Jak čelit manipulaci
Petr Casanova

Manipulace jsou všude kolem nás a může mít nečekané a neblahé důsledky jak na náš život, tak na život našich blízkých. V tomto vydání FC Kurzu se naučíte rozpoznávat a odolávat manipulaci, což Vám pomůže získat kontrolu nad Vaším životem. Najdete zde rozhovory s odborníky, praktické tipy a rady a mnoho dalšího. Nechte se inspirovat a naučte se chránit před manipulátory!

Vážení čtenáři,

manipulace je široký pojem.

Prodejce manipuluje se zákazníkem tak, aby učinil objednávku.

Skladník pak manipuluje se zbožím tak, aby jej vydal zákazníkovi.

Zákazník pak manipuluje s produktem tak, aby ho zprovoznil, ale nepodaří se mu to.

Klientský servis pak manipuluje s nespokojenci na sociální síti tak, aby se veřejné mínění neobracelo proti firmě.

Tak rozmanité odstíny může mít manipulace. V zásadě však manipulovat znamená posouvat objekt/subjekt z bodu nevýhodného do bodu výhodnějšího.

I já jsem svým způsobem manipulátor. Vytvářím FC Kurzy proto, abyste se posouvali z bodu, kde se necítíte dobře, do bodu, kde se budete cítit lépe.

Manipulace sama tedy nemá zabarvení, to jí dává až člověk. Manipulace může být pozitivní (nápomocná) i negativní (poškozující). Rozdíl je 1. v motivaci, 2. v průběhu a 3. ve výsledku.

Motivace: Pozitivnímu manipulátorovi dělá DOBŘE, když je Vám DOBŘE. Negativnímu manipulátorovi dělá DOBŘE, když je Vám ŠPATNĚ.

Průběh: Pozitivní manipulace je VĚDOMÁ A CHTĚNÁ. Víte o ní, ba vyžadujete ji. Cítíte totiž, že je ve Vašem zájmu, a cítí to i pozitivní manipulátor sám.

Negativní manipulace je ve skutečnosti SKRYTÁ. Manipulovaný činí vědomé a chtěné kroky v domnění, že jsou v jeho zájmu, ale teprve s odstupem času si uvědomí, že nevěděl, co činí a k čemu to povede. Kdyby to věděl, nedělá to.

Výsledek: Negativní manipulace Vás ničí po celou dobu i jakmile prozřete ze své nevědomosti. Pozitivní manipulace Vás posiluje.

Negativní manipulace Vám spokojenost a sebevědomí bere, ta pozitivní dává.

Pozitivně manipulovaný člověk je šťastnější, než byl, je vděčný, hrdý na sebe a soběstačný.

Negativně manipulovaný člověk je nešťastnější, než byl, je lítostivý, nenávidí se, je závislý na tom, kdo mu ubližuje.

Mezi pozitivní a negativní manipulací je zásadní rozdíl v náboji spirály: Negativně manipulovaný člověk má na konci negativní pocity, které nemohou vytvořit pozitivní život. Negativní pocity vytvářejí pouze negativní myšlenky, které vedou k negativním činům a ty k negativním výsledkům, které pak ještě zhoršují původní negativní pocity. Zhoršující se psychika toxikuje i fyzické zdraví manipulovaného. Člověk se izoluje, mračí i na vlastní děti, sahá si i na život. To, myslím, jako nástin stačí. Věřím, že už je jasné, proč má tento FC Kurz smysl.

Od této chvíle budu zjednodušujícím pojmem „manipulace“ popisovat NEGATIVNÍ manipulaci a zjednodušujícím pojmem „manipulátor“ NEGATIVNÍHO manipulátora. Kéž Vám kurz pomůže zjistit, jak málo může stačit, aby se Vás něčí manipulace přestala osobně dotýkat.

Petr Casanova, zakladatel a autor FC Kurzu­

Články v tomto vydání

Jak čelit manipulaci

Top
Shopping Cart