Jak čelit manipulaci
Lukáš Eder

Umíte rozpoznat, když Vás někdo manipuluje? Nebo si uvědomujete, že jste manipulováni, ale nevíte, jak se tomu bránit? V tomto vydání FC Workshopu se naučíte, jak rozpoznat, kdy se nás někdo snaží ovlivnit a jak se těmto praktikám účinně bránit. Najdete zde popis různých typů manipulace a tipy, jak se jim vyhnout.

Vážení čtenáři FC Workshopu,

vzpomínáte si ještě na pohádku z dětství o třech malých prasátkách?

Jistě že ano, kdo by neznal příběh třech malých čuníků, které maminka vyšle do světa, aby si každý vystavěl svůj domeček. Možná vás otázka v úvodu FC Workshopu malinko zaskočila a říkáte si: Co mají tři malá prasátka společného s manipulací?

Na první pohled to možná není tak jasné, když se ale nad celým příběhem hluboce zamyslíme, tak právě manipulace v něm hraje zcela zásadní roli. Už jen třeba tím, jak medovým hláskem lákal hladový vlk malá prasátka ven: „Prasátka, pojďte ven, budeme si hrát…“ A když se mu to nepodařilo, tak jejich domek musel svým dechem odfouknout. I to byla forma manipulace, aby vlk dosáhl svého. Když to nešlo po dobrém, tak to zkusil po zlém. Naštěstí v pohádkách má vše dobrý konec, dvě malá prasátka, která byla příliš líná na to, aby si postavila domek z cihel, tak jako jejich pilný a poctivý bráška, se zachránila a vlk dostal za vyučenou.

Proč tomu tak není i v běžném životě? Proč se chováme trochu jako ti dva první nezodpovědní čuníci a pak, když se staneme obětí nějaké manipulace, hledáme na poslední chvíli záchranu u poctivého a pilného brášky?

Lidé už dávno pochopili, že když chtějí postavit dům, který přečká kdejakou povodeň, zemětřesení nebo vichr, tak jej potřebují vystavět na pevných základech. A čím větší dům chtějí postavit a čím náročnější prostředí je okolo domu, tím pevnější musí jeho základy být. Na stejném principu funguje také život každého z nás. Kdo neměl to štěstí a nepodařilo se mu už v dětství vybudovat pevné a stabilní základy v podobě silné sebedůvěry a silné vnitřní motivace, stává se snadnou obětí pro hladového černého vlka.

Pokud jste již přečetli celé vydání FC Kurzu Petra Casanovy s názvem Jak čelit manipulaci, jistě si vybavíte onen indiánský příběh s bílým a černým vlkem. Poučení ze známé indiánské pověsti zní, že je na každém z nás, kterého vlka budeme krmit. Zda toho bílého, který reprezentuje dobro v nás, nebo toho černého, který představuje zlo. Někdy ale není snadné rozpoznat, který z vlků se o nás pokouší. Proto je vždy lepší pracovat na tom, aby černý vlk zmizel dříve, než bude mít chuť se o nás pokoušet. Podobně jako onen vlk z pohádky o třech čunících. Myslíte si, že by měl ještě někdy chuť vrátit se k domečku zpátky, když dostal takový výprask? Asi těžko, viďte… Nejprve ale musel narazit na dům postavený na pořádných základech, aby ho přešla chuť k jídlu. Pojďme takový dům (život) začít budovat. Pojďme vše z FC Kurzu aplikovat do praxe skrze pracovní listy.

Moc bych si přál, aby se čtenářům tohoto vydání FC Workshopu dařilo neustále budovat lepší život na pořádných a pevných základech. Život, který ustojí každou bouři. Život, kterého se lekne každý černý hladový vlk dříve, než na něj dostane chuť. Kéž jsou i pro vás zkušenosti, příběhy a myšlenky v tomto vydání inspirací a pomohou k lepšímu životu.

S úctou,

Lukáš Eder

tvůrce FC Workshopu

Články v tomto vydání

Jak čelit manipulaci

Top
Toto okno se automaticky zavře za
Potvrzení odstranění příspěvku
Jste si jistý, že chcete tento příspěvek smazat?
Shopping Cart