Václav Klement neměl jednoduché dětství a nebýt pozorného učitele, který si všiml jeho inteligence a talentu, těžko říct, jak by malý Václav dopadl. Naštěstí se dostal do učení ke slánskému knihkupci Vokounovi, a když během dlouhých večerů naslouchal rozhovorům přátel svého mistra, získával zkušenosti, které formovaly jeho podnikatelskou mysl a rozvíjely obchodní talent. Jen díky tomu dokázal Václav Klement přesvědčit Václava Laurina ke spolupráci. Jen díky tomu, že se naučil pozorně naslouchat druhým lidem, věděl, jakým způsobem manipulovat celými davy a vzbudit v nich touhu. Vždy až potkáte na silnici vůz z Mladé Boleslavi, vzpomeňte si na příběh zakladatele továrny. Pokud by se nestal silnou osobností a nevěděl, jak manipulovat s druhými lidmi zdravým způsobem, patrně byste vůz s touto značkou nikdy nepotkali.

Evropané celá staletí věřili, že labutě mohou mít jen bílou barvu. Proto když chtěli označit něco za nemožné, použili příměr černé labuti. Dnes už víme, že černé labutě existují, ale spatřit je ve skutečném životě je velmi nepravděpodobné. Zjeví se znenadání, aniž by to člověk čekal, a pořád mají sílu překvapit a vyvést pozorovatele ze stereo‑ typu. Jiná situace nastane ve chvíli, když se rozhodneme černou labuť vyhledat. Už nás nemůže překvapit v tom smyslu, že by člověka vyvedla z míry. Pokud se cíleně rozhodneme černou labuť vyhledat, a to v jakékoliv životní situaci, stáváme se automaticky silnější bytostí, která ustojí kdejakou snahu o manipulaci. A pokud známe černou labuť kohokoliv v našem okolí, můžeme ji využít při vyjednávání ke zdravé manipulaci.

Co si můžeme představit pod principem zdravé manipulace, nám vysvětlil psycholog Petr Pacher. Nezapomínejte v každodenním životě na tři základní principy zdravé manipulace. Pamatujte, že je důležité cítit se v souladu s danou situací, že není potřeba vyvíjet zbytečný nátlak a především že každý nese sám zodpovědnost, jak zdravá a silná je jeho identita. Dokud budete v sobě pečovat o silnou a zdravou identitu, vždy můžete být inspirací pro druhé a nestanete se obětí jakékoliv manipulace. Umění zdravě komunikovat je dovednost, které se může každý naučit. A nejlépe se ji naučí v praxi. Proto se nebojte dělat chyby, to k učení patří, stejně jako trénink a zkoušení nových věcí.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Pokračování článku je k dispozici pouze předplatitelům FC Klub a FC Kurz

  • Přístup k uzamčenému obsahu na webu FirstClass.cz
  • Přístup k digitálnímu archivu publikací FC Kurz a FC Workshop
  • Digitální verze aktuální vydání FC Kurz
  • Slevy 50% na setkání s Petrem Casanovou
  • Archiv více než 5.000 článků na téma osobního rozvoje
Předplatit od 59 Kč/měsíc
O autorovi
Lukáš Eder
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart