Opravdové štěstí poznala až díky radosti z dětství

Co vám říkali rodiče a učitelé jako malým dětem?

Dovolím si hádat. Možná to byla slova typu: „Jestli to chceš někam dotáhnout, dobře se uč… Pokud chceš být úspěšný, musíš být ve všem nejlepší… Musíš na vysokou a pak si najdeš dobře placenou práci… Musíš mít samé jedničky, jestli chceš někým být…“ Jsou vám tato slova povědomá?

Poslouchat okolí, nebo naslouchat sobě?

Spousta lidí slyšela v dětství podobné věty. Spousta lidí byla vychovávána v programu, že úspěchu a štěstí dosáhnou jen jedničkáři. A tak se v dětství poctivě učíme, sbíráme jedničku za jedničkou, abychom na konci studia dostali papír, kde je potvrzeno, že jsme fakt chytří a že si už teda zasloužíme pocítit životní štěstí a úspěch. Jak je ale potom možné, že tolik lidí, kteří nastoupí do produktivního života, nic takového nenachází? Proč lidé stále častěji končí na antidepresivech, vyhořelí a nešťastní? Kde je ten slibovaný úspěch, pro který jsme tolik let poctivě dřeli a poslouchali rady všech autorit našeho dětství?

Jak jsme již psali v tištěném workshopu Udržuj vnitřní plamen, tak naplněný a šťastný život není závislý na míře dosaženého vzdělání, nýbrž na tom, jak umíme hospodařit se svou energií. Ten, kdo se celé dny věnuje činnostem, jež mu dávají radost a energii, cítí mnohem více štěstí a radosti než ti, kteří každé ráno vstávají a odcházejí do práce jen proto, aby vydělali dostatek peněz na vysokou splátku hypotéky. Proč pořád obětujeme svou energii jen proto, abychom mohli do práce jezdit v luxusním voze? Opravdu potřebujeme okolí ukázat, jak moc jsme úspěšní, za cenu, že každý večer padneme do postele vyčerpáním?

Něco podobného poznala také Petra Skopalová, se kterou jsem si povídal o její cestě za opravdovým štěstím v dnešním podcastu Myšlením na vrchol. Také Petra, ostatně jako každé jiné dítě, uvěřila tomu, co jí říkali rodiče a učitelé. Dobře se učila, sbírala jedničku za jedničkou, vystudovala vysokou školu a stala se úspěšnou investiční bankéřkou v privátním bankovnictví. Úspěšná byla Petra alespoň v očích rodičů, přátel a kolegů. Sama Petra se ale jako úspěšná a šťastná opravdově necítila. Dosahování výsledků ji stálo více a více energie a výsledky přinášely méně a méně radosti. Říkáte si, jak je to možné? Odpověď je jednoduchá a získáte ji, jakmile si poslechnete naše povídání.

Návrat k dětské radosti

Už v dětství si Petra ráda malovala a vždy ji zajímaly geometrické obrazce. Už jako malá holka se chtěla stát malířkou nebo architektkou. Avšak rodiče jí řekli, že si musí najít nějakou „pořádnou“ práci. Jako umělkyně by se prý jen těžko mohla živit. A tak se Petra, jako poslušné dítě, vrhla do světa čísel a vystudovala ekonomku. 

Zlom v Petřině životě nastal, když se narodil druhý syn, u kterého lékaři ve třech letech diagnostikovali poruchu autistického spektra. Petra nastoupila zpátky do práce, kde znovu musela vydávat velké množství energie, aby dosáhla požadovaných výsledků. Jenže tentokrát už potřebovala také energii pro své dva syny, a ještě k tomu malý přídavek pro autistického synka. Malování byla činnost, která vždy Petře doplnila novou dávku energie. Jenže s péčí o rodinu a prací pro náročné klienty zbývalo na radost z dětství stále méně a méně času. Když totálně vyčerpaná Petra odjížděla v sanitce na kapačkách, už věděla, že musí ve svém životě něco změnit.

Syndrom vyhoření se neptá, co si o něm myslíme. Blíží se nenápadně, a když to člověk nejméně čeká a odevzdá zbytky své energie, vyhoření se objeví jako blesk z čistého nebe. I z toho důvodu jsme s Petrem Casanovou připravili Kurz prevence vyhoření, aby naši čtenáři nemuseli zažít to, co kdysi Petra Skopalová, dnes opravdu šťastná a opravdu úspěšná výtvarnice zabývající se geometrickou abstrakcí.

Než jsem dala výpověď v bance a začala se naplno věnovat malováním obrazů, cítila jsem strach. Budu mít na složenky? Uživím děti? To vše jsem musela překonat. Rychle jsem ale zjistila, že člověk získá a dosáhne všeho, v co opravdu věří,“ vzpomíná Petra v našem rozhovoru a svá slova jen potvrzuje svými současnými výsledky. Své obrazy již prezentovala u vystavovatelů v New Yorku, Paříži, Los Angeles, Basileji nebo Rotterdamu. Zákazníkům vytváří obrazy na míru, ale především konečně dělá práci, která jí dává do života radost a energii, o kterou se posléze může dělit se svými dětmi. Jak se podařilo Petře Skopalové prorazit ve světě umění bez patřičného vzdělání? I to se dozvíte v dnešním rozhovoru

Co se dále dozvíte v rozhovoru s Petrou Skopalovou?

 • Proč se úspěšná investiční bankéřka rozhodla pro uměleckou dráhu.
 • Jak se jí podařilo prorazit.
 • Kde získala sebevědomí, aby začala vystavovat obrazy.
 • Jak se změnil život Petry Skopalové po narození autistického syna.
 • Jak probíhá příprava obrazu na míru.
 • Podle čeho určuje cenu své tvorby.
 • Co přivedlo Petru k syndromu vyhoření.
 • Kdy se naučila poslouchat hlas svého srdce.

Nejen to si odnesete z rozhovoru s výtvarnicí Petrou Skopalovou a já budu moc rád, když mi po jeho poslechu napíšete na e-mail [email protected], co si z našeho povídání odnášíte. Podcast si můžete poslechnout v každé podcastové aplikaci nebo přímo zde v přehrávači nad článkem.

Jak vám můžeme dále pomoct

 1. Chybí vám v životě radost? Vracíte se každý den z práce vyčerpání? V Kurzu prevence vyhoření pochopíte, proč lidé ztrácí energii a vyhoří, a zjistíte, jak tomu předcházet. Objevíte také nový zdroj životní energie a činnosti, které vám budou dávat do života radost. Dvě stě stran pomoci a inspirace ve zvýhodněné sadě dvou publikací je k dispozici jen zde.
 2. Tíží vás myšlenky? Neumíte pracovat se svými emocemi a naslouchat hlasu srdce podobně jako Petra Skopalová? Proto jsme zpracovali tištěný workshop Emoce + Rozum = Osud. Pochopte svůj vnitřní svět a naučte se s ním pracovat. Svůj výtisk získáte zde.
 3. Líbil se vám příběh Petry Skopalové a zaujala vás její tvorba? Spojte se přímo s Petrou a prohlédněte si fascinující obrazy geometrické abstrakce zde.
Top
Shopping Cart