Komunikace

  Jak z cihel stavět most a ne zeď

  FirstClass má jen na Facebooku 300 000 fanoušků. Denně mi žádost o pomoc píše 300 z nich. Měsíčně to je 9000 případů, ročně více než 100 000. Ty problémy se často podobají. Proto o nich píšu. Klub FC je prostředím, kde konkrétní problémy řešíme spolu. Dnes Vám ukážu cestu z dalšího.

  Těm dvěma jsem říkal Max a Mína.

  Max proto, že se nespokojil s málem, jak sám říkal. A Mína pro něj byla málo. Minimum. A on chtěl maximum. Proto Mína a Max.

  Mína mu prala, vařila, uklízela. Dělala to, čeho si na začátku vážil. Dělala to ale příliš dlouho, každý den, a tak z “úžasné holky, která toho při práci tolik zvládá” se časem stala, alespoň jak dával kamarádům k dobru, “puťka, kterou zajímá jen pračka, sporák, koště”.

  A on nechtěl puťku. Chtěl víc. Chtěl “žít”, a tak ze stereotypu unikal k milenkám.

  Když mu Mína přišla na poslední, věděla, že už mu nemůže věřit. Ale také že už nemůže odejít. Že má tolik zničené sebevědomí, že se bojí – že nezvládne samotu, ani případný další vztah. Když mi ublížil jeden, proč by mi neměl ublížit další? „Jde to spravit? Mohu pro něj udělat víc?“ ptala se, přesvědčená, že pořád nedělá dost, ale málo. No, Mína. I když dělala maximum, stalo se to minimem.

  Cítila se nešťastná, nemilovaná, zakletá do hledání chyb v sobě. Co když si nelásku zasloužím? napsala mi v Klubu FC.

  Šťastný nebyl ani Max. Pochopil svůj problém – syndrom neviditelného člověka. Kdykoli pro něj nějaká žena začala dělat něco nového, přišlo mu to výjimečné. Ale když v tom pokračovala pravidelně a dlouhodobě, okoukalo se mu to, stalo se mu to všedním, běžným, omšelým. A Max přestal vidět to, co pro něj ta osoba dělá, i tu osobu samou. Začal se s ní nudit. Začal chtít víc. I u každé z milenek.

  Tehdy mi Max napsal v Klubu FC. Pochopil, že žádná další milenka nevyřeší jeho problém – nevážení si toho, co dlouhodobě má. Uvědomil si, že Mína je jeho kotvou, ke které se vždy má potřebu vracet, a že možná nedělá málo, ale dost. Jen to on přestal vidět.

  A tehdy se u mě sešli s náročným předvánočním přáním slepit ten rozlomený vztah. Jde to vůbec, když už schytal tolik ran? pobavili mě otázkou, na kterou jsem neznal odpověď já, jen oni. Kde totiž dva lidé opravdu chtějí, tam cesta vždycky existuje. Ne snadná, ale existuje. Jestli Vás zajímá, ukážu Vám ji teď.

   7 nejdůležitějších otázek, jejichž nevyslovení Vás může stát vztah

   „Ubližuje mi tím. A trvá to už dlouho. Mám odejít?“ „Mám pocit, že mě nemiluje. Mám odejít?“ „Zdá se mi, že mu nemám věřit. Mám odejít?“ Jedny z nejčastějších otázek, které mi pokládáte při vánočních setkáních, kdy mi svěřujete příběhy, jež Vás bolí, a vypadá tak logické doporučit Vám: „Samozřejmě, odejděte!“ Jenže pak se objeví dvě ALE. Svěsíte …

   7 nejdůležitějších otázek, jejichž nevyslovení Vás může stát vztah Pokračovat ve čtení »

    5 podmínek správného naslouchání

    Na vánoční setkání přišel svůj problém řešit jeden pár. Zpozdil se. Omlouval se, že nasněžilo a komunikace nebyla průjezdná. Z místa A do místa B se nemohli dostat. Cesta z domova do unikátní kavárny, kterou si až do Vánoc vyhrazuji pro setkání, symbolizovala jejich problém. Tím problémem byla právě komunikace. Neudržovaná. Zanedbaná. V tak špatném stavu, že museli požádat mě, jako …

    5 podmínek správného naslouchání Pokračovat ve čtení »

     10 vět na posílení vztahu

     Když nás něco tíží, potřebujeme to říct.

     Ale musíme mít KOMU.

     Když po něčem toužíme, potřebujeme to sdělit.

     Ale také musíme mít KOMU.

     Ať krásné, nebo bolestné, potřebujeme to ze sebe dostat. Sdílet.

     Ale musíme mít S KÝM.

     Ta nejčastější otázka, jakou mi pokládáte v uzavřené skupině, tedy principiálně zní: Jak zajistit, abychom měli někoho po svém boku, KDYŽ HO POTŘEBUJEME?

     Ve své základní knize vytváření dlouhodobého vztahu 250 zákonů lásky vysvětluji, že aby člověk měl správného partnera, potřebuje předně sám být správným partnerem. Podobně jako aby měl přítele, musí sám být přítelem. Nejdůležitější věty ve vztahu jsou tedy ty, které upevňují vztah. A vůbec nemusejí začínat slovy PROMIŇ, NEZLOB SE, OMLOUVÁM SE. Ani nemusejí mít podobu otázek: CO TĚ TRÁPÍ? CO PRO TEBE MOHU UDĚLAT? CO TĚ UČINÍ ŠŤASTNÝM? Existují totiž věty, které znamenají víc než pouhý obsah jednotlivých slov. Dokážou jednoduše popsat, potažmo zařídit správnou minulost, přítomnost i budoucnost.

     A jsou tak snadné na zapamatování i na vyslovení. Mají totiž krásnou energii a pohladí oba – toho, komu jsou určeny, i toho, kdo je vyslovuje. Oba totiž pochopí, co mají dělat pro toho druhého. I proč to má smysl.

     Protože uzavřené skupině často řešíme, kdy zdánlivé banality dokážou podminovat vztah a s pomocí zubu času ho nahlodat tak, až se rozpadne, zaměřím se na deset vět, které dokážou odblokovat i nehybnou komunikaci – trucovitost, zahořklost, toxicitu. Pojďme si je vysvětlit jednu po druhé:

     Jste člen uzavřené skupiny? Pro další čtení se stačí přihlásit. Při problému s přihlášením pište na [email protected].

     Nejste člen a chcete jím být? Stačí se registrovat zde.

     POZOR: Členství FC Premium obsahuje, vedle předplatného magazínu a dalších výhod, AUTOMATICKY přístup do uzavřené skupiny. Z toho plyne, že pokud Vás zajímá magazín, například Emoce versus rozum: Cestou intuice, s předplatným tohoto magazínu SOUČASNĚ získáte přístup i ke všem klubovým článkům a klubovým vysíláním uvnitř skupiny. Neplaťte magazín a klubové výhody samostatně!)

     10 vět na posílení vztahu Pokračovat ve čtení »

      Jak vysvětlit „nemluvněti“, že mlčení bolí víc než slova

      Četli jste můj článek Jak spolu začít mluvit lépe, když komunikace drhne? A zjistili jste, že Vám je k neužitku, protože s Vaším protějškem komunikace ani nedrhne, nýbrž ŽÁDNÁ NENÍ? Snažíte se s ním mluvit, ale Vaše slova se odrážejí od zdi mlčení? Jste z toho už zoufalí? Jedna z nejčastějších otázek, které jen tak …

      Jak vysvětlit „nemluvněti“, že mlčení bolí víc než slova Pokračovat ve čtení »

       5 vět, které muži v těžkých časech potřebují slyšet

       Vstupujeme do nesnadné doby. Velmi nesnadné. Právě v ní ale vynikne správný vztah. Věříte, že ho máte? Správný vztah nelze poznat v příjemných časech. To se na Vás usmívá kdokoli. Jakmile však život ztěžkne, oddělí se ti, kteří usilují jen o svou záchranu, od těch, kterým záleží (vždy jim záleželo) i na Vás. Říká se …

       5 vět, které muži v těžkých časech potřebují slyšet Pokračovat ve čtení »

        5 mezí „LÁSKAvosti“ aneb Jak posílit vztah a neoslabit sebe

        Cvičná otázka: Jsou partneři spoluhráči, nebo protihráči? Má smysl snažit se partnerovi, sportovní terminologií, vstřelit gól a porazit ho? Jde to vůbec? Odpověď je prostá: Chápou-li partneři to, že oblékají dres jednoho týmu, pak gól vstřelený do partnerovy brány je gólem vlastní a v té chvíli prohrávají oba. Proto také na obálce mé knihy Spolu, …

        5 mezí „LÁSKAvosti“ aneb Jak posílit vztah a neoslabit sebe Pokračovat ve čtení »

         7 nejdůležitějších vět, které dokážou zlomit srdce, zůstanou-li nevyslovené

         Měl lesknoucí se oči od slz a čekal na mě hned ráno před kanceláří. Prosil o sejmutí kamene, který nosil v sobě a neuměl si ho odpustit. Tím kamenem byly výčitky. Týkaly se slov, která měl říct své milované ženě. Ale neřekl jí je. „Vyčítám si, že jsem jí nestihl říct spoustu slov.“ Ta žena …

         7 nejdůležitějších vět, které dokážou zlomit srdce, zůstanou-li nevyslovené Pokračovat ve čtení »

          5 důvodů, proč být ve vztahu upřímný

          Všimli jste si té zvláštnosti? Nádraží nebo letiště, kde se vítají či loučí lidé, hostí někdy upřímnější polibky než svatební sály. Podobně jako stěny nemocnic slyší někdy upřímnější modlitby než zdi kostelů. I v nedělním živém vysílání Jak překonat zradu jste mi kladli otázky: Proč vůbec mají lidé dnes takový problém s upřímností a přímostí? …

          5 důvodů, proč být ve vztahu upřímný Pokračovat ve čtení »

          Top
          Shopping Cart