Seberozvoj

  Být silnějším člověkem už za jeden měsíc

  Jste po ráně, která Vám vzala sílu vidět, ba prožívat hezké věci? Pojměte to jako šanci na lepší život. Jak to myslím? Využijte tuto příležitost k novému začátku. Od píky. Že nevíte, co přesně dělat? Povedu Vás. Od bolesti k síle aneb Úkolníček pro příštích 31 dní V nedělním živém vysílání o kognitivní disonanci, psychologickém …

  Být silnějším člověkem už za jeden měsíc Pokračovat ve čtení »

   5 způsobů sebenabíjení

   Znáte ten příběh?

   Dva poutníci stoupali horami. Nápor ledového větru se proměnil ve sněhovou vánici. Vločky jim oslepovaly zrak, vířily, pleskaly do skal. Jen ztěžka postupovali dál. Věděli, že když zastaví, ztratí se v bílé bouři.

   Srdce jim v té psotě tlouklo až v krku. Vtom zaslechli volání o pomoc. Někdo zřejmě spadl ze srázu. Křičel, že se nemůže hýbat.

   “Nezastavujme. Je to osud. Toho člověka odsoudil k smrti,” řekl jeden a ještě přidal do kroku. “Pospěšme, jinak skončíme jako on.”

   Jak zrychlil proti ledovému vichru, tvář měl už téměř u země. Druhý přesto zastavil. Krkolomně hledal cestu k nešťastníkovi do údolí. Až ho našel, naložil na svá záda a vynášel zpět na cestu.

   Stmívalo se, pěšina, kterou muž s břemenem na bedrech klopýtali, se už ztrácela v temnotě. Tu na obzoru zpocený a stále vyčerpanější zachránce spatřil světlo. Konečně cíl! Konečně chalupa!

   Leč, v té chvíli současně o něco zakopl. Ztěžka pohlédl pod své nohy a – nemohl uvěřit vlastním očím. Na zemi ležel druhý poutník. Ten, který ho v mrazu nabádal, ať nezastavuje. Byl na kost zmrzlý. Nedošel.

   Poutník-spasitel, ufuněný pod tíhou závaží, ho ztěžka překročil a v pořádku dokráčel do bezpečí. U ohně krbu o tom dlouho přemýšlel: Jak to, že já jsem přežil?

   Tím, že se namáhal. Tělo raněného na zádech a vysoký fyzický výdej mu dodávaly potřebné teplo a zachránily mu život.

   Kde vzít sílu

   Dnes je doba takových poutníků. I oni se však ptají: Kde donekonečna brát sílu?

   Nedobré zprávy. Složitá energie. Nejasná budoucnost. Jako by ledový vichr neustával. Jak dlouho ještě potrvá? A co když, jen ustane, se zase vrátí? Kolikrát ještě?

   V klubové zóně denně konzultuji emoční a duševní bolesti. Hlavní témata: strach, nejistota, vyrovnávání se s opatřeními, smiřování se se ztrátami. Krize osobní i vztahové.

   Třikrát týdně pro Vás píšu speciální článek na přání. Učiním tak i dnes. A pokusím se ukázat cestu všem, kteří potřebují zesílit, pomoci organismu. Duše (psyché) a tělo (soma) jsou spojené nádoby. Zdravý duch potřebuje zdravé tělo a naopak. Ale o tom jsem mluvil v posledním živém vysílání o emoční hygieně (záznam zde).

   Tak kde brát sílu do současné bouře? Pojďme si ukázat cestu krok za krokem:

   5 způsobů sebenabíjení Pokračovat ve čtení »

    Proč se 90letá babička směje na svět aneb 5 znamení Vesmíru, že Tě čeká něco krásného

    Díváte se po hvězdách? Sledujete sedlinu v šálku kávy? Vykládáte si karty a hledáte odpověď, kdy bude líp, potažmo co udělat, aby bylo? Povím Vám příběh této babičky. Jmenuje se Mařenka. Je to moje nejstarší čtenářka. A je to člověk, který se směje na život. Předem podotknu, že tomu tak nebylo vždy. Ne tehdy, když …

    Proč se 90letá babička směje na svět aneb 5 znamení Vesmíru, že Tě čeká něco krásného Pokračovat ve čtení »

     5 sekund, které Tě udělají lepším člověkem

     Dalajlamy se jednou ptali: “Vaše Svatosti, co Vám pomáhá udržet si za všech okolností klid a nadhled?” Dalajlama vyprávěl starý indický příběh. Jeho hlavní postavou byl sádhu, asketa neboli žebravý poutník, který se vzdal světského života, aby dosáhl duchovního poznání). O samotě nabyl velké okultní síly a s ní i domýšlivosti, čeho všeho je schopen. …

     5 sekund, které Tě udělají lepším člověkem Pokračovat ve čtení »

      7 stupňů vizualizace aneb Jak dosáhnout toho, po čem toužíš

      Psal se rok 2006 a já dostal příležitost hovořit s Rhondou Byrne. Právě vydala Tajemství (The Secret), knihu o Zákonu přitažlivosti a “třech mocných procesech”, které podle australské spisovatelky zajistí čtenářům vyplnění jakéhokoli snu. Zlobil jsem se. Vadilo mi, že těmi “mocnými procesy” jsou 1. Žádej. 2. Věř. 3. Přijímej. Nic víc!!! Jako by stačilo …

      7 stupňů vizualizace aneb Jak dosáhnout toho, po čem toužíš Pokračovat ve čtení »

       Najít sílu k NE! 5 způsobů, jak si nastavit mez bez pocitu viny

       Je to jedno z nejkratších, přitom nejdůležitějších slov. NE! Jen dvě písmena, která se ale zdá tak nesnadné vyslovit společně. Cítíme totiž, že za odmítnutí nás druzí mohou přestat mít rádi. Že vzepřít se potenciálně znamená někoho nebo něco ztratit. S NE se všechno mění. A lidský mozek nemá velké změny rád. Tak to řekneme …

       Najít sílu k NE! 5 způsobů, jak si nastavit mez bez pocitu viny Pokračovat ve čtení »

        Jak se naučit trpělivosti a pokoře podle dalajlamy

        Lidé, kteří někdy navštívili některé z naších osobních setkání, znají ten pohyb ruky a nahoru. Vlnovkou vyznačuji nejjednodušší možný grafický symbol pro ŽIVOT. Nahoru a dolů jako nepřetržitá změna. Soustavný sled překážek a problémů, výzev a příležitostí, vzestupů a pádů, výher a proher. Střídání fází radosti a smutku, neštěstí a štěstí, dnů a nocí, teplých …

        Jak se naučit trpělivosti a pokoře podle dalajlamy Pokračovat ve čtení »

        Top
        Shopping Cart