Když si zákazník zaslouží víc než jen nákup na pár kliknutí

Jsme srdcaři a chceme měnit kulturu nakupování,“ říká podnikatel Martin Kachlíř, host dnešního podcastu Myšlením na vrchol.

Už od malička se celý jeho život točil kolem sportu. Jako malý kluk se věnoval závodnímu lyžování, ale ještě raději koukal pod ruce svému tátovi, když servisoval lyže. Martin vzpomíná, jak s tátou vzali mamince žehličku a v kuchyni voskovali první lyže. Láska ke sportu a především k lyžím se Martina drží celý život. Začínal s malým servisem lyží ve sklepě na sídlišti, ale dnes už společně se svým kolegou provozuje dvě moderní prodejny sportovních potřeb. Už se nezaměřuje jen na lyže, ale na sport jako takový. Martin by tak svým příběhem opět zapadl jako jeden z příkladů ze života, které najdete v tištěném workshopu Udržuj vnitřní plamen.  

Ukočírovat ambice

Čtenáři zmiňovaného vydání už vědí, jak je důležité najít v životě vášeň, a že pokud se to člověku podaří, žádná překážka pro něj není nepřekonatelná. Což potvrzuje také Martin Kachlíř se svými prodejnami Highland-sport ve Žďáře nad Sázavou a Havlíčkově Brodě. Martinovo podnikání, podobně jako v mnoha jiných případech, mělo přirozený vývoj. Na začátku malý živnostník zabývající se servisem lyží, kterému pomáhala rodina a kamarádi, když bylo zapotřebí. Postupně ale Martin v Havlíčkově Brodě nabíral nově zaměstnance a začal spolupracovat s kolegou ze Žďáru nad Sázavou, Pavlem Kusým. Martin vedl pobočku v Havlíčkově Brodě a Pavel zase sovu ve Žďáře. 

Jako spousta jiných podnikatelů se ani Pavel s Martinem nevyhnuli velkým ambicím v podnikání. Postupně otevírali další pobočky, například v Jihlavě nebo  Novém Městě na Moravě, a hráli si s myšlenkou velké sítě prodejen se sportovním vybavením. Velmi rychle však přišlo vystřízlivění. Martin s kolegou pochopil, že rozjíždět velký byznys jen pro vidinu velkých zisků a skvělých ekonomických výsledků není něco, co by dávalo jejich životu smysl. Představa, že by jednoho dne jen chodili do kanceláře a zírali do excelových tabulek, jim nebyla vůbec sympatická. Péče o další prodejny je stála až příliš mnoho energie. Chtěli být v kontaktu se zákazníkem, být osobně na prodejně a sdílet se zákazníky jejich radost, když si odvezou nové kolo nebo si jen přijedou nabrousit lyže. „Vztah se zákazníkem je to, co nás naplňuje a žene neustále dopředu,“ zmiňuje Martin v našem rozhovoru jejich společnou vnitřní motivaci. 

Martin Kachlíř je sportovec tělem i duší. I proto začíná být trochu nervózní, když se věci přestávají vyvíjet a hýbat dopředu. Prodejně v Havlíčkově Brodě sa dařilo velmi dobře, ale Martin chtěl něco víc. Věděl však, že klasická obchodní centra nejsou nic pro něj. Představil si ve své mysli novou moderní prodejnu vystavěnou na zelené louce. Podmínkou bylo, že prodejna by měla stát vedle frekventované silnice. A tak se pustil do hledání vhodného místa. 

Nenechat se odradit

Znáte staré dobré pořekadlo: pod svícnem je největší tma? Martin ho zažil v praxi. Dlouho se mu nedařilo najít vhodné místo, až si jednoho dne uvědomil, že jeho soused vlastní starý zájezdní hostinec kousek za Havlíčkovým Brodem, u hlavního tahu na Jihlavu. Panečku, to by bylo místo, prohnalo se Martinovu hlavou a bez jakéhokoliv očekávání se zeptal souseda, zda by náhodou nechtěl restauraci prodat. A světe div se, soused s tím neměl žádný problém. A tak slovo dalo slovo a zanedlouho byla stará hospoda srovnána se zemí a na jejím místě vyrostla moderní prodejna sportovních potřeb s novodobým bistrem. To vše v srdci vysočiny u hlavní silnice. Přesně tak, jak si to Martin vysnil. 

Když Martin budoval novou prodejnu, pár kilometrů za městem směrem na Jihlavu, většina kamarádů a kolegů jej měla za šílence. „Jste blázni, to nemůže fungovat. Jdete za město, kde nic není. Lidi chtějí nákupní centra, nikdo za vámi nepřijde…“ Podobná slova slýchal Martin od spousty lidí. Nenechal se však zmanipulovat a opět potvrzuje vše, čemu se věnujeme v FC Workshopu Jak čelit manipulaci v PRAXI. Nikým se nenechal odradit. Měl svůj sen a byl přesvědčený, že zákazníci si k němu cestu najdou. Věřil, že lidé jsou už unavení z chození po velkých nákupních centrech. Věřil, že když zákazníkům ukáže osobní přístup a posune jejich nákupní zážitek na vyšší úroveň, tak si do prodejny za městem najdou cestu. Což se velmi rychle potvrdilo. 

Prodejna je otevřena sedm dní v týdnu, což bylo velmi důležité, protože spousta našich zákazníků okolo nás projede právě o víkendu, při cestě na dovolenou nebo jen na rodinný výlet. Jsme jim na očích a ještě se u nás mohou zastavit v bistru a dát si třeba jen něco dobrého,“ vysvětluje Martin v našem rozhovoru, co přispívá k úspěchu moderní prodejny Highland-sport. Dnes už není výjimkou, že si zákazníci udělají výlet klidně i 100 km jen do Havlíčkova Brodu pro nové elektrokolo nebo skialpové vybavení. „Jak o elektrokola, tak o skialpy je v posledních dvou letech velký zájem. Já mám ale stejně největší radost, když vidím spokojeného zákazníka, který opouští naši prodejnu s úsměvem,” zmiňuje Martin v našem rozhovoru. 

Co vše se dozvíte v rozhovoru s Martinem Kachlířem

 • Jak budoval podnikání ze sklepa až k vlastní moderní prodejně?
 • Co mu dává na podnikání smysl?
 • Jak se učil vést lidi ve svém týmu?
 • Proč mají na svém e-shopu jen vyzvednutí na prodejně?
 • Proč opustil s kolegou ambice sítě prodejen sportovních potřeb?
 • Co pro Martina znamená důvěra a jak mu pomáhá v podnikání?
 • Jak posouvá kulturu nakupování ve svých prodejnách?
 • Jaké jsou jeho další podnikatelské plány?
 • Jak Martinovo podnikání ovlivnil covid?
 • Jak se mu daří hledat balanc mezi rodinou, byznysem a osobním životem?
 • Jak motivuje své zaměstnance?

Jak píšu v tomto tištěném workshopu, kdo objeví svou vášeň a zná své PROČ, nezná slovo nemožné. A něco podobného se podařilo také Martinovi. Říká o sobě, že je workoholik, který nevydrží stát na místě, a proto je vděčný, že má po svém boku ženu a dvě děti, díky kterým si užívá veškeré bohatství života. Povídání s Martinem Kachlířem si můžete poslechnout v každé podcastové aplikaci nebo přímo zde v přehrávači nad článkem.

Jak vám můžeme dále pomoci

 1. Napadlo vás během rozhovoru s Martinem Kachlířem, kde hledat vlastní vášeň, a jak o ni můžete pečovat? Věnovali jsme tomu celé vydání tištěného workshopu Udržuj vnitřní plamen. K dispozici je jen zde.
 2. Necháte se snadno odradit názory druhých lidí? Jak moc věříte v sebe a ve své sny? Necháte se snadno manipulovat druhými lidmi?  Pomůže vám Kurz řešení manipulace. Dvě stě stran pomoci, inspirace a zkušeností ve dvou publikacích ve zvýhodněné sadě zde
 3. Líbil se vám příběh a myšlenky Martina Kachlíře? Napadla vás nějaká otázka nebo jen chcete zažít jinou kulturu nakupování? Martina můžete potkat na prodejně Highland-sport v Havlíčkově Brodě. S pravidelným posluchačem podcastu Myšlením na vrchol jistě najdete společné téma. Kontakt získáte zde.
O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart