Slyšeli jste někdy o amygdale? Je to oblast v našem mozku, která hraje klíčovou roli v emocionální reakci a paměti. Je součástí limbického systému, který reguluje emoce, motivaci a chování. Amygdala je zodpovědná za rozpoznání a vyhodnocení emocionálních podnětů, jako jsou strach, vzrušení a nebezpečí. Když amygdala detekuje emocionální podnět, může vyvolat fyzické a emocionální reakce. Když se tedy dostaneme do situace, která nám připomene něco hodně nepříjemného z naší minulosti, amygdala zařídí, že nám buší srdce, cítíme úzkost a potíme se.
Emoční paměť umožňuje, abychom si takovéto emocionální zážitky dlouhodobě pamatovali a později si je připomínali. Amygdala hraje v této paměti klíčovou roli, protože je schopna propojovat emocionální zážitky s dalšími smyslovými podněty, jako jsou zvuky, vůně nebo obrázky. Díky tomu mohou být emocionální zážitky velmi silné a dlouhotrvající.
Emoční paměť je užitečná, protože nám umožňuje si pamatovat důležité zážitky, jako jsou vztahy a události, které nás ovlivnily. Avšak také může být problematická, a to v situaci, když se stává překážkou pro naše každodenní fungování a způsobuje nám negativní emoce, jako jsou úzkost a strach.
Zajímá Vás, jak funguje naše emoční paměť a jak je možné vliv dramatických zážitků z minulosti na náš přítomný život zmírnit? Začtěte se do našeho článku a zjistěte, že amygdala to vlastně s námi myslí dobře, jen to někdy úplně neodhadne.
Pokračování článku je k dispozici pouze předplatitelům FC Klub a FC Kurz
- Přístup k uzamčenému obsahu na webu FirstClass.cz
- Přístup k digitálnímu archivu publikací FC Kurz a FC Workshop
- Digitální verze aktuální vydání FC Kurz
- Slevy 50% na setkání s Petrem Casanovou
- Archiv více než 5.000 článků na téma osobního rozvoje