, abychom pochopili, proč máme z něčeho strach, jak překonat pochybnosti, odkud se bere naše nevíra, kudy nám uniká energie. A proto u mozku mohu začít i tuto svou odpověď.

Lidský mozek má dvě důležité schopnosti. Jednak vnímat tu realitu, jaká je, a současně vytvářet jinou realitu, jaká zatím není. Té druhé schopnosti se říká představivost.

Představivost není chyba, ale přednost mozku. Představivost umožňuje člověku v sebetěžší situaci doplnit sílu, energii a naději tím, že si představí situaci jinou, lepší. Anebo horší. To, zda představivost používáme konstruktivně nebo destruktivně, záleží na tom, jaké máme momentální emoce: Negativní pocity nedokážou vytvořit pozitivní myšlenky. Negativní pocity tedy vytvářejí v naší potemnělé mysli negativní vnímání reality té, která je, i té reality, která podle našeho pesimismu přijde. Naopak pozitivní pocity neumějí vytvořit jiné než pozitivní myšlenky. S jejich pomocí dokážou vnímat tu realitu, jaká je, pozitivním způsobem a stejně pozitivně si i vizualizovat budoucnost. Proto na pocitu záleží především.

Cesta za snem

Snílci jsou ti, kteří si vedle přítomné reality dokážou představit realitu lepší. A protože si ji umějí představit, dokážou v ni i uvěřit a jít za ní. Snílci, jako jediní na Zemi, mají potenciál měnit svět k lepšímu, a to ne proto, že by se lepším nevyhnutelně musel stávat, ale proto, že si i ve zlé chvíli umějí představit, jak by lepším mohl být. To, že si to umějí představit, znamená: Přemýšlejí o tom, mluví o tom, pracují na tom. Ale především pracují na vlastním myšlení.

Snílci si nesmějí zkazit svůj dobrý pocit jen proto, že se jejich představa momentálně nepotkává se skutečností. To znamená, že realita, jaká je, zatím neodpovídá té realitě, kterou si přejí. Nesmějí to vzdát. Když to vzdají, pak se to, co si přejí, nestane – protože v to přestanou věřit, přestanou k tomu hledat cestu a jít za tím. Jen se rozhlédněte kolem sebe. Vše, co vidíte a co vytvořil člověk, bylo někdy pouhou myšlenkou, snem člověka. Dnes to nemuselo existovat, kdyby si ten člověk řekl: „To není uskutečnitelné, vzdávám to.“ Právě lidé, kteří se nevzdávají, posouvají tento svět i lidi v něm. Právě proto jsem na základě jejich doporučení, poznatků psychologie, psychoterapie a psychoimunologie, sestavil tento kurz Cestou vnitřní síly. Je přesně pro chvíle, kdy se věci nevyvíjejí tak, jak bychom chtěli. Ale jen proto v jejich naplnění nesmíme přestat věřit. S vírou se uskutečnění snů nestává snazším, ale možným. Jinak řečeno: Jedině když věříme v to, co si přejeme, může se to stát. Je to jako s houbami. Kdo je hledá, ten je může najít. Kdo je nehledá, ten je nenajde, protože do lesa ani nepůjde. Proč by šel do lesa, když nevěří, že něco najde?

Obyčejné versus vzácné

A nyní k Vlastě. Ta píše: Nepřeji si nic víc než OBYČEJNÝ vztah, kde mě protějšek bude mít OBYČEJNĚ rád a bude ke mně OBYČEJNĚ upřímný.

Problém je v tom, že to, co Vlasta nazývá obyčejným, je ve skutečnosti neobyčejné. To znamená: Není to běžné, všední, normální, samozřejmé – nejde to najít na každém rohu.

Naopak je VZÁCNÉ najít člověka, který Vás bude mít rád, který k Vám bude upřímný, který Vás neopustí. A protože je to vzácné, tak si toho potom budete o to víc vážit.

Ale nesmíte v to přestat věřit. Protože, milá Vlasto, i někdo jiný právě teď věří ve Vás, ve Vaší existenci, v to, že se jednoho dne potkáte. Jen pod vlivem této „bláhové víry“ Vám jde vstříc. Když se k tomuto přicházejícímu člověku otočíte zády a v nevíře, že existuje, se uzavřete do sebe, pak Vaše nevíra samozřejmě bude mít pravdu: Toho člověka nepotkáte. Ale když to nezabalíte, když budete dál věřit, že přece jen existuje, tak ho jednoho dne potkat můžete, a i v tom případě bude mít Váš mozek pravdu. Není to groteskní? Ať věříte, nebo nevěříte, že se něco stane, vždycky budete mít pravdu.

Tak si jen zvažte, co vlastně chcete: Hledáte něco vzácného? Pak to musíte hledat pochopitelně mnohem déle a trpělivěji. Protože to není v každém člověku.

A o to cennější potom pro Vás bude ten, v kom to konečně najdete. O to šťastnější pak budete, že ho konečně máte. A o to vděčnější pak budete sobě, že jste věřila.

Neztrácejte víru. Opakujte si: S vírou se věci nestávají snazšími, ale možnými.

  1. Trápí Vás ztráta člověka, kterého jste již považovali za spřízněnou duši? Jak to, že se teď jako spřízněná duše už nejeví a nechová? Jak to překonat a věřit v případné příští vztahy? Využijte tuto mou knihu JáMy spřízněných duší.
  2. Citelně slábnete vlivem oslabujících vztahů? Přicházíte o sebevědomí, sebedůvěru, sebelásku i sebehodnotu? Využijte tento můj psaný kurz Cestou vnitřní síly.
  3. Odpovědi na další spousty otázek dostanete v souhrnných knihách Řešidlo 1 nebo Řešidlo 2. Ve zvýhodněném společném setu jsou zde.

Další knihy a kurzy autora tohoto článku Petra Casanovy najdete zde.

Top
Shopping Cart
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]
[class^="wpforms-"]