Co je pro vás štěstí? Položili jste si někdy tuto otázku? Někteří lidé vidí za slovem štěstí skvělé výsledky, společenský status nebo hromadu majetku. Pokud by tomu tak skutečně bylo, jak je pak možné, že s rostoucím blahobytem roste ve společnosti také spotřeba antidepresiv? Nemáte občas pocit, že žijeme tak trochu ve lži? Nebo snad máme strach poznat sami sebe a najít cestu k opravdovému štěstí? Touto hlubokou otázkou se již zabývali velcí myslitelé lidské civilizace. Odpověď vám možná poskytne Martin Seligman ve své knize VZKVÉTÁNÍ, v níž zjistíte, jak žít život beze strachu a zdravě prospívat.
Moc pozitivní psychologie
Autora knihy Vzkvétání nemusím čtenářům FC Workshopu a fanouškům osobního rozvoje dlouze představovat. Dr. Martin E. P. Seligman je označován za jednoho z nejvíce citovaných psychologů moderní historie. Mluví se o něm také často jako o zakladateli pozitivní psychologie. Svou nejznámější knihu Naučený optimismus vydal Seligman již v roce 1990 a sdílí ve svém díle poznatky získané během výzkumů depresí, kterými se zabýval již od šedesátých let minulého století.
Seligman ve svých studiích došel k závěru, že pokud jsou lidé i zvířata po dostatečně dlouhou dobu vystaveni negativním okolnostem v prostředí, kde nemají možnost nic ovlivnit, naučí se s negací žít a současně ztrácejí ambice cokoliv zlepšit. Seligman se řadu let zaměřoval na výzkum depresí a lámal si hlavu, proč s narůstajícím blahobytem roste ve společnosti spotřeba antidepresiv. Ve svých zjištěních došel k závěru, že se v mnoha případech jedná o naučenou bezmoc. Lidé nejsou schopni vidět, jakým způsobem lze jejich tíživou situaci změnit, a proto upadají do depresí. Jak se ale mohou lidé depresí zbavit? Jednou z cest je polykání antidepresiv, které však sám Seligman vnímá pouze jako krátkodobé řešení a je přesvědčený, že pokud se člověk chce zbavit depresí a ve svém životě zdravě prospívat, tak nejzdravější cesta vede skrze naučený optimismus.
Bezpočet studií odhalilo, že léky na předpis jsou ve většině případů účinné pouze částečně a dočasně. Šest z těchto studií porovnala skupina vážených psychologů a psychiatrů a zjistila, že celkově jsou léky účinné v případech těžké deprese, ale nepomohou těm se středně těžkými a lehkými případy. A přesto i tito pacienti potřebují pomoc. Pokud jim však nepomohou léky, co jim pomůže?
Odpověď přináší Martin Seligman v knize Vzkvétání. Ukazuje čtenářům, jakým způsobem zlepšit životní pohodu, získat štěstí a radost ze života. Opět se opírá o studium a zkušenosti z praxe, které ukázaly, že pozitivní psychologická léčba je překvapivě účinná. Téměř všichni účastníci týdenní série pozitivních psychologických cvičení – zaměřených na vděčnost a laskavost k cizím lidem – uvedli, že se poté cítili mnohem šťastnější. Po jednom týdnu tréninku někteří pacienti dokonce zaznamenali pozitivní výsledky mající setrvačnost až šest měsíců.
Touha po blahobytu
Martin Seligman si v knize Vzkvétání dává nesnadný cíl. Zaměřuje se na posílení lidského štěstí a ukazuje čtenářům praktické techniky a tipy, které jim pomohou v životě zdravě prospívat. Touha po štěstí a blahobytu provází lidstvo od nepaměti. Co je to ale přesně štěstí? Jak bychom jej definovali? Aristoteles tvrdil, že hlavním cílem života lidí bylo maximalizovat lidské štěstí. Nietzsche věřil, že hlad po moci je základem všech lidských snah, včetně snahy o štěstí. Freud byl naopak přesvědčen, že naše touha po blahobytu je pouhým výsledkem našeho odhodlání vyhnout se úzkosti. Každá z těchto teorií má jistě něco do sebe, Seligman však přichází s vědeckým pohledem a názorem, že na naši pohodu nemá vliv ani počasí, ani svoboda. Je přesvědčen, že štěstí utváří spíše celá řada různých faktorů, aniž bychom si to často uvědomovali.
Seligman v knize vypráví podnětné příběhy o uplatnění pozitivní psychologie v praxi, a to v oblastech vzdělávání, ekonomiky, psychoterapie, lékařství a státní politiky – tedy samotných základů každé společnosti. Popisuje například, jak se dnes celá americká armáda školí v psychické odolnosti, jak se v pokrokových školách děti učí nejen dovednostem nutným pro pracovní úspěch, ale také dovednostem pro dosažení životní spokojenosti, nebo jak mohou podniky zlepšit své ekonomické výsledky a současně zvýšit osobní pohodu svých zaměstnanců. Seligman knihu Vzkvétání psal v době počátku sociálních sítí a například věřil, že pokud bude se sociálními sítěmi dobře zacházeno, mají potenciál pozitivním způsobem ovlivnit životy milionů lidí v moderní společnosti. Pravděpodobně nemohl ještě tušit, když se s nimi lidé nenaučí vědomě a zdravě zacházet, že mohou způsobit přesný opak a že mohou vést ještě k větší spotřebě antidepresiv, a to především mezi mladými lidmi. Přestože byla Seligmanova kniha vydána už v roce 2011, dává smysl si ji přečíst i dnes, pokud hledáte cestu k silnější osobnosti.
Proč byste si měli přečíst knihu Vzkvétání?
- Upadáte v životě občas do depresí?
- Chcete zdravě prospívat bez ohledu na výsledky?
- Hledáte způsob, jak změnit své myšlení?
- Chcete zjistit, proč vaše IQ nerozhoduje o životním štěstí?
- Máte strach z budoucnosti?
- Neumíte se vyrovnat s obavami a černými myšlenkami?
- Hledáte praktický návod, který by vám pomohl k duševní pohodě?
Pokud máte potřebu na kteroukoliv z otázek souhlasně přikyvovat, pak je kniha Vzkvétání přesně pro vás. V knize získáte zkušenosti jednoho z nejuznávanějších psychologů současnosti a zakladatele pozitivní psychologie. Zjistíte například, jakým způsobem rozvíjet psychickou odolnost, díky čemuž budete lépe zvládat případné obavy a strach. Veškeré poznatky Martin Seligman dokládá na základě vlastních studií a přidává zkušenosti z praxe, které můžete začít hravě aplikovat, a ověřit si tak jeho zjištění na vlastním životě.

Model PERMA
Knihu můžeme vnímat jako vyvrcholení nové oblasti výzkumu duševního zdraví, kterou Seligman zahájil již v roce 1998. Jako prezident Americké psychologické asociace (APA) se Martin Seligman se svými kolegy zaměřil na zvyšování pohody v životě lidí. Svůj výzkum založili na základní otázce. Co je klíčové pro rozvoj naší osobnosti a dosahování životní pohody v době blahobytu? Ve svém výzkumu došli k závěru, že každý člověk získá štěstí, spokojenost nebo požitek v různé míře, a to v každém z pěti základních pilířů blahobytu. Zmíněných pět pilířů vysvětluje Seligmanův model PERMA, což je akronym následujících anglických slov:
- Positive Emotions – pozitivní emoce
- Engagement – zapojení
- Relationships – vztahy
- Meaning – smysl
- Achievement – úspěch
Pozitivní emoce označují důležitost dělat v životě věci, ze kterých máme dobrý pocit a které v nás generují pozitivní emoce. Jedná se o emoce jako radost, vděčnost, mír, spokojenost, potěšení, inspirace, naděje, zvědavost nebo láska. Zaměření se na tyto pozitivní emoce v přítomném okamžiku je zásadním stavebním kamenem dlouhodobého štěstí. Pozitivní emoce samy o sobě přispívají k zachování optimismu, čímž nám pomáhají čelit tváří v tvář výzvám nebo jakékoliv nepřízni osudu.
Zapojením je v tomto případě myšleno především to, jak moc jsme schopni během všedního dne vstupovat do tzv. stavu flow. Tento stav již znáte z předchozích vydání jako stav plynutí nebo zónu optimálního fungování. Flow znamená plně se ponořit do dané činnosti do takové míry, že člověk zapomene na čas a zůstane plně soustředěn na přítomný okamžik.
Vztahy zde Seligman vysvětluje, že všichni jsme společenské bytosti, které mají potřebu někam patřit. V průběhu historie lidé vždy potřebovali své kmeny, byly rozhodující pro přežití. Zkusme se ale zamyslet, jaké jsou naše vztahy v současné době. Nemáte občas pocit, že jsme si se svými blízkými mnohem vzdálenější? Své přátele známe už jen skrze sociální sítě, SMS zprávy a rychlou komunikaci. Nemáte občas pocit, že se z našich vztahů vytrácí upřímnost a emoce? Nezapomínejte, že vztahy nám pomáhají prožívat potěšení, zlepšovat se, cítit se bezpečně, a dokonce i zůstat zdraví.
Smysl – nad smyslem života lidstvo přemýšlí celé věky a zatím nedospělo k lepšímu závěru, než že smysl našeho života je takový, jaký mu my sami dáme. Co ale dává smysl vašemu životu? A co se stane, když z nějakého důvodu o tento smysl přijdete? Přemýšleli jste někdy nad tím? Jen my sami můžeme definovat smysl našeho života, nikdo to za nás neudělá. Pro někoho je smyslem výchova dětí, pro někoho jiného trénování nadějných sportovců a někdo jiný zase vidí smysl v záchraně planety nebo budování kariéry. Mnoho lidí nezná svůj smysl, a tak jen čekají, co jim život nadělí. Pokud však chcete rozvíjet pozitivní myšlení, potřebujete si sami takový smysl definovat.
Úspěch má v životě mnoho podob. Pro někoho je měřítkem úspěchu, v jakém voze jezdí do práce, pro jiného v jak velkém domě žije a někdo měří úspěch velikostí bankovního konta. Co pro vás znamená slovo úspěch? Můžete si za tímto slovem představit cokoliv na světě, abyste toho však dosáhli, budete mít potřebu plnit cíle. Když je plnění cílů prováděno zdravým a ne příliš posedlým způsobem, přispívá k životnímu štěstí a naplnění. Pravdou ovšem je, že jen 2 % celé populace věnují svůj čas pravidelnému stanovování a vyhodnocování svých cílů. A z knihy Napoleona Hilla víme, proč tomu tak je. Nenechte se oslabit strachem a rozhodněte se plnit si své sny a cíle. Je to nejlepší cesta k duševní pohodě.
Jak nás inspiroval Martin Seligman
Až se začtete do knihy Vzkvétání, objevíte jednoduchá cvičení a principy, se kterými můžete obratem začít pečovat o kvalitu vlastních myšlenek, a rozvíjet díky nim pozitivní myšlení. Všechna cvičení jsou navíc ověřena vědeckými studiemi a letitou praxí Martina Seligmana, takže ten, kdo se je rozhodne aplikovat do svého života, může vždy jen získat. Když jsme s Petrem Casanovou vytvářeli novou verzi sebekoučovacího FC diáře, nechali jsme se také inspirovat zkušenostmi z knihy Vzkvétání.
Jedním z praktických tipů, které Seligman doporučuje, je ukončit každý den otázkou: Co mě dnes potěšilo? Po dobu jednoho týdne, těsně před spaním, si studenti měli zapsat tři věci, které se jim za den povedly nebo jim jen udělaly radost. Po identifikaci těchto tří věcí by studenti měli odpovědět na otázku: Proč se to stalo? Dalším ověřeným cvičením pozitivní psychologie je cvičení laskavosti. Vše, co děti musí udělat, je vymyslet náhodný laskavý čin, který mají udělat zítra, a pak jej učinit. Po milém aktu, ať už jde o překvapení babičky návštěvou, nebo obdarování kamaráda, by děti měly pozorovat, jaký má laskavost dopad na jejich náladu.
Tyto strategie byly také předmětem studií se skvělými výsledky: středoškolští studenti, kteří se zúčastnili kontrolované pozitivní psychologické studie, byli méně deprimovaní, měli větší ambice a méně problémů s chováním než jejich vrstevníci. Sám Seligman v knize zmiňuje, že nejpozitivnější zpětnou vazbu během své dlouhé učitelské kariéry získal od studentů, kteří často popisovali cvičení pozitivní psychologie jako skutečně život měnící. I z těchto důvodů jsme tyto dvě jednoduché strategie zakomponovali do FC diáře. Každý den budete v FC diáři vyplňovat deník radostí, kde bude vaším úkolem najít tři pozitivní události uplynulého dne. Stejně tak si na každý týden naplánujete konkrétní laskavost, kterou potěšíte své blízké a přátele. Na obrázku se můžete podívat, jak taková práce s FC diářem může vypadat, a pokud usoudíte, že je to nástroj, který přispívá duševní pohodě, klikněte zde a brzy se můžete pustit do práce.

Shrnutí
Antidepresiva, bohatství ani vysoké IQ nejsou faktory, které z nás dělají šťastné a úspěšné jedince. Pokud nechcete už v životě prožívat strach nebo jiné nepříjemné emoce, využijte zkušeností muže, který zasvětil svůj život výzkumu lidské spokojenosti. Seligmanův model PERMA ukazuje, na čem v životě skutečně záleží, a využitím jeho poznatků a zkušeností docílíte života, který si zasloužíte. Hledáte-li praktický recept na štěstí a duševní pohodu, Dr. Martin Seligman vám jej poskytne v knize Vzkvétání.
