Silní versus slabí lidé

  Jak zdolat těžkosti, do kterých se nám nechce: 35 mentálních posílení

  Máte to také? Cítíte se někdy jakoby zadření, zrezivělí, nemohoucní rozhýbat se k tomu, co přitom potřebujete udělat? Dříve se tomu říkalo lenost. Dnes se tomu říká prokrastinace. Obojí znamená totéž. Když se do něčeho důležitého máme pustit, hledáme v hlavě důvod, proč to odložit. Proč tomu tak je? Mozek nemá rád bolest. Je to základní …

  Jak zdolat těžkosti, do kterých se nám nechce: 35 mentálních posílení Pokračovat ve čtení »

   7 brzd do hádky aneb Než zlomíš blízkého člověka

   „Pokud zvolíš (doplňte jméno jednoho z kandidátů na prezidenta ČR), už neuvidíš vnoučata,“ řekla dcera své matce. „Pokud nebude po mém, zmiz,“ řekl muž ženě. Člověk proti člověku. Přesněji: Blízký člověk proti blízkému člověku. Nejpřesněji: ÚDAJNĚ blízký člověk proti ÚDAJNĚ blízkému člověku. I tak vypadají krize ve vztazích, které mi svěřujete při Setkáních. Jsou stejně komické …

   7 brzd do hádky aneb Než zlomíš blízkého člověka Pokračovat ve čtení »

    Proč se milovaný člověk vytratí a ani neřekne proč

    Co myslíte, že je pro milující srdce horší?

    1. Když milovaný protějšek odejde a milující srdce ho už NIKDY NEVIDÍ, takže nedostane šanci obhájit se a zabojovat o návrat protějšku do vztahu?
    2. Když milovaný protějšek odejde a milující srdce ho pak VÍDÁ šťastného po boku jiné osoby, tím víc si uvědomuje, jak je samo bez něj nešťastné a pokládá si otázku: V čem jsem horší než můj nástupce?

    Ať, i na základě subjektivních zkušeností a momentálních emocí, odpovíte jedno, či druhé, z hlediska psychologie je pro bolest srdce rozhodující toto:

    • Jestli milující srdce VÍ, že pro záchranu vztahu a udržení protějšku udělalo maximum. Lidově se tomu říká: jestli máme čisté svědomí. Jenže abychom toto mohli VĚDĚT, musíme znát PROČ. Proč protějšek odchází. Proč mu nevyhovujeme. Proč dal přednost jiné osobě. Proč náš vztah musí skončit.

    Důsledky nezodpovězeného PROČ

    Znát PROČ je manýra našeho mozku od narození.

    CO máme udělat, abychom dostali najíst. CO nedělat, aby naše potřeby nezůstaly neuspokojeny. CO jsme pokazili. PROČ se na nás druzí zlobí. PROČ nás trestají. CO máme opravit.

    Jestliže nevíme, jaké chyby děláme, respektive zda jsme vůbec nějakou udělali, zastavujeme se – nemůžeme se ponaučit. A přitom víme, že se něco stalo špatně.

    Budiž, protějšku se přestaneme líbit; stárneme. Budiž, protějšek nás začal přehlížet; omrzeli jsme se mu. Budiž, protějšek nabyl dojmu, že potkal někoho lepšího; čelí stereotypu, krizi středního věku, potřebuje nabrat srovnávací zkušenost, vím já? Ale vytučněný dodatek potřebujeme SLYŠET a VĚDĚT! Ne kvůli němu. Ale KVŮLI NÁM!

    Mozek je chytlavý na chyby. Potřebuje je pochopit, uvědomit si a napravit. Jen tak můžeme o tutéž osobu zabojovat. Jen tak si můžeme víc věřit do dalšího vztahu. Jen tak ustane bolehlav, daný neustálým přemýšlením, CO jsme zpackali, ZDA to vůbec můžeme opravit nebo JESTLI jsme se ničeho zlého nedopustili a jen máme na svůj protějšek čekat.

    Pokud mozek nemá fakta, informace dodané zvenčí, jeho druhou manýrou je, že si je snaží sám domyslet. Ale tyto domněnky si vytváří na základě svých pocitů, myšlenek a zkušeností. S objektivní pravdou nemají téměř nikdy nic společného. Protože však mozek nemá jinou variantu, začne domněnkám VĚŘIT. Až o nich začne být PŘESVĚDČEN.

    Proto jsem ve včerejším článku apeloval na to, proč nelhat tomu, kdo nám věří. Můžeme ho totiž odchodem po vyřčení falešného důvodu anebo odchodem bez sděleného důvodu zevnitř zničit. Přesněji: On se zničí sám. Svými vlastními negativními domněnkami. Jiné nepřijdou. Cítí-li bolest z našeho odchodu, pak má přirozeně negativní rozpoložení. A to neumí vytvořit pozitivní pocity a pozitivní myšlenky. Vytvoří pouze negativní pocity a negativní myšlenky, které povedou k negativním činům a negativním výsledkům. Někdy i k sebeublížení. Jen proto, že nedokážeme říct pravdu do očí, zničíme člověka, který nás přitom miloval.

    Tři skutečné, ale spolknuté důvody

    V uzavřené skupině jsem na nenadálé odchody bez sdělených důvodů neustále dotazován.

    Můžete mít dlouhodobý vztah, a najednou, bez varování, se protějšek vypaří. Jako duch. Také proto se tomu říká ghosting (ghost = anglicky duch).

    Nebo můžete mít teprve mladý vztah. Píšete si, poznáváte se, je vám spolu dobře, prožíváte i vášnivé bouře. A pak… komunikace znenadání skončí. Neodepíše. Nevezme telefon. Jako by se po něm slehla zem. Bože, PROČ?

    Psychologickému pozadí nevysvětlených fyzických (odstěhování) či emocionálních (sice žije dál vedle Vás, ale už má jiný vztah, jiný život) odpojení jsem věnoval celý jeden magazín Proč neznám Tvoje Proč. Jaké tři statisticky nejčastější důvody pro takové bolestné jednání milující protějšky mají? Proč jim “nejsme dost dobří” ani pro chvíli času, pro vyjasnění, pro řešení problému, který v jejich hlavě už eskaloval? Proč nás svázali chováním, jehož vlivem se cítíme tak prašiví, že milovanému člověku ani nestojíme za odpověď? Co jsme mohli provést?

    Povím Vám skutečné PROČ, které od nich možná nikdy neuslyšíte. Ale pojďme si to objasnit krok za krokem:

    Pro další čtení se, vážení členové uzavřené skupiny, přihlaste. V případě technických potíží s přihlášením, prosím, pište mail na [email protected].

    Pokud nejste členem uzavřené skupiny a chcete být, registrujte se výběrem členství zde. A užívejte si, vedle pravidelného odběru magazínu, také klubová živá vysílání každou středu přímo na stránkách skupiny a více než 5000 klubových článků přímo v archivu.

    Proč se milovaný člověk vytratí a ani neřekne proč Pokračovat ve čtení »

    Top
    Shopping Cart