Tomáš Paprštein: „Chci lidem otevřít oči a ukončit sexuální zneužívání dětí“

„V dětství jsem byl sexuálně zneužívaný. Bál jsem se, ale nakonec jsem o svém prožitku promluvil. V té době mi ale chyběl někdo, kdo by mě poslouchal, dodal mi odvahu a řekl, že všechno bude dobré. Někdo, kdo by mi pomohl najít pomoc, kterou jsem potřeboval. Skoro nikdo mi nevěřil. Rád bych využil svého prožitého příběhu a dodával jím lidem odvahu o sexuálním zneužívání mluvit.“

Proč zavíráme oči?

Těmito slovy otevírá své životní trauma Tomáš Paprštein, který byl hostem další epizody podcastu Myšlením na vrchol. Tomáš se rozhodl o svém příběhu veřejně mluvit. Ne však proto, aby se zviditelnil nebo aby jej lidé začali litovat. Chce pomáhat jak obětem sexuálního zneužívání, tak jejich blízkým, ale i samotným pachatelům. Mnoho lidí totiž pachatele odsoudí a oběť polituje. Ovšem když se jich toto téma osobně nedotýká, tak před ním raději zavřou oči a dělají, jako by se to nedělo. Jenže ono se to děje, a možná se to děje za zdí Vašeho bytu, aniž byste to tušili. Ostatně zveřejněná čísla mluví jasně. Každé páté dítě se stává obětí sexuálního zneužívání!

Tomáš Paprštein si dal nelehký úkol. Rozhodl se číslo obětí sexuálního zneužívání systematicky snižovat. Proto otevřeně mluví o svém příběhu, proto založil projekt Klubovna Naděje, a nyní se pokouší vydat vlastní knihu, která bude určena pro všechny, kteří mají odvahu podívat se pravdě do očí. Nejvíce informací o Tomášově projektu zjistíte v jeho kampani na Hithitu zde, nebo se můžete podívat na náš rozhovor ve videu níže.

Co se dozvíte v rozhovoru s Tomášem Papršteinem? 

  • Jak medializace Tomášova příběhu změnila jeho život?
  • Proč lidé před tématem sexuálního zneužívání zavírají oči?
  • Jak je možné, že odsouzený učitel po třech letech zase pracuje s dětmi?
  • Jak reagují děti na toto téma při besedě na školách?
  • Proč chce Tomáš pomáhat nejen obětem, ale také pachatelům?
  • Jak Tomáš v dětském kolektivu pozná, že některé dítě může být také obětí?
  • O čem je Tomášova kniha Klubovna naděje?
  • Kam se svým projektem směřuje?
  • Proč se rozhodl spustit kampaň na Hithitu?
  • Jak trauma z dětství ovlivnilo jeho život? 

Podívat se pravdě do očí

Tomáš během našeho povídání potvrzuje základní poznatky z FC Workshopu Jak si nastavit osobní hranice V PRAXI. Zpětně si dnes uvědomuje, že jako malý kluk, kterému v osmi letech zemřela maminka, neměl vedle sebe nikoho, komu by se mohl svěřovat a kdo by mu pomohl nastavit osobní hranice. Jediný, komu důvěřoval, byl jeho třídní učitel Matěj, který vedl také Tomášův dětský oddíl. Pro Tomáše byl Matěj nejlepším přítelem, kterému plně důvěřoval, a jako malý kluk si myslel, že vše, co s Matějem dělá, je úplně normální. Netušil, že se stává obětí sexuálního obtěžování, natolik byl Matějem zmanipulovaný.

Tomáš dnes díky vlastní zkušenost ví, co mohou děti prožívat a proč je pro ně těžké o tématu mluvit. Často jsou děti osočeny, že si vše vymýšlejí a často nemají ve svém okolí důležitou oporu. Tomáš tuto oporu našel až na střední škole, když se svěřil své učitelce, která se rozhodla celý případ nahlásit na policii. Proběhlo vyšetřování a soud Matěje pravomocně odsoudil. Po třech letech podmíněného trestu a zákazu práce v dětskému kolektivu dnes Matěj znovu pracuje s dětmi, a to i přesto, že neabsolvoval soudem nařízenou léčbu. Také Vás zaráží, jak je něco podobného možné? Tomáš Paprštein byl sám překvapený a nerozuměl, jak se něco takového může stát. Pak si ale uvědomil, že dokud lidé budou před tímto tématem zavírat oči a nebudou o něm veřejně mluvit, nic se nezmění. Proto se rozhodl svůj příběh zveřejnit a ukazovat lidem, co se může odehrávat za zavřenými dveřmi lidí, kteří na první pohled působí úplně normálně. Téma, které se rozhodl Tomáš otevřít, není vůbec příjemné, je však potřebné o něm mluvit, pokud chceme něco změnit. Budete mít odvahu podívat se pravdě do očí, nebo také odvrátíte zrak? Než toto téma úplně zavrhnete, poslechněte si prosím rozhovor s Tomášem Papršteinem, a pokud jej budete chtít podpořit v jeho misi snižování obětí sexuálního zneužívání, tak nejjednodušší způsob naleznete zde. Video o Tomášově kampani můžete shlédnout níže.

O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart