5 pravidel, jak hravě překonat sami sebe

Jak je možné, že někdo přijme každou výzvu s nadšením, a druhému se rozklepou kolena?
Proč se někdo utápí v bolesti a strachu, a druhý je poháněn touhou a radostí?

Jako dospívající kluk jsem měl ze spousty věcí obavy. Pochyboval jsem sám o sobě a snadno se nechal vyděsit vlastní myslí. Z jedné strany jsem toužil po lepším životě, ale nebyl jsem schopen uvěřit, že jsem schopen zlepšení dosáhnout. Mou mysl snadno začaly přemáhat pochyby a strach. Jako by se ve mně pořád něco mlelo. Jako bych měl v sobě skřítka, který mi hází klacky pod nohy a nechce mi dovolit žít kvalitnější život.

Na toto životní období jsem si vzpomněl, když jsem připravoval FC Workshop Silné Já versus Slabé Já V PRAXI. Vybavil jsem si, jak jsem neuměl přijmout nové výzvy a neustále jsem bojoval s vlastními pochybami. Hlas v mé mysli přebíral kontrolu nad mým životem. Nechtěl mi dovolit riskovat a neustále mi předkládal důvody, pro které bych neměl opouštět vlastní zónu komfortu. Nakonec jsem se ale naučil s tímto hlasem pracovat, a nejen o tom je aktuální FC Workshop. Pokud bych měl celé vydání shrnout jedinou myšlenkou, zněla by takto: Nejtěžší boj je ten, který probíhá ve Tvém nitru. Je to boj, který nemůžeš nikdy vyhrát! Abyste se už nemuseli pouštět do zbytečného boje, připravil jsem do dnešního podcastu pět pravidel, díky kterým se postupem času stanete mistry v sebepřekonávání.

1. pravidlo: IDENTIFIKUJ STRACH

Jak jsme si již podrobně vysvětlili v tomto tištěném FC Workshopu, tak strach je přirozená emoce, která má svůj smysl. Mnoho lidí si ale myslí, že strach je špatný, a protože neznají jeho smysl a původ, nechají se strachem snadno ovládat. Podlehnout strachu a nechat se jím zcela pohltit je snadné. Mnohem vzácnější už je umět se strachem pracovat a nedovolit mu řídit náš život.

Přemýšlíte někdy o tom, co Vás v životě děsí?
Proč máte obavu přijmout novou výzvu a překonat sami sebe?

Pravdou je, že největší strach máme z věcí, které se většinou nikdy nestanou. Přesto se necháme tak snadno vyděsit a dovolíme strachu ovládat naše chování. Proto až příště budete stát před novou výzvou, až příště ucítíte nějaké obavy, nedovolte jim se rozvinout ve strach, který člověka začne ovládat. Identifikujte své obavy a naučte se je přijmout jako součást života. Kdo již pracoval s FC Workshopem Jak překonat strach V PRAXI, tak už jistě chápe, že strach bychom se měli naučit vnímat jako nejlepšího kamaráda, který nás chce chránit, a nikoliv jako protivníka, proti kterému je potřeba bojovat.

2. Pravidlo NEPODCEŇUJ PLÁN

To nejhorší, co může nastat, je stav, kdy člověk netuší, co má dělat. V takovém případě sám v sobě vytváří živnou půdu pro zmiňovaný strach, který jej snadno začne ovládat. Chceme-li se naučit překonávat sami sebe, měli bychom si vytvořit plán. Jasně že většina věcí nikdy nejde podle plánu. To není žádná novinka. Možná právě proto tak snadno začneme plánování pokládat za zbytečnou ztrátu času. Ovšem to, že věci nikdy nejdou podle plánu, ještě neznamená, že je plánování zbytečné.

Každý dobrý plán snižuje úzkost a usnadňuje přijetí nové výzvy. A mimo jiné, plánování také rozvíjí lidskou kreativitu a představivost. Aneb, jak jsem již zmínil v nedávném podcastu, kde jsem vybral 5 myšlenek Napoleona Hilla, pokud dokážeme věřit ve své představy, dokážeme své představy proměnit ve skutečnost. A takový plán, ten je také jen pouhou představou v naší mysli, záleží jen na nás, zda jsme schopni v něj uvěřit. Jenže jak můžeme uvěřit v něco, co podceňujeme a co si nejsme schopni připravit? Proto plánování nepodceňujte, pomáhá Vám překonat sami sebe.

3. Pravidlo HLEDEJ PODPORU

Zbavit se strachu a mít plán je hezká věc. Jenže k čemu nám to je, když se člověk není schopen rozhoupat k akci? Pamatujte, že překonat sami sebe nemusíme zvládnout úplně sami. Znáte snad nějakého olympijského vítěze, který by neměl po svém boku zkušeného trenéra? Vtipné je, že lidé, kteří toho v životě většinou mnoho nedokázali, mají pocit, že už všechno vědí, všechno znají a nemají proto potřebu ponižovat sami sebe, aby se s někým radili nebo požádali o pomoc někoho zkušenějšího.

Proto, když budete svou energii věnovat přípravě nějakého plánu, nenechávejte si jej jen pro sebe. Poraďte se se svými blízkými, s rodinou nebo kamarády. Případně si položte otázku: Znám někoho, komu se už něco podobného podařilo? Jak by mi tato osoba mohla pomoct s realizací mého plánu? Jakmile máte ve svém okolí někoho zkušeného, překonat sami sebe je hned jednodušší, nezapomínejte na to.

4. Pravidlo VNITŘNĚ ZESILUJ

Moderní svět nabízí nepřeberné možnosti a život v blahobytu, o kterém se našim předkům snad ani nezdálo. Je tu ovšem i odvrácená strana mince. Ta, která k lepšímu životu nepřispívá. Ať už je to tlak na stále větší výkon a lepší výsledky, nebo sociální sítě, kde vidíme jen špičky ledovců našich přátel. Jakmile se nám nedaří dosahovat úspěchů, které vidíme všude kolem, nebo které jsou předem očekávány, začneme pochybovat o vlastních schopnostech. Proto je důležité se pravidelně věnovat sami sobě a pracovat na vnitřním zesílení.

Pro tento účel jsme společně s Petrem Casanovou aktualizovali nedatovaný FC diář. Je to unikátní pracovní nástroj, se kterým budete každý den rozvíjet pozitivní mysl, určovat si vlastní priority a připomínat si své minulé úspěchy. To vše je důležité pro vnitřní zesílení, jedno z důležitých pravidel sebepřekonávání.

5. Pravidlo KRÁČEJ POMALU

Jedním z mnoha problémů, kvůli kterým lidé nedokážou překonat sami sebe, je nedočkavost. Prostě jsme si zvykli mít všechno hned. Chceme hned zhubnout deset kilo, hned přestat kouřit, hned vydělat hromadu peněz a podobně. A když pak věci nejdou dost rychle, snadno se vzdáváme.

Naučil jsem se řídit pořekadlem: Trpělivost růže přináší. Pamatujte, že správný krok, který opakujete každý den, Vás nakonec v životě povede správným směrem. Nechtějte proto dělat velké kroky. Když se nedaří, nepřeskakujte hned k jinému cíli. Udělat občas špatný krok a klopýtnout na cestě k úspěchu je běžné. Jenže do cílové rovinky vždy dojde jen ten, kdo se znovu postaví na nohy a nemá strach udělat další chybu. Díky pomalým a drobným krůčkům uděláte jen drobné chyby, ze kterých se dokážete včas poučit a vyhnete se tak těm velkým. Ostatně, práce s chybou je jedním z hlavních témat FC Workshopu Silné Já versus Slabé Já V PRAXI. Dokážete se držet těchto pěti jednoduchých pravidel? Sám vím, že ne vše, co jednoduše zní, dokáže člověk snadno žít. Proto jsme společně s několika autory vytvořili unikátní pracovní magazín, který Vám tato pravidla pomůže dostat pod kůži, abyste se jimi i Vy dokázali řídit. Více zjistíte zde.

Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart