Vztahy

  5 nejhloupějších chyb, které znemožňují zachránit vztah

  Jeden druhému ublížil. Viník si ale uvědomil svou chybu. Byl ji ochoten napravit, neopakovat. Druhý, kterému bylo ublíženo, chtěl minulost smazat. Ale nešlo to. Minulost nejde odstranit, vrátit ani změnit. Jak to tedy udělat, aby chyba přestala v hlavě a srdci existovat? V živém vysílání o metodě PPP jsem zmínil knihu L.E.Ž., která ukazuje cestu k obnově důvěry. Ta cesta …

  5 nejhloupějších chyb, které znemožňují zachránit vztah Pokračovat ve čtení »

   5 emočních háčků, které brání uzavřít minulost

   Četli jste nebo poslouchali článek Co když partner dává ještě jednu šanci předchozímu vztahu? A jste tím člověkem, kterého partner opustil? Nevíte, kde před blížícími se Vánocemi hledat naději, že by se mohl vrátit, a přitom nechcete žít v iluzích? Když jsem psal Vánoční Speciál, zaměřoval jsem se na momenty, kvůli kterým se lidé trápí nejvíce ZBYTEČNĚ. V souladu …

   5 emočních háčků, které brání uzavřít minulost Pokračovat ve čtení »

    5 archetypů manipulátorů

    “Nejlépe člověka zničíme poté, co mu vsugerujeme, že ho milujeme.” Jiří Brdečka

    Představte si, že Vás na ulici zastaví člověk a požaduje: Dej mi všechny své peníze. Přepiš na mě všechen svůj majetek. Zaruč se za všechny mé dluhy. Odejdi z práce, odřízni kolegy. Zřekni se vlastních dětí. Odpoj se od rodiny. Opusť přátele. Vykořeň se z bydliště. Nech se mnou ovládat!

    Patrně byste pohlédli do jeho ruky a hledali zbraň. Jinak je k smíchu. Bez násilí přece nejde cizímu člověku na takové požadavky racionálně přistoupit.

    A přece se to děje. Právě teď někde někdo ničí oběť, kterou si vybral. A tato oběť mu dobrovolně odevzdává vše, o co si řekne. Nechá se ovládat, bít, vydírat; nechá lynčovat své děti, urážet své rodiče, ztrácet okolí i sebe – neboť věří, že jinou možnost nemá.

    Nechápete, jak je to možné? Pak je pro Vás dnešní klubový článek povinná četba.

    25. listopadu je Mezinárodní den násilí na ženách. Oběťmi různých forem násilí a manipulace jsou ale nejen ženy. Deptat muže je dokonce svým způsobem snazší, protože společnost vidí v ženě tu slabší bytost, a volání muže tak nikdo nevěří. Kdo sleduje má živá vysílání v uzavřené skupině, ten ví, jak často se těmito tématy zabývám. S příchodem zimy a s komplikacemi doby, v níž žijeme a kdy lidé pod pláštěm izolace nepozorováni probouzejí nejhorší démony v sobě, je případů tolik, že přidávám ještě druhé živé vysílání v uzavřené skupině (budou v úterý a ve čtvrtek; členem skupiny se můžete stát zde). Proto je připomínání destruktivního chování ve vztazích směrováno na tyto dny – aby lidé zvláště otevřeli oči.

    Každý týden píšu tři speciální články na Vaše přání. Také dnes. Chci ukázat, že s manipulátory je to jako s bubáky. Když se setmí, zdánlivě mají velkou moc. Ale když si na ně posvítíme a zjistíme jejich strategii, stanou se průhlednými, mnohem menšími, často chudáčky.

    Podle jakých znaků tedy manipulaci poznat? Jakých pět taktik manipulátoři používají? Proč se pak cítíme tak neschopně, slabě a negativně, že si neumíme představou jinou, lepší budoucnost?

    Kdo má mou knihu Protože, tomu může být při čtení užitečným průvodcem. Pojďme si objasnit jednotlivé strategie kmen po kmenu, ale nejdříve si na manipulaci posviťme z jiné strany:

    5 archetypů manipulátorů Pokračovat ve čtení »

     Proč muži věří, že stačí peníze, ale ženy potřebují i jejich čas

     „Odešla,“ zavzlykal. „A to jsem jí dával všechno!“ zakroutil hlavou. „Co vlastně ženské chtějí?“ přešel do útoku. Na prvním z vánočních setkání, kde u kávy hovořím se zlomenými lidmi, patřil k těm nešťastným až podrážděným. Vzpíral se faktu, že odešla, a proto trpěl. Potřeboval pochopit, PROČ odešla. Jen když pochopí PROČ, může tomu napříště zabránit …

     Proč muži věří, že stačí peníze, ale ženy potřebují i jejich čas Pokračovat ve čtení »

      Lži přímo do očí. 5 kroků, jak ustát lidi dvou tváří

      “Miluješ mě?” zeptal jsem se zpříma. Bál jsem se, co odpoví.

      Právě jsem se totiž dozvěděl, že se s někým tajně schází.

      Zaváhala. Ale ne nad tím, zda mě miluje, nýbrž zda mi může říct pravdu. Zda ji unesu.

      Podobně zaváhal ošetřující lékař, když mé mámě zbývaly už jen hodiny života. Zaváhal, jestli mi to má říct. Zda unesu bolest.

      Potkávám mnoho lidí, kteří v tom bodě zaváhají. Těžko se jim sděluje špatná zpráva člověku, který jim možná nikdy ani neublížil. Ostatně, váhal jsem i já, když jsem navštívil dědečka v nemocnici. Táhlo mu na devadesátku a já už znal prognózu. Z odposlechu svých rodičů.

      Byl jsem ještě kluk, stál jsem nad dědou a měl v očích slzy. Zpozorněl. Zatáhl mě za ruku k sobě a vykřikl: “Co víš?”

      Zavrtěl jsem hlavou: “Dědečku, NESMÍM Ti to říct. Prý jen milosrdnou lež.”

      Dědeček se trpce usmál tomu slovu: “MILO-SRDNOU? Ale Péťo, která lež je MILÁ na SRDCE? Každá lež, když vyjde najevo, pálí jako čert.”

      Denně v uzavřené skupině, diskrétním prostředí, kde mi svěřujete svá trápení, řeším případy bolestné lži. Přejete si o nich se mnou mluvit i při velkém setkání 16. listopadu v Praze (viz vstupenky Večerní program). Vy, kteří se dostavit nemůžete, a přesto takovým trápením nyní procházíte, poznáváte, že pravda může bolet. UKRUTNĚ bolet. Ale nikdy nebolí tolik jako lež. Protože pravda alespoň něco dává – uvádí člověka do reality a může mu pomoci zlepšit svůj život. Naopak lež všechno bere – především vystavuje člověka zjištění, že přišel o to nejcennější, co měl. O čas. O roky prožité s někým, komu neměl věřit, roky, možná ty nejlepší, které už nikdo nevrátí zpět.

      Ohromně bolí, když posloucháš lež, a přitom už znáš pravdu.

      Ještě víc ale bolí, když se díváš do jeho tváře a uvědomíš si: Tak tohle je člověk, na kterém mi záleželo, ale kterému přitom já nestojím ani za upřímnost.

      Proto si vážím lidí, kteří mi říkají pravdu do očí, bez ohledu na to, jak bolí. Rád totiž vím, na čem jsem. Jako to chtěl vědět dědeček. Každý na to máme právo. Každý máme právo se zařídit podle skutečnosti. A v případě odhalené lži to také často uděláme. Jenže ten čas, po který jsme věřili lháři, nám už nikdo nevrátí. A to je nejbolestnější.

      Jak tedy pracovat s odhalenou lží? Jak se i po opakovaných “druhých” šancích smířit s faktem, že lhář se skutečně nemění, jen hledá nové způsoby lhaní?

      Jak sami v sobě nezabít sebevědomí ani lásku, jak se špatnou zkušeností nedat otrávit, jak vůbec toto těžké zranění překonat?

      Pojďme si to objasnit krok za krokem:

      (Jste člen uzavřené skupiny? Pro další čtení se stačí přihlásit. Nejste člen a chcete být? Stačí se registrovat zde. Při problému s přihlášením pište na [email protected].)

      POZOR: Objednáním předplatného mého magazínu (například počínaje Kurzem sebezvládání) získáváte přístup do uzavřené skupiny AUTOMATICKY, a s ním i přístup ke všem klubovým článkům i klubovým vysíláním. Předplatné vyřídíte zde.

      Lži přímo do očí. 5 kroků, jak ustát lidi dvou tváří Pokračovat ve čtení »

       5 znaků soulmate aneb Víc než jen blízká duše

       Viděli jste živé vysílání Existuje vůbec ještě normální protějšek? Prošli jste už rozmanitými typy partnerských vztahů ve snaze najít člověka, se kterým byste strávili zbytek svého života? A uvědomili jste si někdy, jak velký je to závazek – zvolit JEDINÉHO člověka pro ZBYTEK života? Pro mnoho lidí v dnešní době to zní neuvěřitelně: dát někomu všechny …

       5 znaků soulmate aneb Víc než jen blízká duše Pokračovat ve čtení »

        Proč ženy chrání krále a obětují pěšáky aneb 7 paradoxů lásky

        “Není to paradox?” posteskl si kamarád, když pozdě večer na horské chatě zatápěl v krbu. “Mám srdce na dlani, a přece nemohu potkat ženu, která by mě milovala.” Připomenul mi povzdech, který zase slýchám od žen: “Proč nemohu potkat pořádného chlapa? Existují ještě vůbec? Pokud ano, proč mně se vyhýbají?” Možná i Vás napadne: Jak …

        Proč ženy chrání krále a obětují pěšáky aneb 7 paradoxů lásky Pokračovat ve čtení »

         5 znamení Přítele, který zůstává, když všichni odejdou

         Přimotal jsem se k nehodě. Pán, asi mu vběhla do cesty zvěř, sjel v serpentině do příkopu a trefil přídí vozu strom. Nebyl poraněn, jen otřesen. Když jsem otevřel jeho dveře, zjevně se chvěl. Zčásti šokem, zčásti nočním horským chladem. Netušil jsem, jak dlouho tu byl. “Ví to už někdo?” zeptal jsem se jen. V …

         5 znamení Přítele, který zůstává, když všichni odejdou Pokračovat ve čtení »

          10 znamení slabocha

          Když Vás někdo osočuje, očerňuje, znevažuje, věříte jeho slovům? Přikládáte jim důležitost? Vmetá-li Vám někdo do očí “nulo”, automaticky si jako nula začnete připadat? Anebo máte natolik rozvinuté kritické myšlení, že dokážete racionálně posoudit, ba i zpochybnit odposlechnutá slova? Necháte se okamžitě zajmout a svázat negativními emocemi, sklopíte hlavu a sžijete se s jeho tvrzením, …

          10 znamení slabocha Pokračovat ve čtení »

          Top
          Shopping Cart