Dokud budeme věnovat pozornost nedostatkům, nikdy neuvidíme přednosti. Vysvětluje expertka na talent management.

Na co máte v životě talent?
V čem jste opravdu dobří, v jaké disciplíně vynikáte?
Také věříte, že jen vysoce talentovaní lidé jsou schopni dosahovat mimořádných výsledků?

Jakmile člověk spatří někoho, kdo je schopen dosahovat extrémních výsledků, často ze svého slovníku vytáhne slova jako – Ten má ale talent! Jako by byl talent jediným předpokladem úspěchu. Když potom někteří lidé dosahují mizerných nebo průměrných výsledků, snadno dojdou k nezdravému sebehodnocení a své snažení hodnotí slovy – Nemám na nic talent…

Jak jsme si však už vysvětlili v tištěném workshopu Udržuj vnitřní plamen, tak talent není jediným předpokladem mimořádných výsledků. Kdo už pracoval s tímto pracovním magazínem, ten jistě chápe větu: Úsilí se počítá dvakrát. Ostatně, potvrzuje to také psycholožka Angela Duckworthová v knize Houževnatost, kde vysvětluje, jakou roli v životě hraje talent a jaké jsou důležitější předpoklady úspěchu.

Negativní motivace

Hledáním silných stránek, rozvojem talentů a probouzením zdravé vnitřní motivace se již přes dvacet let zabývá také host dnešního podcastu Myšlením na vrchol. Když se Lenky Mazalové ještě jako malé holčičky ve škole zeptali, kým by se chtěla jednou stát, s nadšením odpověděla: „Chtěla bych být paní učitelkou.“ Už tehdy se setkala s negativní zpětnou vazbou. „Ty a učitelka? A co bys jako chtěla učit, však se podívej, jak škrábeš!“ Přesto že Lenka nenašla u své učitelky v první třídě podporu pro dětský sen, vzpomíná na ni úsměvem a zpětně si uvědomuje že i tato negativní motivace ji přiměla věnovat svému snů více úsilí.

Přesto že malé děti Lenka Mazalová nikdy neučila, tak si svůj dětský sen tak trochu splnila. Lenka totiž nevnímá učitele jen jako osobu před tabulí, která dětem říká, co by měly umět a znát. Učitel by podle Lenky měl v ideálním případě pomáhat dětem najít jejich talenty a pomoct jim je přirozeně rozvíjet. A přesně s tím dnes Lenka Mazalová, v rámci projektu Talent Kompas, pomáhá dospělým lidem, kterým se prozatím nepodařilo své silné stránky objevit.

Objevovat a rozvíjet silné stránky bohužel není pro všechny lidi přirozené. Většina z nás vyrostla ve společnosti, v níž není žádané vybočovat z řady. Však už ve škole jsme byli vzdělávacím systémem vedeni věnovat víc energie předmětům, ve kterých jsme se spíš trápili a upozadit předměty, ve kterých jsme přirozeně vynikali. Nejen kvůli tomu jsme se naučili zaměřovat více na vlastní slabiny než silné stránky. Ostatně Lenka Mazalová to v dnešním rozhovoru shrnuje velmi trefně:

„Čemu věnujeme v životě pozornost, tak to roste. Pokud se člověk naučí už od raného dětství zaměřovat jen na vlastní nedostatky, tak jak si má potom budovat přirozenou sebedůvěru a zdravé sebevědomí? Proto je důležité věnovat více pozornost svým talentům a silným stránkám.“

V rozhovoru s Lenkou Mazalovou jsem sebral všechnu odvahu a vysvlékl se před posluchači do naha. Nebojte, nemusíte mít strach. Všechno oblečení zůstalo na svém místě. Mluvím o odkrytí vlastních silných stránek a talentů. Před rozhovorem jsem pečlivě prošel 145 otázek v rámci unikátního testu silných stránek a požádal Lenku Mazalovou o podrobný rozbor. Co jsem se sám o sobě dozvěděl? Jak s výsledky testu dále pracovat? Jak Lenka Mazalová pomáhá s talent managementem ve firmách? Nejen to se dozvíte v dnešním rozhovoru. Celý rozhovor můžete zdarma zhlédnout ve videu níže nebo v každé podcastové aplikaci.

Co vše se dozvíte v rozhovoru s Lenkou Mazalovou

 • Jakou roli hraje v životě talent?
 • Vyhrávají talentovaní lidé, nebo ten kdo investoval větší úsilí?
 • Proč většina lidi nezná své silné stránky?
 • Jak poznat sami sebe a objevit své talenty?
 • Jak probudit zdravou vnitřní motivaci a talenty rozvíjet?
 • Co je to talent management?
 • Jak Lenka Mazalová pomáhá lidem ve firmách rozvíjet jejich silné stránky?
 • Co je to houževnatost a jakou hraje v životě roli?
 • Co mohou o Vašich zaměstnancích prozradit talentové testy?
 • Jak uvědomělí lídři pracují s rozvojem talentů ve svých týmech?
 • Jakým způsobem Talent Kompas pomáhá budovat funkční pracovní týmy?
 • Může umělá inteligence nějak přispět k rozvoji silných stránek?
 • Jak mohou moderní technologie lidem pomáhat poznat sami sebe?

Užitečné odkazy na závěr

Přemýšlíte, jak pečovat o vnitřní svět a předcházet vyhoření? S tímto tématem pomáhá tištěný workshop Udržuj vnitřní plamen. Sto stran inspirativního čtení s pracovními listy získáte jen zde.

Chcete zjistit, jak se buduje houževnatost? Na tuto otázku odpoví světový bestseller od psycholožky Angely Duckworthové. Více o knize Houževnatost zjistíte zde.

Zaujal Vás test silných stránek? Pokud chcete lépe poznat sami sebe, objevit své silné stránky a talenty, tak doporučujeme Talent Kompas od Lenky Mazalové. Vyzkoušet můžete zde.

O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart