Traduje se podivuhodný příběh z konce osmdesátých let o expedici na jeden ze zapomenutých ostrovů pacifických Nových Hebrid. Výzkumníci na něm narazili na domorodý kmen s prazvláštními rituály. Vždy za poledne se celá vesnice, s šamanem v čele, vydala do středu džungle na posvátné místo. Tím byla rozlehlá mýtina obdélníkového tvaru, vykácená a vysekaná tak pečlivě, že zbyla jen hlína a ta byla udusaná natolik, až připomínala dlouhou asfaltovou dálnici, odnikud nikam.

Šaman si pak na uši nasadil dvě vydlabané půlky kokosového ořechu spojené páskem ze stébel trávy. Poté před zraky vesnice slavnostně do každé ruky uchopil krátkou, bíle natřenou hůl, vykročil doprostřed mýtiny, vzhlédl k nebi a rozpažil. Poté vzpažil, předpažil, upažil a pak zase rozpažil. Upřeně přitom hleděl do mraků a horlivě máchal rukama do nejrůznějších geometrických poloh. Výzkumníci se od překladatele dozvěděli, že tímto mácháním šaman přivolává bohy, kteří podle příběhů jejich otců přiletí na kovových ptácích a dovezou jim vzácné dary.

Na první pohled složitý rébus podivného počínání onoho domorodého kmene nakonec našel své prosté vysvětlení. Za druhé světové války totiž na ostrově měli dočasnou základnu američtí vojáci bojující s Japonci o jižní Pacifik. V džungli vysekali ranvej pro zásobovací letadla a zbytek si snadno domyslíte.

Symbol bohů

 Šaman se snažil co nejpřesněji opakovat kouzelný rituál přistávacího navigátora, který se sluchátky a řídícími praporky letadla směroval. Domorodci, pro které to bylo první setkání s bílým mužem, neměli žádné znalosti ani zkušenosti s technologiemi, a tak si počínání interpretovali jako obřad pro přivolání božských kovových ptáků.

Dodnes na ostrově Tanna existuje několik tisíc obyvatel, kteří praktikují tyto a podobné náboženské rituály a stále věří, že jednoho dne se bohové vrátí. Dokonce mají na hrudi rudou barvou namalováno velké USA. Netuší, že se jedná o písmena latinské abecedy. Pro ně je to symbol bohů.

Vykreslil jsem vám tento příběh, protože jeho základním prvkem je víra. Víra, která v tomto případě nikdy nebude naplněna. Víra, která má absurdní základ. Přesto se podle ní řídí dnes už čtvrtá nebo pátá generace Tannuanů.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Pokračování článku je k dispozici pouze předplatitelům FC Klub a FC Kurz

  • Přístup k uzamčenému obsahu na webu FirstClass.cz
  • Přístup k digitálnímu archivu publikací FC Kurz a FC Workshop
  • Digitální verze aktuální vydání FC Kurz
  • Slevy 50% na setkání s Petrem Casanovou
  • Archiv více než 5.000 článků na téma osobního rozvoje
Předplatit od 59 Kč/měsíc
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart