Když jsme byli malé děti, rodiče nás většinou ukládali do dětské postýlky s ohrádkou. To abychom nevypadli a neublížili si. Když jsme povyrostli a mohli ohrádku přelézt, dávali nás do postýlky s větší ohrádkou. Když jsme začali běhat, všude v domě vyrostly ohrádky. Například na schodech a podobně. Pamatuji si, když jsem před lety vycestoval do Číny a procházel chudou oblastí. Vzpomínám si na malého klučinu, který si hrál jen malý kousek od otevřeného ohniště. Takové nebezpečí měl na dosah ruky a nechránila jej žádná zábrana, pomyslel jsem si tehdy. Přesto se ten kluk nezranil a nepotřeboval kolem sebe žádnou ohrádku. Jak takové ohrádky ovlivňují naše životy a co si odnášíme do dospělosti? Pojďme se nad tím zamyslet v pravidelné rubrice Petra Štěpánka.

Tovární nastavení

 Když jsme se narodili, nevěděli jsme, že něco nejde. Nevěděli jsme, že něco nemůžeme. Jediné hranice a omezení, které jsme měli, byly naše vlastní fyzické a duševní schopnosti a možnosti. Nebyla žádná jiná ohrádka, která by nás omezovala, a naše budoucnost byla široká a dlouhá. Velkolepý a rozmáchlý potenciál, v němž jsme mohli být téměř všichni téměř vším, co si jen umíme představit. Narodili jsme se totiž předurčení pro úspěch a životní triumf. Vy i já, každý člověk na světě, každé jedno dítě, každé jedno miminko. Všichni jsme přišli na svět v „Továrním nastavení“ pro úspěch.

Ať už nám to Tovární nastavení dal Bůh, nebo ho do nás vložila v průběhu milionů let evoluce, všichni lidé na světě ho máme společné. Bez ohledu na naše pohlaví a barvu pleti. Bez ohledu na kulturu nebo náboženství, do kterého se narodíme, naše prvotní Tovární nastavení je totožné.

Zamyslete se nad tím. Všechny děti světa, české, americké, somálské, brazilské, jihokorejské i severokorejské, ať už narozené do rodiny křesťanů, muslimů nebo ateistů, všechny se narodí s absolutní VÍROU. Žádné dítě nepřijde na svět jako skeptik. Žádné dítě nemá pochyby. Maličké děti okamžitě věří čemukoliv, co jim řeknete. Je to v jejich Továrním nastavení – věřit. Tato jejich víra ale dělá z nás rodičů programátory a dává nám schopnost do dětí vložit různá přesvědčení a ohrádky. Přesně jako to udělali naši rodiče nám.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Pokračování článku je k dispozici pouze předplatitelům FC Klub a FC Kurz

  • Přístup k uzamčenému obsahu na webu FirstClass.cz
  • Přístup k digitálnímu archivu publikací FC Kurz a FC Workshop
  • Digitální verze aktuální vydání FC Kurz
  • Slevy 50% na setkání s Petrem Casanovou
  • Archiv více než 5.000 článků na téma osobního rozvoje
Předplatit od 59 Kč/měsíc
O autorovi
Petr Štěpánek
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart