Původně to měla být jen další dovolená v Jihovýchodní Asii. Na cestu do Vietnamu se David Pavel s přítelkyní Klárou Dohnalovou moc těšili. Bohužel ale cesta nevyšla, a tak musel mladý pár změnit své plány. Volba nakonec padla na Kambodžu, aniž by tehdy tušili, jak moc osudová volba to bude a jak moc nasměruje jejich společný život novým směrem. Nic z toho by se však nestalo, pokud by David s Klárou nechtěli naslouchat hlasu svého srdce.

 

Zrození touhy

Nejběžnějším kořením v každé domácnosti je rozhodně pepř. Ve středověku jej dokonce používali jako platidlo, a tak ne nadarmo je mnohými označován za černé zlato. Rozhodneteli se vyhledat ten nejlepší pepř na celém světě, zákonitě se dostanete do Kambodžského království. Tato země je spojena s pepřem již od 13. století, tedy se není čemu divit, že zdejší malé farmy, kterých můžete v Kambodži najít až tři sta, mají nejlepší know-how na pěstování pepře. Původně byla pro Davida s Klárou cesta do Kambodže jen pouhou alternativou po nevydařené cestě do Vietnamu. Procestovali spolu už kus světa a právě Jihovýchodní Asie se pro ně stala nejoblíbenější destinací, kam se vždy rádi vraceli. Už při prvním kontaktu s Kambodžou ale cítili, že je něco jinak.

„Rozumem to nedokážu vysvětlit. Dokonce si i myslím, že to musí mít něco společného s našimi minulými životy nebo tak něco. S Klárkou jsme toho procestovali opravdu hodně, ale najednou, když jsme poznávali Kambodžu, jsme oba cítili, že tentokrát skutečně je něco jinak. Tamní kultura i hodnoty lidí nám byly velmi blízké a oba dva jsme v sobě cítili touhu začít zdejším lidem pomáhat. Tehdy jsme ale ještě nevěděli jak, měli jsme jen jakýsi vnitřní pocit, potřebu, dovolím si říct touhu pomoci tamním lidem,“ vzpomínal David během našeho rozhovoru na své první zkušenosti s Kambodžou.

Když se s Klárou vrátili z dovolené, nemohli na osudovou cestu zapomenout. Ostatně i kolegové v marketingové agentuře a kamarádi si všimli rozdílu. „Co se to s vámi během dovolené stalo? Vůbec vás nepoznáváme,“ slýchávali od svého okolí čím dál častěji. Už tehdy se jim v hlavách rodily nové plány. „Do Kambodže jsme přiletěli poprvé v roce 2016, a už když jsme odlétali z dovolené, tak jsme věděli, že tam nejsme naposledy. Proto netrvalo dlouho a letěli jsme zpět, ovšem tentokrát už to nebyla dovolená, vlastně to nebyla ani obchodní cesta. Tentokrát jsme letěli s jednosměrnou letenkou. Nevěděli jsme, jak dlouho v království budeme ani co konkrétně tam budeme dělat. Dospěli jsme oba do nějaké životní fáze, kdy jsme chtěli změnu a začít budovat něco vlastního. Nabízelo se využít naše zkušenosti z byznysu a marketingu, určitě jsme je ale nechtěli využít jen pro nás. Během druhého letu jsme už měli v hlavách několik nápadů. Neletěli jsme ale hledat velký byznys, hlavní motivací naší druhé cesty do Kambodže bylo najít způsob, jak začít pomáhat farmářům a chudým lidem.“ 

Objev černého zlata

O dva roky později, v roce 2018, zakládají dva mladí Češi projekt .pepper.. field. Hnaní stále stejnou touhou bez velkých očekávání se rozhodli dovážet pepř do Evropy. Ale ne pepř ledajaký. Rovnou ten nejlepší na trhu, pravý Kampotský pepř, který si prošel rukama malých farmářů. Těch farmářů, kteří si předávali zkušenosti s pěstováním pepře po staletí. Farmářů, které Pavel s Klárou poznávali na svých cestách. Farmářů, kteří jim tolik přirostli k srdci. Bohužel ale farmářů, kteří nemají tušení, jak dostat svůj produkt do světa, a kteří jsou mnohdy závislí na obchodnících, co od nich vykupují jejich pepř za zlomek ceny. David s Klárou chtěli své dovednosti a zkušenosti využít pro dobro lidí, kteří možná neměli takové štěstí v životě jako oni dva, a právě Kampotský pepř se stal prostředkem, který jejich společnou touhu začal naplňovat. „Vzpomínám si, že tehdy jsme měli na flipchartu několik variant. Pepř byl určitě mezi favority, ale pořád byl jen jednou z možností. Když jsme začali o dovozu jednat s ambasádou a tamními úřady, tak nás měli spíš za dva blázny než za někoho, kdo to myslí opravdu vážně. Už dopředu nás upozorňovali, jak si na podobném projektu už několik lidí vylámalo zuby, a spíš se nás snažili odradit.“ David následně vysvětluje, v čem byla největší komplikace. Hlavní město Kambodže lze vnímat jako moderní metropoli, která je v mnoha ohledech jistě dál než některá evropská velkoměsta. Jakmile ale člověk opustí jeho hranice, přijede do extrémně chudých oblastí. Na tamním trhu působí asi pět velkých obchodníků s pepřem. Byli tak při svých jednáních na úřadech většinou odkazováni na snadnější variantu, jak začít vyvážet pepř do Evropy. Dohodnout se s některým z velkých obchodníků by jistě nebyl problém, ale nijak by tím nenaplnili svůj záměr. Nijak by nepomáhali lidem, kteří to opravdu potřebují. Takže pro Davida s Klárou tato varianta nepřicházela v úvahu.

Zbývá vám ještě 90 % článku

Pokračování článku je k dispozici pouze předplatitelům FC Klub a FC Kurz

  • Přístup k uzamčenému obsahu na webu FirstClass.cz
  • Přístup k digitálnímu archivu publikací FC Kurz a FC Workshop
  • Digitální verze aktuální vydání FC Kurz
  • Slevy 50% na setkání s Petrem Casanovou
  • Archiv více než 5.000 článků na téma osobního rozvoje
Předplatit od 59 Kč/měsíc
Vyberte si z podobných témat
Top
Shopping Cart