Kompromis je lenost! Nikdy nevede ke spokojenému vztahu ani dobré dohodě, upozorňuje elitní vyjednavač.

Věříte na kompromisy?
Také si myslíte, že spokojený vztah je především o toleranci a kompromisech?

Zkušení vyjednavači vědí, že kompromis je z dlouhodobého pohledu vždy špatným výsledkem jakékoliv dohody. Jen si představte, jak by vypadal takový kompromis, pokud by únosce kývl jen na polovinu výkupného za polovinu zajatců. Co by měl potom dělat s tou druhou půlkou lidí? Také o tom mluvil host dnešního podcastu, který můžete zhlédnout ve videu níže.

Každý je vyjednavač

Možná si to neuvědomujete, ale z určitého úhlu pohledu je každý z nás vyjednavačem. V průměru vyjednáváme pětkrát až sedmkrát za den. Když chceme přesvědčit děti, aby měly v pokoji čisto, když chceme s partnerem jít do divadla, když chceme šéfa požádat o den volna. To vše jsou běžné situace každého z nás a pokud chceme v takových situacích dosáhnout svého, je dobré osvojit si alespoň základy vyjednávání a zdravé komunikace. Ostatně i proto zavítal do podcastu Myšlením na vrchol elitní vyjednavač Radim Pařík.

Když chce majitel firmy prodat svůj podnik za co nejlepších podmínek s pomocí zkušeného vyjednavače, s velkou pravděpodobností zazvoní telefon právě Radimovi Paříkovi. Absolvent programu vyjednávání Harvardské univerzity, prošel mimo jiné také výcvikem americké FBI. Vyjednávací techniky přednáší na školách a v rámci Fascinating Academy, rozvíjí vyjednávací dovednosti také u manažerů a majitelů firem. 

Jedna z největších chyb, kterou lidé dělají ještě dříve, než se naplno pustí do vyjednávání, je způsob, jakým přemýšlejí o lidech na druhé straně stolu. Spousta lidí je vidí jako protivníky, se kterými se musí utkat, aby zvítězili a dosáhli svého. Radim však už v úvodu své knihy Umění vyjednat cokoliv vysvětluje, že právě toto nastavení mysli výrazně snižuje pravděpodobnost uzavření dobré dohody. Dobrý vyjednavač přemýšlí o druhé straně jako o partnerovi, se kterým nejde bojovat, ale uzavřít výhodnou spolupráci. A to je jen jedna z mála myšlenek, která zazněla v dnešním rozhovoru. 

Co vše se dozvíte v rozhovoru s Radimem Paříkem

 • Proč kompromisy nikdy nefungují, přestože do života patří
 • Jak vypadá práce profesionálního vyjednavače
 • Proč by si měl každý osvojit alespoň základní techniky vyjednávání
 • Jaké nejčastější chyby lidé dělají před vyjednáváním
 • Jaké techniky používají vyjednavači FBI
 • Jak tyto techniky využít v běžném životě
 • Co to je tzv. BATNA ve vyjednávání
 • Jak Radim připravuje manažery ve Fascinating Academy
 • Proč je důležité nastavit si mysl na vítězství, a ne na kompromis
 • Jak často lidé v běžném životě porušují základní pravidla uzavírání dohod
 • Jak trénink vyjednávání pomáhá poznat lépe sama sebe

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart