Jako malý chlapec často stál před přesilou silnějších, kteří mu chtěli ukázat, kde je místo ve společnosti pro kluky s tmavou pletí. Ernie však měl jiné představy a neměl strach ochránit si vlastní hranici. Když jako malý koktavý kluk utíkal před druhými kluky, když se jim vyhýbal, když snášel tvrdé rány, tak nemohl tušit, že přirozeně rozvíjí svůj sportovní talent. Ernie Davis odešel za hranice tohoto světa už ve 23 letech, na konci života však nelitoval. Naopak cítil vděčnost za život, který mohl prožít. Vzpomeňte si na jeho příběh, až si budete říkat, že svět je nespravedlivý nebo že Váš život je příliš těžký. Život je takový, jaký chceme, aby byl, a když dovolíme druhým, aby určovali, jak jej máme žít, nemůžeme se potom divit, že nežijeme život podle vlastních představ.

 Hranice určují vše kolem nás. Dávají tvar našemu tělu, omezují naše ambice a cíle, určují velikost osobní svobody. Není však svobody bez hranic. Proto potřebujeme nejprve své hranice přijmout, abychom je byli schopni chránit. Tereza Jarkovská ve své praxi poznala už mnoho příběhů lidí, kteří se obětovali pro štěstí druhých. Dobrovolně se vzdali vlastních hranic a přišli o svobodu. Jejich život se stal závislým na štěstí druhých, ale sami mnoho štěstí nenalezli. Nedovolte druhým lidem překročit únosnou mez a myslete na své pocity při cestě za štěstím.

 Život naplněný radostí, hojností a zdravím. I k tomu vede kniha sedmi autorů Opravdový život. Vzpomeňte si na slova Honzy Markela z podcastu Myšlením na vrchol: „Potřebujeme přijmout, že každý vztah jednou skončí.“ Neznamená to však, že bychom se měli rozcházet při prvním nezdaru, neznamená to ani, že si naše vztahy nezaslouží opečovávat. Do zdravého vztahu nepatří obětování se pro druhé ani jiný druh trápení. I ve vztahu s těmi nejbližšími si potřebujeme střežit své hranice, to abychom ochránili jediný nejdůležitější vztah našich životů – ten, který máme sami se sebou. Vzpomeňte si na příběh klientů terapeuta Vítka Čadry. David a Miriam ukončili vzájemný partnerský vztah a následně mohli zůstat přáteli.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Pokračování článku je k dispozici pouze předplatitelům FC Klub a FC Kurz

  • Přístup k uzamčenému obsahu na webu FirstClass.cz
  • Přístup k digitálnímu archivu publikací FC Kurz a FC Workshop
  • Digitální verze aktuální vydání FC Kurz
  • Slevy 50% na setkání s Petrem Casanovou
  • Archiv více než 5.000 článků na téma osobního rozvoje
Předplatit od 59 Kč/měsíc
O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart