Máte občasné chmury, záchvaty splínu, ba přímo strach, úzkost, depresi?
A opakuje se to vždy koncem roku, nebo je letošní v tomto ohledu výjimečný?
Procházíte komplikovanou fází života a dokážete přesně pojmenovat příčinu, která Vám bere energii, ať je to složitá etapa v dospívání dítěte, vlastní osobní trable nebo osamění v důsledku odchodu Vaší důležité osoby?
Doléhá na Vás dlouhodobá tíseň, se kterou si neumíte poradit?
Tak rádi byste se (zase) usmívali nebo se vůbec poprvé stali jadrnými optimisty?
Brání Vám v tom okolnosti nebo Vaše vlastní povaha?
Prosím, než šmahem odpovíte, že “to není možné”, dejte mi ještě příležitost. Vaše “to nepůjde” totiž může být důsledkem negativního/pesimistického postoje. Pesimistické myšlenky nemohou vytvořit jiné než černé pocity. Pesimistické myšlenky nemohou vést k jiným než negativním činům a negativním výsledkům. Pesimistický postoj má tedy “vždy pravdu”, vždy se stane to, v co pesimista věří – respektive nikdy se nemůže stát to, v co pesimista nevěří. Kdo totiž v něco nevěří, ten se o to ani nepokusí, a tak toho nemůže ani dosáhnout. Optimismu v první řadě.
Poznáváme to na virtuálním kole štěstí na e-shopu. Více než 55 procent příchozích jím nezatočí. Jednou z výrazných položek je totiž nevýhra ničeho. Pesimisté jsou přesvědčeni, že jim padne právě tato možnost. A tak si kolem ani nezatočí. A to přesto, že nemají co ztratit, mohou jen získat. I tak si řeknou “Zbytečné, stejně neuspěju.”
V magazínu Emoce versus rozum: Cestou intuice jsem zdůraznil, že být optimistou dnes není snadné. V ještě nedávné minulosti člověku na optimismus stačilo věřit, že bude lépe. Přesvědčení mu totiž nemohl nikdo vzít. Dnes ale přesvědčení nestačí. I sebeoptimističtější přesvědčení Vám může rozbít “někdo shora”. Máme si zvyknout na to, že svůj život už nemáme ve svých rukou. Ani své zdraví. Ani své živobytí. Spravujete vlek? Pracujete v horském hotelu? Působíte v restauraci, turismu? Copak můžete být optimisty?
Tak to působí. Přesněji: Takto to na nás má působit. Ale je to klam. Člověk, i když nemůže vědomě ovlivnit okolnosti a události, jaké se kolem něj dějí, pořád může ovlivnit způsob, kterým se na ně dívá, jak je přijímá, jak se s nimi vyrovnává. I když přijde o mnohé, pořád může sčítat to, co mu zbylo a na čem se dá stavět. I když ho bude bezpočet problémů, které má, pořád může nabrat energii vděčností za problémy, které dosud nemá. A to v pracovním, osobním i vztahovém životě.
Od vyprodání mého vánočního SNÁŘE v tištěné podobě (už ho lze po omezenou dobu získat jen v elektronické podobě) se mě ptáte, co lze dělat s pesimistickými představami, které Vás občas ochromí a přimějí přestat věřit v jakékoli dobré konce, či jak pomoci svým blízkým, které z různých důvodů přepadají “depky”, zvýšená únava, podrážděnost, přecitlivělost či naopak apatie přecházející v rezignaci.
Rád bych před Vámi vytáhl minci. Připomněl bych Vám, že má dvě strany. Jako všechno v životě. A položil bych si ji na dlaň rubovou stranou vzhůru. Co by to znamenalo? Že nemá vůbec žádný líc? Ne. Všechno v životě má svou dobrou i špatnou stranu a záleží pouze na našem úhlu pohledu. To, že v pesimistickém rozpoložení vnímáme na tom, co prožíváme, jenom to špatné, neznamená, že na tom, co prožíváme, nemůže být také něco dobrého. Ještě jsem nezažil noc, která by nevyústila ve východ slunce. Ještě jsem nezažil zlé časy, které by neskončily, stačilo se na ten konec začít těšit, představit si ho, žít tak, jako by měl nastat zítra.
Václav Havel řekl: “Naděje není přesvědčení, že něco dobře dopadne. Naděje je uvědomění, že něco má smysl, bez ohledu na to, jak to dopadne.” Optimismus sem patří naprosto. Protože optimismus má smysl už kvůli přítomnosti. Optimismus mění energii, jakou máme. Dobré pocity vytvářejí dobré myšlenky. Dobré myšlenky podporují dobré činy. Dobré činy realizují dobré výsledky. Dobré výsledky se promítají do ještě lepších pocitů. Ještě lepší pocity vytvářejí ještě lepší myšlenky. A naše spirála se točí znovu, jen mnohem příjemněji.
Pocit je všechno. A protože v uzavřené skupině se neustále ptáte na sebepodporu a sebepovzbuzení v těžkých chvílích, pojďme si tuto dovednost objasnit krok za krokem:
Jste členem uzavřené skupiny? Pro další čtení se stačí přihlásit.
V případě problému s přihlášením pište na [email protected].
Nejste členem a chcete jím být? Stačí se registrovat k členství FC Klub zde.
POZOR: Jste-li předplatiteli mého magazínu, pak vedle pravidelného zasílání mého magazínu a dalších výhod máte automaticky přístup do uzavřené skupiny, tedy i ke všem klubovým článkům a vysíláním uvnitř skupiny. Z toho plyne: Zajímá-li Vás nové vydání magazínu Emoce versus rozum: Cestou intuice, zvolte rovnou předplatné a automaticky získáte členství FC Premium.
7 způsobů, jak být optimistou v pesimistické době Pokračovat ve čtení »