Seberozvoj

  Jak se naučit trpělivosti a pokoře podle dalajlamy

  Lidé, kteří někdy navštívili některé z naších osobních setkání, znají ten pohyb ruky a nahoru. Vlnovkou vyznačuji nejjednodušší možný grafický symbol pro ŽIVOT. Nahoru a dolů jako nepřetržitá změna. Soustavný sled překážek a problémů, výzev a příležitostí, vzestupů a pádů, výher a proher. Střídání fází radosti a smutku, neštěstí a štěstí, dnů a nocí, teplých …

  Jak se naučit trpělivosti a pokoře podle dalajlamy Pokračovat ve čtení »

   7 znamení, že na sebe potřebujeme být náročnější

   Pamatujete si na den, který Vám pozitivně změnil život? Už jste poznali, že na to stačí jeden jediný okamžik? Říkáte tomu pak “náhoda”, ačkoli to byl jen první dílek nové životní skládačky, kterou vytváříte doteď? Když při Setkáních tváří v tvář řešíme Vaše problémy a ukazujeme si cestu ke světlu i z té nejhlubší tmy, …

   7 znamení, že na sebe potřebujeme být náročnější Pokračovat ve čtení »

    Proč život není složitý, to jen my si ho komplikujeme aneb 7 zjednodušujících změn

    Ustavičně slýchám: Život není jednoduchý. Přitom je to naopak. Život může být jednoduchý. Nemusí být složitý. Ale nesmíme si ho zbytečně sami komplikovat. Vím, co namítnete: Copak chceme? A tak se ptám: Proč to tedy děláme? Jak si přestat život zbytečně ztěžovat? Čím to zašmodrchávání životního klubíčka začíná? Nedělní živé vysílání bylo na téma Proč …

    Proč život není složitý, to jen my si ho komplikujeme aneb 7 zjednodušujících změn Pokračovat ve čtení »

     Jak dokázat říct NE a necítit se při tom provinile

     “Už nechci zažít ubližování ve vztahu,” hlesla.

     Znělo to spíše jako přání než odhodlání.

     Řekl jsem jí 5 nezbytných podmínek, které jsem popsal i v knize Dvanáct srdcí. Každý, kdo nechce ve vztazích tratit svou energii, sebevědomí i sebehodnotu, musí:

     1. Mít svou mez. (Je totiž fajn, když do vztahů hodně dáváme. Musíme si ale uvědomit, že pokud jen dáváme, logicky budeme přitahovat lidi, kteří jen berou. A pak musíme mít nějakou mez, protože lidé, kteří jen berou, žádné meze nemají.)
     2. Netrpět ubližování. (Když totiž zneužívajícím lidem včas neřekneme dost, oni budou pokračovat. Nesmíme předpokládat, že přestanou. Nesmíme od nich čekat nic, co by na jejich místě bylo normální pro nás. Oni nemají stejné srdce.)
     3. Nesnižovat své nároky. (I když to může znamenat přijít o člověka, který nám ubližuje, ve výsledku je to náš zisk, ne ztráta. My totiž nepotřebujeme kdekoho. My potřebujeme toho, kdo bude respektovat naši mez, chránit nás před bolestí, a ne ji působit.)
     4. Věřit činům, ne omluvám. (Lidé toho totiž nažvaní, ale jedině skutky říkají pravdu.)
     5. Milovat člověka, ne iluzi o něm. (Dávejme pozor na naše vlastní představy, které neodpovídají realitě. Uvědomme si, že to, jak vidíme člověka, může být dáno naším srdcem, naším přáním, naším předpokládáním, naším očekáváním. Naší vírou v jeho proměnu, která se ale nikdy nemusí dostavit.)

     Žena na mě pohlédla a svěsila hlavu. Jako by to neměla dokázat. Jako by to bylo příliš těžké. Jako by to bylo proti její podstatě. Jako by se měla zadrhnout už u toho prvního – dokázat říct: Dost! Dál už to nebudu trpět.

     Dokázat říct NE

     Tolik lidí se bojí postavit za sebe. Vzepřít se tam, kde už někdo překračuje jejich osobní hranice. Raději tiše trpí. Doufají, že je pak druhý ocení. Ale ne, druhý si jich pak váží ještě míň. A toxický je k nim ještě víc. Když totiž člověk příliš často promíjí, druzí si zvyknou mu ubližovat.

     Proč je pro nás tak nepřirozené říct NE? Psychologie mluví o syndromu příliš hodných lidí, který vyvěrá z myšlení poslušných holčiček/chlapečků.

     Ano, máme to v sobě – sklopit hlavu, zatnout zuby a držet krok. A pak si to vyčítat. Protože nás dusí nejen to, když si nás okolí neváží, ale hlavně to, když si nevážíme sami sebe.

     Každý den dostanu v průměru tři sta dotazů, kde je klíčovým slovem sebevědomí, sebehodnota. I proto jsem založil uzavřenou skupinu, kde sdílíme své zkušenosti a já prostřednictvím speciálního živého vysílání zodpovídám konkrétní dotazy (přístup do skupiny je zde). Pravidelně každý týden pak pro členy této skupiny píšu články na přání. Jako dnes.

     Chcete pracovat na svém sebevědomí a sebehodnotě? Zajímá Vás, jak v sobě více rozvinout schopnost nastavit si osobní hranici a trvat na jejím respektování? Nebojte, že to nezvládnete – začneme od nejmenších, ale nejpotřebnějších kroků.

     Pojďme si vše objasnit bod za bodem:

     Jak dokázat říct NE a necítit se při tom provinile Pokračovat ve čtení »

      3 hodnoty, kterých se začni držet, dokud není pozdě

      Všichni víme, že jsme na cestě. Jen někdy zapomínáme, že to je jednosměrná cesta. Jednosměrka. Že se v ní nelze vrátit a cokoli v minulosti změnit. Že to je jednosměrka, ve které se necouvá. Začátkem každého roku to pociťuji na příbězích lidí, kteří se mi svěřují – kteří právě pochopili nejen to, že vjeli do jednosměrky, …

      3 hodnoty, kterých se začni držet, dokud není pozdě Pokračovat ve čtení »

      Top
      Shopping Cart
      [class^="wpforms-"]
      [class^="wpforms-"]
      [class^="wpforms-"]
      [class^="wpforms-"]