Sebemotivace

  Den, který mě naučil sebelásce

  Dovolíte, při pátku, otázku? Kdybyste měli zmínit Váš nejdůležitější den z dětství, který to byl? Co se toho dne stalo? Jaká rada, prožitek nebo ponaučení Vám dodnes utkvěly v paměti? Mně určitě den, který mi změnil život. A který mě inspiroval, abych napsal Vánoční Speciál, dárek pod stromeček pro všechny, kterým se v určité chvíli …

  Den, který mě naučil sebelásce Pokračovat ve čtení »

   Jak ztišit vnitřní rádio: 21 odpojení od stresových vln

   Špatně snášíte tuto dobu? Trápí Vás, že nevíte, co bude, ba že to zřejmě ani neovlivníte? Stres je přirozenou odpovědí organismu. Stres je vyvolán pocitem ohrožení. Základem stresové reakce je hormon kortizol, který má paradoxně zamezit stresu – má nás přimět jednat způsobem útoč, nebo uteč, abychom přestali být ohrožení. Jenže my útočit ani utíkat nemůžeme. …

   Jak ztišit vnitřní rádio: 21 odpojení od stresových vln Pokračovat ve čtení »

    Čemu nás život učí, když se trápíme pro ty, kteří se netrápí pro nás

    Každého 24. prosince, sotva se začne smrákat a přicházet Štědrý večer, mi začne cinkat Messenger na telefonu. Píšou mi lidé, kteří se v tento nejcitlivější den roku cítí osamělí.

    Nejen ti, kteří jsou fyzicky sami a trápí je to, ale i ti, kteří jsou fyzicky vedle někoho, ale v sobě cítí, jak jsou vlastně sami – třeba proto, že by teď byli raději s někým jiným, nebo naopak že ten, kdo je teď tělesně po jejich boku, je niterně s jiným partnerem. A to bez ohledu na to, jak moc se snažíme o to, aby znovu miloval nás.

    Každého 24. prosince odpoledne, jak nastává soumrak, se dlouží nejen stíny v ulicích, ale i v lidských duších. Od sousedů zní smích a cinkání příborů, rodiny jsou šťastné, pospolu, a my si tím víc můžeme uvědomovat, že třeba nikomu nescházíme. Tím spíš, když nám někdo takový schází. Když se trápíme pro někoho, kdo se vůbec netrápí pro nás…

    Nejen pro tento okamžik, ale i pro všechny chvíle osamělosti jsem stvořil Vánoční Speciál. O situacích, při nichž se téměř dotýkáme emočního dna, ale které nás mohou posílit, pokud se s nimi naučíme správně zacházet. Ve Vánočním Speciálu uvádím jak.

    Toho 24. prosince, jako každý jiný den, nemohu vypnout telefon a ignorovat ty, kdo se cítí osamělí, protože ten pocit znám. Sám jsem ve 20 letech stál na železničním mostě a potřeboval jen to, aby mě někdo vyslechl, aby se mnou mluvil, abych se měl komu svěřit a pochopit, jak vidět naději. Prostě cítit, že někomu na mně záleží.

    Za poslední rok jsem vytvořil uzavřenou skupinu, kde lidé nejsou odkázaní na mě, ale mohou si i vzájemně pomoci, seznámit se, sblížit. V této skupině dvakrát týdně živě vysílám a odpovídám na konkrétní otázky. A třikrát týdně pro její členy (přístup, pokud ho ještě nemáte, získáte zde) píšu speciální článek na přání. Jako dnes. Aby se nikdo (nejen) na Štědrý večer necítil osaměle, i když bude fyzicky sám, nebo když bude sice s někým ve vztahu, ale přesto se bude cítit sám.

    Také všechna veřejná živá vysílání v poslední době jsem zaměřoval na zvládání pocitů osamělosti, nesebevědomí a nedostatečnosti, na zahánění katastrofických vizí a na vnitřní zesilování. Dnes, v tomto článku na Vaše přání, detailně popíšu pět klíčových uvědomění, jež nám k tomu pomohou. Myslete na ně nejen na Štědrý večer, ale kdykoli Vás – před i po Vánocích – osamělost přepadne.

    Pamatujte: Osamělost není skutečný fyzický stav, ale duševní pocit. Stísňující a negativní pocit, který bohužel neumí vytvořit uvolněný a pozitivní život. Jaké máme pocity, takové pak máme i myšlenky. Proto je nezbytné začít umět pracovat se svými pocity i myšlenkami.

    Pojďme si to objasnit bod za bodem:

     

    Čemu nás život učí, když se trápíme pro ty, kteří se netrápí pro nás Pokračovat ve čtení »

    Top
    Shopping Cart